آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206334
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1396 13:45
تعداد بازدید : 676

پول خیلی چیزها را تغییر می دهد؛ حتی عشق را

طلاق به سبک دره سیلیکون

مارک پینکاس (Mark Pincus) بنیان گذار میلیاردر شرکت زینگا (Zynga) که شرکت اش با ارایه بازی FarmVille به شهرت و ثروت رسید، از همسرش طلاق گرفته است. همسر او، آلیسون گلب پینکاس، خودش هم یکی از بنیان گذاران شرکت One King Lane است که در زمینه دکوراسیون داخلی فعالیت می کند. این دو در سال 2008 ازدواج کردند؛ یک سال پس از آن که مارک، شرکت زینگا را تاسیس کرد. زینگا در طول 4 سال به یک شرکت یک میلیارد دلاری تبدیل شد و سرمایه گذاری های مارک پینکاس در توییتر و فیس بوک هم ثروتی 1/28 میلیارد دلاری برای او به ارمغان آورد. اگرچه بر این ازدواج توافق پریناپ حاکم است، اما آلیسون از دادگاه خواسته که کل دارایی مارک در طول مدتی که این دو با هم ازدواج کرده اند، بررسی و ثبت شود. احتمالا پول خوبی از این پرونده نصیب آلیسون خواهد شد.


ترجمه: آرین درخشان
پریناپ یا Prenuptial agreement یک تعهدنامه ضمن عقد است که اگر طرفین امضا نکنند، بر اساس قانون کالیفرنیا در زمان طلاق، دارایی طرفین به تساوی تقسیم می شود.
طلاق همیشه سخت است، اما در سیلیکون ولی، طلاق گرفتن پردردسرتر از آن چیزی است که به نظر می رسد. دره سیلیکون، سرزمین سرمایه ها، مذاکره کنندگان سرسخت، مردان و زنانی با شخصیت آلفا (برنده و اهل ریسک) و دارایی هایی است که به سادگی نمی توان ارزش گذاری کرد.
شاید به همین دلیل هم هست که ایوان شپیگل (Evan Spiegel) میلیارد 26 ساله و موسس اسنپچت، پیش از ازدواج با میراندا کر (Miranda Kerr) مدل معروف، خواستار انعقاد یک تعهدنامه سختگیرانه شده که دارایی های پیش از ازدواجش را از خطر مصون نگه دارد. او بیش از 4 میلیارد دلار سرمایه دارد که عمده آن سهام اسنپ است.
مایکل پاسکو، وکیل مستقر در سیلیکون ولی می گوید: مردم به سیلیکون ولی می آیند، کلی مال و منال به هم می زنند و بعد به این نتیجه می رسند که دیگر همسرشان را نمی خواهند. پول خیلی چیزها را تغییر می دهد.
اما در دره سیلیکون، مفهوم «پول» کمی پیچیده تر است. حقوق های 6 رقمی، سهام در استارت آپ ها که ممکن است سر به آسمان بگذارد یا آدم را به خاک سیاه بنشاند، حق تقدم سهام برای کارکنان شرکت ها و ... همه و همه دارایی و پول در سیلیکون ولی محسوب می شود.
بر اساس قانون ایالت کالیفرنیا، هر چیزی که پیش از ازدواج داشته باشید، به عنوان دارایی مجزا محسوب می شود. در عین حال، هر دارایی یا درآمدی که در حین زندگی زناشویی حاصل شده باشد، اموال مشترک (community property) به حساب می آید و هنگام طلاق باید به تساوی تقسیم شود. به همین دلیل، مغزهای تکنولوژی مقیم در دره سیلیکون، پیش از ازدواج در تعهدنامه ای، این اموال را به دقت مشخص می کنند.
مارک رسا (Mark Ressa) که وکالت طلاق سرمایه گذاران خطرپذیر و بنیان گذاران استارت آپ های متعددی را در سیلیکون ولی به عهده داشته، می گوید: تعداد درخواست طلاق زوج های 30 تا 40 ساله ای که پول و پله ای به هم زده اند، رشد زیادی داشته است.
او می افزاید: زوج های جوان زیادی را میبینم که دارای ثروت بالایی هستند و می خواهند این ثروت را از دست اندازی همسر آینده شان در صورت جدایی، محافظت کنند. 
جفری وردون (Jeffrey Verdon) وکیلی که شرکت وکالت اش را اخیرا در سیلیکون ولی افتتاح کرده نیز می گوید: بسیاری از اهالی، ثروت شان را پیش از ازدواج کسب کرده اند. این نابغه های فناوری در زمانی که به موفقیت و ثروت می رسیده اند، وقتی برای عشق و عاشقی نداشته اند. اما به گفته او، بسیاری از مشتریانش در زمان طلاق، می خواهند تا جایی که ممکن است از شریک زندگی شان پول بکنند. اما کارآفرینان جوان هم به سخت کوشی و پیگیری شان معروفند؛ بنابراین هرچقدر که لازم باشد خرج وکیل و پرونده می کنند تا همسرشان را در پرونده طلاق شکست بدهند.
اما پرونده هایی هم هست که به out spouse معروف است. Out spouse به یکی از زوجین اطلاق می شود که نقشی در امور مالی خانواده ندارد. در این موارد احتمال شکایت به دادگاه بیشتر است. موضوع این است که تشخیص واقعیت میزان دارایی ها با توجه به فضای استارت آپی سیلیکون ولی سخت است و همسری که خود کارآفرین نیست، ممکن است دیدگاه فراواقعی نسبت به دارایی ها و سرمایه گذاری های همسرش داشته باشد. 
وقتی یک دادخواست طلاق داده می شود، دارایی های زوجین مسدود می شود تا وقتی که توافقی حاصل شود. اما این هم برای آنهایی که درآمد بالایی دارند و با پول شان کار می کنند، وضعیت ناراحت کننده ای است؛ به ویژه اگر پرونده طلاق مدت ها به طول بینجامد.
منبع: گاردین


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :