آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204978
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1395 11:2
تعداد بازدید : 2775

مروری بر مهم ترین اتفاقات سال 95 در بازار موبایل

تعویق رجیستری و بازگشت دوباره نوکیا

کسادی بازار موبایل، آمار 90 درصدی گوشی های قاچاق، نوسان قیمت موبایل و دم زدن از تولید داخلی که هرگز رنگ واقعیت به خود نمی بیند، موضوعاتی تکراری است که در طول سالی که رو به پایان است، مدام به آنها پرداختیم.

ساحره چمنی
با این حال در آخرین شماره از روزنامه فناوران قصد داریم به مرور رویدادهایی بپردازیم که در سال 95 در بازار موبایل ایران و دنیا رخ داد.

 بی رونقی بازار
از اوایل سال 1395 بازار موبایل در کسادی و بی رونقی به سر می برد که بزرگ ترین دلیل آن را فروشندگان وضعیت اقتصادی مردم، اشباع بازار و در نهایت فعالیت شرکت های اینترنتی می دانند.
 با این حال در روزهای پایانی سال بازار کمی پررونق تر شده، اما فروشندگان از وضعیت معاملات خود همچنان راضی نیستند.

 تعویق در اجرای طرح رجیستری
یکی از موضوعاتی که مدام در سال 1395 به آن پرداخته شد و درنهایت نیز سرانجامی نداشت، اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل بود. از قبل از سال 95 موضوع اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل مطرح شد و قرار بود در طول سالی که گذشت این طرح وارد فاز اجرایی شود، اما اول مرداد ماه بدون هیچ برنامه ریزی و اعلام قبلی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که طرح رجیستری گوشی های موبایل اجرایی شده و از این پس گوشی های رجیستر نشده غیرفعال می شوند. به این ترتیب بازار آشفته شد، قیمت گوشی افزایش یافت و برخی از گوشی ها در بازار کمیاب شد.
یکی دو روز به همین منوال سپری شد تا دوباره مسوولان ستاد اعلام کردند این طرح در مرحله آزمایشی و پایلوت است و از اواخر شهریورماه طرح به شکل کامل اجرا خواهد شد.
همزمان با مطرح شدن اجرای طرح رجیستری، دو فروشگاه عرضه کننده گوشی های اپل نیز پلمپ شد و برخی از مسوولان اعلام کردند که گوشی های آیفون در پی اجرای طرح رجیستری غیرفعال می شوند و امکان استفاده از این گوشی ها وجود ندارد. ب
ر این اساس، بازار گوشی های آیفون نه تنها کساد شد که این گوشی ها نیز در بازار کمیاب شدند و پس از اظهار نظرات مختلف مسوولان دوباره خرید و فروش گوشی آيفون در بازار رونق گرفت؛ اما قیمت این گوشی با افزایش زیادی همراه شد.
با این حال وعده های اجرای طرح رجیستری همچنان از شهریورماه به ماه های بعد موکول شد و در نهایت نه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و نه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، سازمان حمایت از مصرف کننده و نیز گمرک سکوت اختیار کردند و پاسخ گوی هیچ موردی نبودند و مدام یکدیگر را مقصر اجرا نشدن این طرح اعلام می کردند. در نهایت وزیر ارتباطات اعلام کرد که از اول تابستان سال 96 این طرح به شکل کامل اجرا می شود.

 انفجار گلکسی نوت
شاید یکی از اتفاقات مهم در سال 95 مشکلاتی بود که برای سامسونگ و گوشی پرچمدارش رخ داد. سامسونگ مثل هر سال اواخر تابستان اقدام به عرضه پرچمدار خود کرد، اما از همان روزهای نخست عرضه، گوشی های گلکسی نوت 7 یکی پس از دیگری منفجر می شدند. ابتدا تصور شد که برخی از گوشی ها مشکل دارند و کمپانی سامسونگ اقدام به جمع آوری گوشی های معیوب کرد و عرضه مجدد آن آغاز شد، اما درنهایت مشخص شد که همه گوشی ها به دلیل مشکل باتری منفجر می شوند. بر این اساس همه گوشی ها از بازار جمع شد و درنهایت 5/2 میلیارد دلار ضرر و زیان مالی برای سامسونگ در پی داشت.
 ورود رسمی گوگل به بازار موبایل
گوگل که هر سال گوشی با برند نکسوس راهی بازار می کرد و مسوولیت ساخت آن را بر عهده یکی از تولیدکنندگان همچون سامسونگ، هوواوی، اچ تی سی یا ال جی می گذاشت، امسال به شکل رسمی به بازار موبایل وارد شد و برند خود را با عنوان پیکسل به بازار معرفی کرد. برخلاف همیشه که گوشی های نکسوس با برندهای مختلف شناخته می شدند و نامی از گوگل در بازار موبایل مطرح نمی شد، امسال پیکسل به عنوان پرچمداران گوگل معرفی شد و البته بسیار مورد توجه کاربران در سراسر دنیا قرار گرفت.

 بازگشت دوباره نوکیا
یکی از اتفاقات جالب امسال را شاید بتوان بازگشت مجدد نوکیا به بازار موبایل دانست. پس از چندین سال که نوکیا به دلیل استراتژی غلط، کم کم از بازار موبایل دنیا کمرنگ و سپس حذف شد، دوباره به شکل جدی و مستقل از مایکروسافت به بازار بازگشت و نخستین محصولاتش را در بزرگ ترین نمایشگاه موبایل سال، MWC به نمایش گذاشت و البته با استقبال خوبی از سوی کاربران در سراسر دنیا روبه رو شد.سال 1395 با همه اتفاقات خوب و بدش رو به پایان است و امیدواریم سالی که در پیش است، ریشه قاچاق از بازار موبایل ایران کنده شود، قیمت گوشی واقعی شود، گارانتی ها بی ارزش نباشند، کمتر شاهد کلاهبرداری های ریز و درشت در بازار باشیم و در نهایت گوشی های پیشرفته تری نسبت به گذشته به بازار عرضه شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :