آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20497
تاریخ انتشار : 2 دی 1391 0:42
تعداد بازدید : 1025

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک راهبر در مراسم اعطای پروانه اپراتوری شبنم:

تمامی کالاهای وارداتی مشمول «شبنم» می شوند به جز کالاهای فله و سرمایه ای

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک راهبر از اجرای فاز سوم پروژه شبکه بازرسی و نظارت مردمی (شبنم) در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در فاز سوم اجرای این پروژه که به زودی و با صدور ابلاغیه ستاد مبارزه با قاچاق کالا ارز آغاز می شود تمامی کالاهای وارداتی کشور به جز کالاهای فله و سرمایه ای مشمول الزام درج کد دوبعدی شبنم در مبدا واردات می شوند.

فناوران- محمود اعلایی که در مراسم اعطای پروانه اپراتوری شبکه بازرسی و نظارت مردمی (شبنم) توسط شرکت خدمات انفورماتیک راهبر به کنسرسیوم داده‌پردازی سخن می‌گفت با اعلام این خبر گفت: پروژه شبنم در طول 14 ماهی که از اجرای آن می‌گذرد پنج برابر بالاتر از سطح انتظار پیش‌بینی شده، گام برداشته و پیشرفت داشته است.وی افزود: در فاز نخست اجرای شبنم که آبان ماه 90 آغاز شد، پنج گروه کالایی که شامل 37 کد تعرفه‌ای بود مشمول الزام شبنم شد، در مرحله دوم با افزایش پنج گروه کالایی دیگر این رقم به 365 کد تعرفه رسید و در مرحله سوم که شامل تمامی کالاهای وارداتی کشور به جز کالاهای فله و سرمایه‌ای می‌شود این رقم به بیش از چند هزار کد تعرفه خواهد رسید.
وی افزود: همین ارقام نمایانگر سطح گسترده ابعاد پروژه است و به همین دلیل امروز شرکت خدمات انفورماتیک راهبر، با هدف افزایش سطح کمی و کیفی خدمات کارگزاران شبنم و دسترسی واردکنندگان به کارگزاران شبنم در سراسر کشور دومین پروانه اپراتوری شبکه بازرسی و نظارت مردمی (شبنم) را به کنسرسیوم داده پردازی نفیس متشکل از دو شرکت داده‌پردازی ایران و هولدینگ فناوری اطلاعات نفیس به عنوان اپراتور دوم طرح شبنم اعطا می‌کند.
اعلایی گفت: در حال حاضر کانون بازنشتگان نیروی انتظامی (امین) به عنوان اپراتور نخست شبنم در حال فعالیت است و کنسرسیوم داده‌پردازی نوین نیز با بررسی‌های انجام شده حایز شرایط عمومی اپراتوری شناخته شد و پس از گذراندن دوره آزمایشی و دریافت تاییدیه‌ها به عنوان اپراتور دوم معرفی می‌شود.
 وی افزود: مجمع عالی واردات و شرکت خدمات مشاوره و مدیریت تامین، دو  اپراتور بعدی خواهند بود که پس از طی مراحل لازم معرفی خواهند شد.
 امکان بروز تخلف در نصب بارکد شبنم برطرف شد مدیرعامل شرکت راهبر در خصوص بروز برخی تخلفات در اجرای شبنم مبنی بر درج بارکد شبنم ناهمخوان با کالا گفت: این تخلف با اعمال تمهیدات در مرحله دوم اجرای بارکد شبنم در سطح بازار کاملا بر طرف شد.وی در توضیح این مطلب گفت: در مرحله نخست کدگذاری کالا روند به این صورت بود که واردکننده پس از اعلام تقاضا برای دریافت شبنم و طی مراحل قانونی به تعداد مورد نیاز شبنم دریافت می‌کرد و ملزم بود این کدها را روی کالا درج کند که متاسفانه در برخی موارد، این فرآیند انجام نشد و بارکد‌هایی خارج از روال قانونی به بازار وارد شد.
وی افزود: از آنجا که هر طرحی در مراحل نخست اجرا نقاط ضعفش آشکار می‌شود، این نقص هم کشف و در مراحل بعدی برطرف شد. به این ترتیب که تمامی بارکد‌های کالا توسط نصابان روی کالا درج می‌شود و بارکد به هیچ وجه در اختیار افراد قرار نمی‌گیرد.
 حفاظت از برندهای برتر کشور با درج شبنم
اعلایی همچنین از امضای موافقت‌نامه «حفاظت از برندهای برتر کشور» بین سازمان حمایت از مصرف‌کننده، انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف کننده و معاونت بازرگانی داخلی خبر داد و گفت: با امضای این موافقت‌نامه شرکت خدمات انفورماتیک راهبر به عنوان مجری طرح، صدور کد شبنم برای کالاهای تولید داخل را که خاصیت جعل‌پذیری دارند آغاز می‌کند.
وی با بیان اینکه معضل جعل کالاهای اصلی تولید شده در کشور اثرات زیانباری بر مصرف‌کننده و تولیدکننده رسمی وارد می‌کند، گفت: این مساله از یک سو منجر به کاهش تولید داخلی شده و از سوی دیگر به دلیل کیفیت پایین کالاهای جعلی باعث کاهش فروش محصول اصلی می‌شود. ضمن اینکه کالاهای جعلی مخاطراتی برای مصرف‌کننده دارد.
وی گفت: در طرح حفاظت از برند‌های برتر کشور در وهله نخست محصولات کارخانجات آرایشی، بهداشتی و قطعات خودرو که با سلامت و جان مصرف‌کنندگان ارتباط مستقیم دارند هدف قرار گرفته‌اند.

 رشد 210 درصدی واردات رسمی موبایل با اجرای شبنم
مدیرعامل راهبر در ادامه آماری از میزان رویکرد واردات به سمت قانونی شدن از زمان اجرای شبنم تاکنون ارایه داد و گفت: در سال 89 ارزش واردات رسمی گوشی تلفن همراه طبق آمار گمرک 30 میلیون دلار بود که این رقم در سال 90 و با اجرای طرح شبنم طی پنج ماه انتهایی سال به 95 میلیون دلار رسید که از نظر ارزش‌گذاری می‌توان گفت 210 درصد رشد داشته است.
وی افزود: بر اساس همین آمار درآمدی 700 میلیون دلاری نصیب واردکننده رسمی شده است. ضمن اینکه با هدایت واردات غیررسمی به سمت واردات قانونی با اهرم شبنم بر اساس تعرفه واردات دولتی، درآمد دولت، 170 میلیارد ریال از محل واردات افزایش یافته است. وی افزود: در صورت حذف کامل واردات گوشی از مسیر قاچاق، درآمد دولت از محل واردات رسمی این کالا تا سالانه یکهزار میلیارد ریال افزایش می‌یابد.

شبنم نیازمند اطلاع‌رسانی همه جانبه در سطح عموم مردم است
مدیرکل برنامه‌ریزی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور با بیان اینکه پروژه شبنم یک طرح ملی در مسیر مبارزه با قاچاق است که اجرای موفق آن همکاری و اراده ملی تمامی آحاد مردم و صنوف را می‌طلبد، گفت: با اجرای تمام و کمال این پروژه تمامی افراد کشور که اقدام به خرید کالا می‌کنند به عنوان بازرسان تشخیص کالای قاچاق از کالای اصل به میدان آمده و با به‌کارگیری فناوری بارکد خوان می‌توانند تشخیص دهند که چه کالایی اصل و کدام کالا به صورت قاچاق وارد بازار شده است.
محمد قاسمی در مراسم اعطای پروانه اپراتوری شبکه بازرسی و نظارت مردمی (شبنم) ضعف اطلاع‌رسانی را مهم‌ترین نقطه ضعف پیشبرد پروژه دانست و گفت: دولت از رسانه‌ها انتظار دارد در آگاه‌سازی مردم درباره مضرات و مفاسد قاچاق و تاثیری که پیشبرد پروژه شبنم در مبارزه با پدیده منحوس قاچاق دارد همکاری کامل داشته باشند.وی افزود: رسانه ملی در این میان نقش مهمی ایفا می‌کند چراکه با وجود تریبون ملی که در اختیار دارد می‌تواند مجریان و بانیان این پروژه را در مسیر مبارزه با قاچاق که در واقع صیانت از اقتصاد ملی به شمار می‌رود یاری‌رسان باشد.
قاسمی گفت: در جامعه اسلامی هر حرکت اقتصادی باید شفاف و مبتنی بر قانون باشد و هرکس قانون را دور بزند و با اعمال قاچاق به اقتصاد پنهان دامن بزند مطرود و منفور ملت است.
وی با بیان اینکه قاچاقچی سارق اموال عمومی است و هیچ وجدان آگاه و عقل سلیمی در مقابل اعمال سارقانه قاچاقچیان مهر سکوت بر لب نمی‌زند گفت: بر اهالی رسانه واجب است که با هر ابزاری که در اختیار دارند دست به افشاگری درباره عاملان قاچاق زده و همچنین مردم را از خطرات گسترش کالای قاچاق آگاه کنند.
مدیرکل برنامه‌ریزی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور گفت: پروژه شبنم یک طرح به روز، کارا و مبتنی بر فناوری‌های نوین است که اگر به عزم و اراده ملی  پشتگرم باشد اجرای آن اثرات ثمربخشی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت.
وی افزود: بر اساس قانون کالای مشمول شبنم اگر فاقد این بارکد باشد کالای قاچاق تلقی شده و مطابق قانون ضبط و از یک تا پنج برابر مشمول جریمه می‌شود.
گفتنی است، مراسم اعطای پروانه اپراتوری شبکه بازرسی و نظارت مردمی (شبنم) توسط شرکت خدمات انفورماتیک راهبر به کنسرسیوم داده‌پردازی نفیس متشکل از دو شرکت داده‌پردازی ایران و هولدینگ فناوری اطلاعات نفیس به عنوان اپراتور دوم طرح شبنم روز چهارشنبه با حضور مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک راهبر، مدیرکل برنامه‌ریزی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور، مدیران عامل شرکت‌های داده‌پردازی و نفیس و مدیر شبکه بازرسی و نظارت مردمی و اهالی رسانه در ساختمان شماره یک وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :