آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204973
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1395 10:56
تعداد بازدید : 2702

مدیرعامل شرکت زیرساخت اعلام کرد:

شرط سرمایه گذاری خارجی برای مشارکت در پروژه فیبر نوری

معاون وزیر ارتباطات درباره آخرین وضعیت اپراتور فیبر نوری گفت: باید توجه داشت که در بحث FTTX انحصاری در کشور وجود ندارد، چراکه شرکت های FCP مجوز فعالیت در بخش FTTC را دارا هستند و درنهایت تنها یک بخش FTTH است که در انحصار شرکت ایرانیان نت قرار دارد.


ایسنا- محمد جواد آذری ادامه داد: در این میان نکته مهم آنکه این طرح نیاز به سرمایه گذاری عظیم دارد و نوع سرمایه گذاری آن از جنس دیربازده است. اما اکنون آنچه شاهدیم این است که اکثر شرکت ها از مخابرات گرفته تا شرکت های FCP با وجود ادعاهای متعددی که در حوزه سرمایه گذاری دارند، طی یک سال اخیر سرمایه گذاری عمده ای انجام نداده اند. شرکت ایرانیان نت در همین شرایط قرار دارد در حالی که مطلوب آن است که برای اجرای این پروژه سرمایه گذاری و نقدینگی لازم تامین شود.
مدیر عامل زیرساخت با بیان اینکه اکنون یک شرکت خارجی برای سرمایه گذاری در این بخش اعلام آمادگی کرده، گفت: به هر صورت شرکت ها زمانی که سرمایه گذاری انجام می دهند، نیاز به تضمین سرمایه خود دارند، اکنون نیز در حوزه اپراتور فیبرنوری به نظر می رسد آنچه مشکل ساز شده بحث نقدینگی نیست بلکه بیشتر موضوع دیربازده بودن این سرمایه گذاری است که مشکل ایجاد می کند. سرمایه گذار خارجی نیز اکنون این حضور را امری پرریسک می داند و بر این تاکید دارد که اگر بازگشت این سرمایه گذاری تضمین نشود، قادر به فعالیت نخواهد بود.
آذری افزود: به هر صورت این موارد باید در کمیسیون تنظیم مقررات به طور دقیق بررسی شوند تا در نهایت با در نظر گرفتن شرایط رقابتی بازار مشخص شود که وضعیت سرمایه گذار خارجی این طرح چه خواهد شد.
مدیر عامل زیرساخت در پاسخ به سوالی در خصوص غیبت فعالان اصلی عرصه تلکام در ششمین جایزه ملی کیفیت نیز توضیح داد: الزامی برای حضور تمام شرکت ها در این جایزه وجود ندارد، البته قطعا هرچه تعداد شرکت های حاضر در این رویداد بیشتر باشد، رقابت جدی تری صورت خواهد گرفت اما در هر صورت امسال در شرایطی که شرکت های IT حاضر در این رویداد افزایش داشتند، در حوزه تلکام اپراتورهای بزرگ مایل به حضور در این بخش نبودند که گویا بخشی از مشکل آنها به نحوه برگزاری این مراسم در سال های قبل مربوط می شد.
وی ادامه داد: به هرحال باید توجه داشت برای شرکت زیرساخت هیچ تفاوتی ندارد که کدام شرکت ها برنده یا بازنده این رقابت باشند. اکنون دو اپراتور تلفن همراه در این مراسم حضور نداشتند اما به نظر می رسد با شرکت های بزرگ به دنبال آن هستند وقتی در یک جشنواره شرکت می کنند، چندین جایزه پنج ستاره به آنها اعطا شود، اما جایزه را به بهانه بزرگ بودن شرکت ها نمی دهند؛ بلکه به بهای کیفیت می دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :