آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206388
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1396 11:9
تعداد بازدید : 1103

کلاهبرداری اینترنتی در پوشش حمایت از نامزدهای انتخاباتی

رییس اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتای ناجا درخصوص کلاهبرداری برخی افراد سودجو تحت عنوان حمایت از نامزدهای انتخاباتی با راه اندازی سایت ها و کانال های شبکه های اجتماعی هشدار داد.


پلیس فتا- حمید کیانی گفت: با توسعه شبکه های اجتماعی و راه اندازی گروه های حمایتی در زمان انتخابات شاهد ایجاد صفحاتی به نام برخی از کاندیدها و افراد معروف و شناخته شده در فضای مجازی هستیم که بعضاَ این صفحات متعلق به این افراد نیست و فقط به نام آنها درست شده و فعالیت می کنند. فعالیت هایی که از سوی این افراد دنبال می شود، گاهی فعالیت های سودجویانه و در برخی موارد با انگیزه های مالی و با درخواست کمک از کاربران و بدون اطلاع این افراد مطرح خواهد شد.
وی ادامه داد: برخی از مجرمان سایبری با سوءاستفاده از این موضوع و ایجاد صفحات جعلی به نام برخی از نامزدهای انتخاباتی و مقامات دولتی به دنبال عملی کردن اهداف مجرمانه خود هستند؛ اهدافی که با جعل هویت افراد معروف و مطرح اجتماعی امکان پذیر است.
کیانی افزود: کاربران باید مراقب فعالیت این افراد باشند و در عضویت یا فعالیت و تبلیغات پیرامون صفحات جعلی نامزدها و مقامات دولتی و حکومتی و چهره های معروف مورد علاقه خود و کمپین های انتخاباتی بیشترین مراقبت را داشته باشند تا در دام مجرمان سایبری گرفتار نشوند.
وی ادامه داد: افرادی که در فضای مجازی به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی مثل نامزدهای انتخاباتی و نمایندگان مجلس و غیره، بدون اطلاع آنها و اخذ مجوزهای مربوطه، سایت یا کانال درست می کنند با طرح شکایت فردی که صفحه به وی منتسب شده، مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.
رییس اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا به برخی از کلاهبرداری های متصور پرداخت و گفت: انگیزه اصلی این افراد تخریب چهره های معروف بوده و سعی دارند با انتشار مطالب کذب فضای انتخاباتی را علیه کاندیدای موردنظر متشنج کنند.
کیانی کسب منافع مالی را یکی دیگر از اهداف افراد سودجو برشمرد و در توصیه به کاربران فضای مجازی گفت: هموطنان از واریز وجه نقد به تقاضای سایت های جعلی مذکور تحت هر عنوانی خودداری کرده و هرگز عکس و مطالب شخصی و محرمانه خود را برای این صفحات ارسال کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :