آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204852
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1395 10:51
تعداد بازدید : 1528

بخشنامه جدید گمرک برای تسریع در ترخیص کالا

گمرک ایران بخشنامه جدیدی را در جهت تسریع در امور ترخیص کالا و حمایت از تولید ملی ابلاغ کرد.


فناوران- این بخشنامه براساس مصوبات شورای فن آوری اطلاعات و به منظور تسهیل، تسریع و شفاف سازی در امور ترخیص کالا و حمایت از تولید ملی و در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی، به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده است.
بخشنامه مذکور که از سوی فرود عسگری، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در ۶ بند ابلاغ شده به این شرح است:
۱- ارزش اظهاری کالاهای وارده با رویه بانکی تا سقف مأخذ ۱۵ درصد حقوق ورودی، با عنایت به اختلاف نرخ ارز رسمی اعلامی از سوی بانک مرکزی با ارز آزاد (غیررسمی) مستند به ماده ۱۴ قانون امور گمرکی پذیرفته و پس از ترخیص کالا و اعلام مراتب به بانک عامل مبنی بر عدم تسویه از طریق سامانه جامع گمرکی به منظور بررسی و اعلام نظر نهایی با دفتر بررسی و تعیین ارزش و تعرفه مکاتبه شود.
۲- در صورت فقدان پذیرش ارزش مندرج در TSC با نگهداری کالا؛ کالا ترخیص و موضوع بلافاصله توسط گمرکی که از ریاست کل تفویض اختیار ارجاع پرونده را دارند، به کمیسیون رسیدگی به اختلافات منعکس تا خارج از نوبت مطرح و مورد رسیدگی قرار گیرد و دریافت نکردن جریمه منوط به تصریح آن در رأی صادره است.
۳- چنانچه ارزش کالایی در سامانه TSC ثبت نشده باشد، صاحب کالا می تواند با ارسال اسناد و مدارک مثبته درخواست ثبت ارزش در سامانه TSC کند.
۴- نظر به اینکه دارو و تجهیزات پزشکی مشمول قیمت گذاری و نظارت توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، لذا پذیرش ارزش اظهاری کالاهای وارده مذکور با رویه بانکی پس از اخذ مجوز ترخیص از وزارتخانه مذکور بلامانع بوده و همزمان با ترخیص کالا، به منظور بررسی و ثبت اطلاعات کالا در سامانه TSC به دفتر بررسی و تعیین ارزش و تعرفه ارسال شود.
۵- فقدان پذیرش ارزش اظهاری صاحب کالا توسط کارشناس متمرکز یا گمرک اجرایی باید مستند به ماده ۱۵ قانون امور گمرکی و مواد ۱۰ الی ۲۱ آیین نامه اجرایی قانون مذکور باشد. 
۶- اختلاف ارزش استنباطی از سوی گمرک برای کالاهایی که ارزش آنها در سامانه TSC ثبت شده است، با در نظر گرفتن حجم خرید و شرایط معامله با دامنه تغییرات تا ۱۰ درصد 
پذیرفته می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :