آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 204980
تاریخ انتشار : 25 اسفند 1395 11:5
تعداد بازدید : 2684

روبات، همبازی کودکان دیابتی می شود

محققان اروپایی در پروژه ای با نام «روبات همبازی» روبات و برنامه های کاربردی طراحی کرده اند که قابل نصب روی  تبلت و تلفن همراه هوشمند است و به کودکان مبتلا به دیابت برای انتخاب مواد غذایی در طول روز کمک می کند. این روبات که همبازی و دوست کودکان به شمار می آید، قرار است تبدیل به یکی از اعضای خانواده بشود.

فناوران- یونا با همسر و دو فرزندش «تاتوم» و «آریان» در شهر کوچکی در نزدیکی آمستردام زندگی می کند. تاتوم ۱۱ ساله و برادر ۱۳ ساله اش، هر دو به دیابت مبتلا هستند. او می گوید: از خانه تا مدرسه با دوچرخه نیم ساعت راه است. در نتیجه هر روز صبح بچه ها باید غذای روزانه شان را با خودشان ببرند و بدانند چه مقدار انسولین در طول روز نیاز دارند. لازم است اینها را به خاطر بسپارند تا عصر که به خانه برمی گردند، میزان قند خونشان پایین نباشد.
تاتوم و آریان در این طرح اروپایی شرکت می کنند. آنها روی تبلت های شان، برنامه های کاربردی مخصوصی دارند همراه با بازی و سرگرمی که به آنها برای انتخاب غذای مناسب، تنظیم میزان کربوهیدرات و فعالیت های بدنی در طول روز کمک می کند.
سه بیمارستان و دو سازمان حمایت از بیماران مبتلا به دیابت در هلند و ایتالیا در این طرح پژوهشی کار می کنند.
کودکان هنگام ویزیت پزشک می توانند با این روبات همبازی بشوند. این روبات که برای کنترل تغذیه کودکان است، طوری برنامه ریزی شده است که دوست کودک باشد، مثل انسان بازی می کند و به کودکان فرصت بدهد اشتباه او را تصحیح کنند.
روسماراین لویجی، مسوول هماهنگ کننده طرح «روبات همبازی» می گوید: مردم عادت دارند روبات را به انسان همانند کنند و این انسان انگاری کمک می کند کودک و روبات به هم نزدیک بشوند و کودک بیشتر با روبات درگیر و سرگرم می شود.
پزشکان متخصص اطفال می توانند هر روبات را جداگانه برنامه ریزی کنند و برای هر کودک اهداف متفاوتی تعیین کنند. محققان می گویند کودکانی که چنین همبازی ای دارند، راحت تر برای چکاپ پیش پزشک می آیند.
روس نوبوئر، پزشک متخصص اطفال می گوید: بچه ها عاشق این روبات هستند! کودک معمولا دوست ندارد به درمانگاه بیاید و ترجیح می دهد کاری کند که سرگرم شود مثلا با دوستانش بازی کند. اما این روبات باعث می شود که بخواهد به اینجا بیاید. با روبات عکس سلفی می گیرد و به دوستانش نشان می دهد که ابتلا به دیابت فقط دردسر و ناراحتی نیست.
روبات در بازی از کودک می خواهد بین اعمال مختلفی که در زندگی روزمره پیش می آید، یکی را انتخاب کند مثلا رفتن به جشن تولد یا انتخاب دسر و کودک باید چیزی را انتخاب کند که از هر نظر برای سلامتی اش بهتر است. بعد جای کودک و روبات عوض می شود و نوبت روبات است که جواب درست را پیدا کند.
برت بیرمان، متخصص علوم روباتیک که با این طرح همکاری می کند، می گوید: برای این پروژه نیاز به روباتی داشتیم که احساس کودک را تشخیص دهد، بداند چطور جمله بسازد و چه پرسش هایی را انتخاب کند. همه این توانایی ها را باید خلق می کردیم. تصویرهای گرافیکی که برای تبلت ساختیم، خیلی مهم هستند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :