آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205629
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1396 0:35
تعداد بازدید : 715

رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران:

ظرفیت فاوای ایران می تواند چهار برابر شود

رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران گفت: اندازه بازار فاوا در ایران باید چهار برابر اندازه کنونی باشد که با گسترش این بازار می توان آمار اشتغال را افزایش داد.

ایسنا- محمدرضا کریمی درباره بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایران گفت: با توجه به تعداد بالای فارغ التحصیلان در رشته های این حوزه و همچنین امکان گسترش این بازار در سطح منطقه می توان انتظار اشتغالزایی از این حوزه را داشت، اما برای رسیدن به این هدف باید اندازه آن بزرگ تر شود تا افراد بیشتری بتوانند در این بازار سهیم باشند.
وی در همین رابطه افزود: در کشورهای مختلف صنعت ICT نسبت به صنایع سنتی سودآوری بیشتری دارد. در بعضی کشورهای غربی سود این صنعت بین ۱۵ تا ۱۸ درصد است، در حالی که بهره بانکی بین ۳ تا ۵ درصد است.
رییس کمیسیون اینترنت نصر گفت: با توجه به  نرخ بالای سود بانکی و کنترل قیمت خدمات اینترنتی، سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در این حوزه دچار تردید شده اند و با توجه به امکان تحصیل سود بیشتر در صنایع دیگر را ترجیح می دهند. در صورتی که باید با ایجاد شرایط برای دستیابی به سود مناسب، بخش خصوصی را برای سرمایه گذاری بیشتر در حوزه ICT ترغیب کرد.
رییس کمیسیون اینترنت نصر با بیان اینکه قوانین دست و پاگیر مربوط به این حوزه باید تصحیح شوند، ادامه داد: یکی از مشکلات بخش خصوصی متغیر بودن و تعدد قوانین است که سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در جهت مقررات زدایی گام های نخست را برداشته است و باید در جهت ایجاد ثبات در قوانین و حمایت از سرمایه گذاری های انجام شده اقدامات لازم صورت پذیرد. همچنین باید به سمت تصحیح بعضی قوانین پیش رود و بازار این حوزه را از انحصار دور کند.
رییس کمیسیون اینترنت نصر در پاسخ به این سوال که چرا با وجود ظرفیت بالای این حوزه در کشور در میان فارغ التحصیلان این رشته آمار بیکاری همچنان بالاست، گفت: ظرفیت ICT در ایران می تواند چهار برابر اندازه کنونی آن در کشور باشد و در صورت ایفای نقش در سطح منطقه می‎تواند تا ۸ برابر اندازه فعلی گسترش یابد و با افزایش اندازه این بازار می توان آمار اشتغال را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش داد. به این منظور باید جذابیت سرمایه گذاری در این حوزه را برای بخش خصوصی بالا برد تا فعالیت خود را گسترش دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :