آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20620
تاریخ انتشار : 3 دی 1391 10:1
تعداد بازدید : 678

مهلت دريافت بارکد شبنم تا اول بهمن ماه تمديد شد

زمان دريافت بارکد شبنم براي صاحبان صنوف تا ابتداي بهمن ماه سال جاري تمديد شد.

خبرگزاری موج- قاسم نوده فراهاني مشاور رييس‌جمهور و رييس شوراي اصناف کشور با اعلام اين مطلب افزود: پيش از اين مقرر شده بود تا صاحبان صنوف براي کالاهاي موجود در فروشگاه خود و يا اجناس کف بازار تا يک دي ماه سال جاري اقدام کنند.
وي افزود: از آنجايي که اجراي فاز دوم طرح بارکد بعدي مشمول همه کالاها شده و تعداد اقلام آنها زياد بود بنابراين با رايزني‌هاي مختلف زمان الزامي شدن الصاف بارکد شبنم روي اجناس را تا يکم بهمن ماه امسال تمديد
 کرديم.
رييس شوراي اصناف کشور افزود: صاحبان صنوف براي دريافت بارکد دوبعدي لازم است در فرم‌هاي خوداظهاري که از سوي اتحاديه‌ها ارایه مي‌شود، موجودي کالايي خود را اعلام کرده و براي اقلام موجود بارکد دريافت کنند.
قاسم نوده فراهاني با تاکيد بر ضرورت دريافت بارکد دوبعدي از سوي واردکنندگان گفت: در مرحله نخست اجراي طرح بارکد دوبعدي صاحبان صنوف موظف به دريافت بارکد شدند تا بتوانيم بازار را ساماندهي کنیم اما از اين پس اين واردکنندگان هستند که بايد براي دريافت بارکد دوبعدي شبنم اقدام کنند.
مشاور رييس‌جمهوري با تاکيد بر اينکه صاحبان صنوف، عمده‌فروشان و بنکداران به هيچ عنوان کالاي بدون بارکد را از واردکنندگان تحويل نگيرند، گفت: اگر واردکنندگان ملزم به دريافت و الصاق بارکد دوبعدي شبنم روي کالاهاي خود نشوند به طور قطع تمام زحماتي که تا کنون براي پاکسازي بازار از عرضه کالاي قاچاق و بي‌کيفيت صورت گرفته است بي‌نتيجه خواهد ماند.
رییس کارگروه موبایل مجمع عالی واردات نیز در گفت و گو با موبنا با اشاره به تعویق طرح جامع مبارزه با کالاهای قاچاق گفت: واردکنندگان و همچنین مسوولان طرح شبنم با برگزاری جلسات مکرر به بررسی درخواست تعویق اجرای این طرح در بازار پرداختند.
مهدی عبقری در این باره گفت: مسوولان طرح شبنم معتقدند که در ابتدا باید ساماندهی طرح شبنم به پایان برسد سپس طرح جامع مبارزه با کالاهای قاچاق و فاقد شبنم اجرا شود.وی افزود: از سوی دیگر واردکنندگان قانونی موبایل معتقدند که به دلیل گستردگی قاچاق هم‌اکنون بازار تلفن همراه توان اجرای این طرح را ندارد چراکه در صورت جمع‌آوری گوشی‌های قاچاقی قیمت کالاهای موجود در بازار به طور چشمگیری افزایش می‌یابد.
وی افزود: برای اجرای این طرح در ابتدا باید نیاز مشتریان برآورده شود سپس به جمع‌آوری گوشی‌های قاچاق پرداخت.
عبقری گفت: طی جلسه‌ای که با حضور واردکنندگان و مسوولان طرح شبنم صورت گرفت قرار شد در ابتدا نیاز مشتریان تامین شود سپس به اجرای این طرح پرداخت.
این در حالی است که کارشناسان این حوزه معتقدند در صورتی که حدود 70 درصد از سهم بازار به قاچاقچیان این حوزه اختصاص یافته، چگونه می‌توان به جمع‌آوری بخش اعظم بازار پرداخت چراکه در این صورت تعادل بازار برهم می‌خورد و باعث افزایش قیمت‌های پی‌درپی تمامی محصولات در بازار می‌شود.
گفتنی است، طرح جامع مبارزه با کالاهای قاچاق و فاقد شبنم قرار بود از اول دی ماه به صورت گسترده در بازارهای کشور آغاز شود که در پی اجرای این طرح تمامی کالاهایی که فاقد طرح شبنم و همچنین برگه سبز گمرکی باشند از سطح بازار جمع‌آوری می‌شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :