آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205552
تاریخ انتشار : 21 فروردین 1396 11:7
تعداد بازدید : 651

نظام نوین نظارت بانک مرکزی آماده بهره برداری است

ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نظام نوین نظارت آماده بهره برداری است، گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده، اکنون امکان جدیدی برای نظارت اثربخش و کم هزینه فراهم شده است که البته باید بخش عمده این امر با همکاری بانک ها عملیاتی شود.


ایرنا - وی افزود: در مدل نوین نظارتی، بانک ها به بانک های کم ریسک و پرریسک تقسیم بندی می شوند و بر این اساس نظارت و کنترل مورد نیاز بر آنها اعمال می شود. به گفته وی، سایت بانک مرکزی بازآرایی شده و بر این اساس نظام بانکی نیز باید تلاش کند حداقلی از اطلاعات را به ویژه در بخش نظارت روی سایت خود قرار دهد.
سیف افزود: بانک مرکزی با اعمال نظارت موثرتر بر صورت های مالی بانک ها و موسسات اعتباری مجاز، سلامت و پایداری مالی آنها را کنترل می کند و از این بابت جای نگرانی نیست. رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نظام بانکی نیاز به بازدهی معقول دارد، عنوان کرد: استمرار زیان دهی در فعالیت ها معقول به نظر نمی رسد و نباید زیان فعالیت ها از طریق فروش دارایی ها جبران شود.

 کارمزد بانکی باید برقرار شود 
وی با بیان تجربیات صنعت بانکداری در جهان عنوان کرد: برای رفع این موارد و سوددهی در فعالیت های روزمره بانک ها می توان از تجربیات باثبات و قابل قبول بین المللی استفاده کرد که یکی از بهترین راهکارها در این زمینه تأمین هزینه های جاری از طریق کارمزد خدمات است. 
سیف با یادآوری اینکه اکنون حجم عظیمی از فعالیت بانکداری الکترونیکی در ایران رایگان است و باید به دنبال حفظ و نگهداری این نظام از طریق دریافت کارمزد باشیم، گفت: استفاده افراطی از این خدمات بدون کارمزد منجر به استهلاک می شود اما با دریافت کارمزد می توان «هزینه – درآمد» را متعادل کرد. این قبیل خدمات باید با نرخی معقول به شهروندان ارایه شود.
رییس کل بانک مرکزی از انتساب اظهار نظری به وی درباره رابطه بین پرداخت نرخ سود بالا و ورشکستگی بانک انتقاد کرد و گفت:  جای تعجب است که بخش کوچکی از متن مصاحبه تبیینی و تحلیلی با یک نشریه در زمان قبل، بدون حفظ امانت و دقت لازم و با حذف قیود به خبری تبدیل می شود که می تواند در فضای جامعه التهاب ایجاد کند.

 تمرکز شبکه بانکی بر تولید و اشتغال
رییس کل بانک مرکزی همچنین درباره نامگذاری سال 96 به نام « اقتصاد مقاومتی - تولید و اشتغال» اظهار داشت: با توجه به تاکیدهای رهبر معظم انقلاب شبکه بانکی کشور در سال جاری بیش از پیش بر بهبود روند اشتغال و افزایش تولید کشور تمرکز یافته و مطابق سال های گذشته برای بهبود شاخص های اقتصاد و تولید داخلی در کشور تلاش می کند.
سیف ابراز امیدواری کرد در سال جاری با همکاری و مشارکت شبکه بانکی بتوانیم اهداف مدنظر نظام را عملیاتی کنیم و با تلاش هرچه بیشتر در راستای ارایه خدمت به مردم گام برداریم. رییس شورای پول و اعتبار بیان کرد: امیدواریم با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری با تخصیص بهینه منابع محدود نظام بانکی بتوانیم در نیل به این اهداف توفیق حاصل کنیم.
 عملکرد مثبت نظام بانکی در اعطای تسهیلات 
سیف عملکرد نظام بانکی را در اعطای تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط مثبت ارزیابی کرد و گفت: در ابتدای سال گذشته تصمیم بر آن شد که با هدف رونق اقتصادی، تسهیلاتی به بنگاه های کوچک و متوسط اعطا شود و در این زمینه، نظام بانکی تمام تلاش خود را برای تحقق این امر به کار گرفت.
رییس کل بانک مرکزی یادآور شد: در همین راستا کارگروه های استانی تسهیل و رفع موانع تولید تشکیل و سفرهای استانی انجام شد که در پایان سال بیش از 17 هزار میلیارد تومان تسهیلات به حدود 24 هزار بنگاه کوچک و متوسط اعطا شد.
وی ادامه داد: با این حال نظام بانکی باید رویکرد حمایتی خود را نسبت به بنگاه های کوچک و متوسط حفظ کند و در عین حال باید در فعالیت های روزمره خود به دنبال خلق ارزش باشد.
رییس کل بانک مرکزی درخصوص برخی سوء برداشت ها درباره میزان تسهیلات اعطایی توسط شبکه بانکی به بخش تولید در سال گذشته گفت: برخی به اشتباه، مبلغ 16 هزار میلیارد تومان اعطا شده به واحدهای کوچک و متوسط را به عنوان تنها تسهیلات اختصاص یافته توسط شبکه بانکی به بخش تولید مطرح 
می کنند.
به گفته سیف، این در حالی است که علاوه بر این مبلغ، شبکه بانکی طی 11 ماهه سال 1395 بیش از 477 هزار میلیارد تومان به بخش های اقتصادی تسهیلات پرداخت کرده که از این میان حدود 64 درصد آن به تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اختصاص پیدا کرده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :