آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205623
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1396 0:21
تعداد بازدید : 742

سرپرست تیم اعزامی به سبیت 2017:

مشکل کاروان ایران در سبیت بی بهره ماندن از حمایت دولت بود

سرپرست تیم اعزامی به نمایشگاه سبیت 2017 آلمان گفت: بخش خصوصی با اتکای کامل به خود در نمایشگاه بین المللی سبیت حضور موفقی را به ثبت رساند تا زمینه تداوم مذاکرات برای گسترش روابط کمی و کیفی میان سازمان نظام صنفی رایانه‎ای و سبیت فراهم شود.


فناوران- باقر بحری با بیان اینکه سازمان به عنوان نماینده بخش خصوصی صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات در این نمایشگاه حضور یافت، افزود: علاوه بر معرفی توانمندی های این حوزه در کشور، برای نخستین بار الکامپ در یک نمایشگاه بین المللی حضور یافت و به جذب مخاطب پرداخت.
این عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‎ای، به اعزام 10 استارت آپ برتر ایرانی نمایشگاه الکامپ با حمایت سازمان نظام صنفی رایانه‎ای کشور به سبیت پرداخت و افزود: اعزام 10 استارت‎آپ نیز اقدامی بی سابقه بود که پس از حضور موفقیت آمیزشان در الکام استارز، به عنوان نماینده صدها استارتآپ دیگری که در ایران فعالیت می کنند، در سبیت 2017 آلمان حضور یافتند و پتانسیل بالای استارت آپ‎های ایرانی را در سطح جهانی معرفی کردند. او آشنایی با اصول تجارت جهانی را دستاورد حضور استارت آپ‎ها در نمایشگاه سبیت دانست و افزود: استارت آپ‎های ایرانی با حضور در نمایشگاه سبیت توان فنی خود را نسبت به رقبای خارجی محک زدند و مشخص شد از نظر ساختار و شکل استارت آپ‎های ایرانی راه درستی رفتند و در این زمینه حرف‎های بسیاری برای گفتن دارند. با این وجود در تبدیل ایده به هدف بازاریابی، به برنامه ریزی و آموزش بیشتری احتیاج است. 
 لزوم حمایت از بخش خصوصی در عرصه‎های جهانی
بحری با بیان اینکه تفاوتی در ظرفیت استارت آپ‎های ایرانی و دیگر استارت آپ‎ها وجود نداشت، افزود: توجه نهادهای دولتی و ارایه امکانات به استارت آپ‎ها ازجمله تفاوت‎های مشهود در این نمایشگاه بود. استارت آپ‎هایی که از دیگر کشورها به سبیت آمده بودند، به طور کامل از سوی دولت‎های شان مورد حمایت قرار داشتند. درحالی که در این دوره از نمایشگاه سبیت هیچ نماینده ای از سوی دستگاه‎های دولتی یا سفارت ایران در آلمان برای بازدید از غرفه سازمان نظام صنفی رایانه‎ای یا نمایشگاه الکامپ یا استارت آپ‎های ایرانی که به طور کامل با حمایت سازمان در سبیت شرکت کردند، حضور نیافتند.
او بزرگ ترین مشکل کاروان ایران در سبیت را کمبود حمایت های سازماندهی شده عنوان کرد و افزود: نداشتن برنامه مدون و سازماندهی شده برای ورود به بازارهای جهانی یکی از مسایلی است که انتظار داریم با حمایت دولت رفع شود. رصد بازارهای جهانی و شناسایی نقاط قوت و ضعف صنعت فاوا در کشور مسیر تدوین یک نقشه راه برای ورود به بازارهای جهانی را تسهیل می کند. 
بحری بیان کرد: هم اکنون نیز بخش خصوصی با اتکای صد درصدی به خود در سطح بین المللی حضور موفقی را به ثبت رسانده است، با این وجود، همراهی دولت در حمایت از توانمندی‎های بخش خصوصی ضمن ایجاد دلگرمی در فعالان صنف به خصوص در استارت آپ‎ها که جوانان این حوزه را شامل می شوند، دستاوردهای صنعت از چنین رویدادهای بین المللی را افزایش می دهد.
 دستاوردهای سازمان در سبیت
او با بیان اینکه از ابتدا می‎دانستیم سبیت نمایشگاهی محصول محور است و بازدیدکننده عمومی ندارد، گفت: با این وجود بازدید از غرفه سازمان نظام صنفی رایانه‎ای به عنوان نماینده بخش ‎خصوصی ایران قابل توجه بود ضمن اینکه بازدیدکنندگان با انتظارات و اهداف مشخصی به غرفه مراجعه می‎کردند. همه متخصصانی بودند که به دنبال راه دسترسی به بازار ایران بودند تا ظرفیت‎های خودشان را عرضه کنند یا از ظرفیت‎های ما برای اجرای طرح‎های خود استفاده کنند. 
سرپرست تیم اعزامی به نمایشگاه سبیت 2017 آلمان با بیان اینکه سازمان می تواند پنجره ارتباط سرمایه گذاران خارجی با صنف ICT کشور باشد، افزود: سرمایه گذاران خارجی بسیاری وجود دارند که آشنا با بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات نیستند و از قوانین تجاری ما اطلاعی ندارند، سازمان می تواند به عنوان یک پنجره ارتباطی، این اطلاعات را در اختیار علاقه مندان قرار دهد. 
بحری افزود: طی تعاملات و جلسات برگزارشده در طول نمایشگاه مشخص شد برخی مسایل بانکی همچنان دغدغه شرکت‎های علاقه مند به همکاری با ایران است که جا دارد دولت در این زمینه همکاری کند تا این نگرانی ها در سطح جهانی رفع شود و سرمایه گذاران علاقه مند به بازار ایران امکان دسترسی به آن را پیدا کنند.
 تداوم همکاری با سبیت
 او در پایان با اعلام ادامه همکاری‎های سازمان نظام صنفی رایانه‎ای با نمایشگاه سبیت گفت: در حال مذاکره هستیم تا کیفیت و کمیت روابط میان سازمان، الکامپ و سبیت را گسترش دهیم. با توجه به تغییر رویکرد برگزارکنندگان نمایشگاه سبیت برای دوره های آینده و تبدیل آن از یک رویداد محصول محور به یک رویداد ICT در سطح جهانی و تغییر زمان برگزاری آن از ماه مارچ به ژوئن 2018 فرصت های همکاری بسیاری در آینده وجود خواهد داشت. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :