آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206374
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1396 10:40
تعداد بازدید : 609

براساس گزارش گمرک در سال 95

واردات قانونی نوت بوک 200هزار دستگاه کاهش یافت

در سال های گذشته موضوع کاهش شدید حجم واردات کالاهای کامپیوتری و به ویژه نوت بوک و تبلت بحث داغی است که درباره صحت و سقم آن کارشناسان اتفاق نظر ندارند.


مریم عسگری
حتی گزارش های ارسالی از گمرک و بررسی لیست واردات کالاهای کامپیوتری که موید کاهش شدید حجم واردات قانونی کالاهای کامپیوتری است، مورد پذیرش گروهی از کارشناسان نیست و موجب شده این نظریه شکل گیرد که آمار و ارقام ارایه شده از سوی گمرک که به شکل کیلویی اعلام می شود، ناقص است.
با این حال گروه دیگری از کارشناسان با این فرضیه که قاچاق نوت بوک افزایش چشمگیری یافته است، بر آمار گمرک صحه گذاشته و می گویند: در سال های اخیر به دلیل رشد تعرفه و حقوق گمرکی و همچنین هزینه های ترخیص و واردات کالا، قاچاق در حوزه آی تی و به ویژه نوت بوک افزایش یافته است.
آمار ارایه شده از سوی گمرک گویای این امر است که در 12 ماهی که از سال 95 گذشته است، حدود 393 هزار و 91 کیلوگرم نوت بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده است که با در نظر گرفتن میانگین وزن 4 کیلوگرم برای هر دستگاه، در سال 95 حدود 98 هزار و 272 دستگاه نوت بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
این در حالی است که در شش ماهی که از سال 95 گذشته بود، حدود 52 هزار و 399 دستگاه نوت بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده بود که مقایسه این اعداد و ارقام گویای این امر است که در شش دوم سال 95 حدود 46 هزار دستگاه نوت بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
همچنین بررسی آمار و ارقام ارایه شده از سوی گمرک در زمینه واردات نوت بوک نشان می دهد حجم واردات این دستگاه در سال 95 نسبت به سال قبل حدود 215 هزار و 500 دستگاه کاهش یافته است؛ چرا که در 12 ماهی که از سال 94 گذشته بود حدود هزار و 840 دستگاه نوت بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده بود.
کارشناسان با اصرار بر رشد قاچاق در حوزه نوت بوک می گویند: مشخص است که نیاز بازار کشور به نوت بوک هرگز در حدی نیست که امسال گمرک اعلام کرده است و به طور قطع بخش بزرگی از نیاز بازار از طریق قاچاق تامین می شود.
به گفته آنها همین چند ماه قبل خبر کشف محموله بزرگ قاچاق نوت بوک، شامل چند کانتینر که توسط یک شرکت مطرح واردکننده نوت بوک در شهرکرد کشف شد، منتشر شد که این اخبار گویای عمق فاجعه است.کارشناسان همچنین می گویند: برای رفع مشکل قاچاق باید اصلاحات تعرفه ای صورت گیرد و کنترل و نظارت بر دروازه های ورودی کالا بیش از پیش شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :