آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206415
تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1396 11:52
تعداد بازدید : 708

محاکمه ویکی لیکس و تهدید روزنامه نگاری در آمریکا

وزارت دادگستری آمریکا در اقدامی بی سابقه و خطرناک که آزادی رسانه ها و روزنامه نگاران را به مخاطره می اندازد، اعلام کرده که علیه ویکی لیکس اعلام جرم کرده و برای دستگیری جولیان آسانژ تلاش می کند.


ترور تیم*
trevortimm@

چه از ویکی لیکس خوشتان بیاید و چه نه، به ویژه اگر خوشتان نیاید، باید بدانید که این اقدام قضایی چه قدر می تواند برای آینده روزنامه نگاری در ایالات متحده خطرناک باشد.
روزنامه ها همیشه اطلاعات طبقه بندی شده را منتشر کرده اند و هرگونه اقدام قضایی علیه ویکی لیکس روزنامه نگاران را با ریسک برخورد مشابه مواجه می کند. بنابراین حتی منتقدان سرسخت ویکی لیکس باید این حرکت احتمالی و تهدید سیستم قضایی را در همین گام اول محکوم کنند.
شاید مردم عادی متوجه نباشند، اما هفته ای نیست که اطلاعات طبقه بندی شده و محرمانه در نیویورک تایمز، واشنگتن پست یا وال استریت ژورنال منتشر نشود. آن گونه که مکس فرنکل، گزارشگر نیویورک تایمز 40 سال پیش در جریان گزارش معروف اسناد پنتاگون نوشت، «بدون حق انتشار اطلاعات محرمانه هیچ گونه گزارش دیپلماتیک، نظامی یا سیاسی مناسب برای مردم وجود نداشت و راهی هم برای ارتباط بین دولت و مردم نبود.»
نمونه اخیرش هم گزارش هایی است که درباره کابینه ترامپ منتشر می شود. اگر رسانه ها اسناد محرمانه را منتشر نکنند، مردم چیزی از ماجراهای استعفای بحث برانگیز مایکل فلین، مشاور امنیت ملی، برنامه های دولت برای جنگ افروزی یا قانونی  کردن دوباره شکنجه دستگیرشان نمی شد.
اما مخالفان آسانژ چه می گویند؟ گروهی از او و ویکی لیکس به دلیل افشای ماجرای ایمیل های هیلاری کلینتون خشمگین اند و بدشان نمی آید که آسانژ تنبیه شود. برخی هم می گویند که  او آمریکایی نیست یا اینکه ژورنالیست نیست. 
در پاسخ به این موارد باید گفت که به هر حال ویکی لیکس اطلاعاتی را منتشر کرده که ارزش خبری دارد. بله، دولت ها ناراحتند که اسناد محرمانه شان لو رفته، اما هر برگ برگ اطلاعات فاش شده ارزشمند و دارای اهمیت است.
اما این که گروهی فکر کنند که ویکی لیکس رویکرد نامناسبی داشته و روشش با رسانه های سنتی نمی خواند؛ دلیل نمی شود که آزادی رسانه ها را با این اقدام قضایی در معرض خطر قرار دهیم. ضمنا رفتار نامهربانانه دولت ترامپ با رسانه ها را به یاد داشته باشید؛ فکر می کنید به ویکی لیکس بسنده خواهند کرد؟
*ستون نویس گاردین


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :