آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 205662
تاریخ انتشار : 23 فروردین 1396 10:33
تعداد بازدید : 1355

117 هزار دامنه اینترنتی سال 95 در ایران به ثبت رسید

آخرین آمار ارایه شده از ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی از ثبت ۸۷۰ هزار دامنه در اینترنت متعلق به ایران حکایت دارد و در سال ۹۵، بالغ بر ۱۱۷ هزار دامنه اینترنتی در ایران به ثبت رسیده است.


مهر- براساس آمارهای مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی، تا پایان سال ۹۵ بالغ بر ۸۷۱ هزار و ۷۴۳ دامنه اینترنتی متعلق به ایران از سوی کاربران به ثبت رسیده است که این آمار در مقایسه با سال ۹۴ از ثبت ۱۱۷ هزار پسوند جدید اینترنتی در یک سال حکایت دارد. در پایان سال ۹۴ بالغ بر ۷۵۴ هزار دامنه اینترنتی در کشور به ثبت رسیده بود.
بر مبنای این آمار، پسوند ir  همچنان در صدر دامنه های ثبت شده فعال اینترنتی با هویت ایرانی قرار دارد و پسوند net.ir نیز کمترین میزان ثبت دامنه را به خود اختصاص داده است.
آخرین وضعیت ثبت دامنه های اینترنتی نشان می دهد که هم اکنون تعداد ۸۶۲ هزار و ۸۸۸ دامنه با پسوند ir در کشور فعال است که بیشترین تعداد دامنه اینترنتی را شامل می شود. همچنین شمار پسوندهای ثبت شده co.ir بالغ بر ۳ هزار و ۹۴۲ دامنه، شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ایران دوهزار و ۸ دامنه و شمار دامنه های ثبت شده با پسوند ac.ir حدود یک هزار و ۵۰۶ دامنه فعال اعلام شده است.
این در حالی است که تعداد دامنه های اینترنتی فعال حاکمیتی و دستگاه های اجرایی با پسوند gov.ir بالغ بر ۲۷۴ دامنه است.
در همین حال تعداد دامنه های فعال به ثبت رسیده با پسوند sch.ir حدود ۳۲۳ دامنه، با پسوند org.ir بالغ بر ۳۱۹ و id.ir بالغ بر ۴۴۳ دامنه برآورد می شود. تاکنون ۴۰ دامنه نیز با پسوند net.ir به ثبت رسیده و در مجموع ۸۷۱ هزار و ۷۴۳ دامنه در پایگاه ثبت دامنه های اینترنتی در ایران تا پایان سال ۹۵ ثبت شده و فعال است.
براساس این گزارش، گفته می شود هم اکنون ایران از نظر تعداد دامنه اینترنتی فعال، نه تنها بزرگ ترین کشور در منطقه است؛ بلکه از کشورهایی نظیر سنگاپور، مالزی، هنگ کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند هم عبور کرده و با رشد سالانه ۴۵ درصدی، در میان چهار کشور برتر جهان از نظر رشد دامنه اینترنتی قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :