آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206458
تاریخ انتشار : 4 اردیبهشت 1396 10:15
تعداد بازدید : 1213

احتمال حذف برخی شرکت‌ها از بازار

حال واردکنندگان رسمی موبایل خوب نیست

فصل اول هر سال معمولا بازار کساد است و بازاریان این موقع از سال را فصل فقیر می نامند. اما امسال اوضاع بازار از همیشه بدتر است و کارشناسان این موضوع را از اثرات انتخابات ریاست جمهوری می دانند.


فناوران- کسادی بازار موبایل در اوایل سال موضوع تازه ای نیست و هر سال شاهد کاهش میزان فروش در نتیجه بی رونقی اقتصادی هستیم. با این حال امسال نبود بودجه در آستانه انتخابات دولت یازدهم باعث شده تا این موضوع تشدید شود.
 این کسادی از سوی دیگر باعث کاهش قیمت شده تا آنجا که به گفته بسیاری از بازاریان، برخی از اجناس حتی با قیمتی کمتر از قمیت خرید به فروش می رسند. البته این موضوع نیز جای بحث دارد؛ همه ما می دانیم که بیش از 90 درصد کالاهای موجود در بازار را قاچاق تشکیل می دهد و طی 10 سال گذشته نه تنها راهکاری برای از بین بردن قاچاق اندیشیده نشده؛ بلکه روش های گوناگون مسوولان باعث تشدید قاچاق شده است و واردکننده رسمی قدرت رقابت با قاچاقچی را ندارد. 
بر این اساس با وجود نمایندگی ها و گارانتی های رنگارنگی که هر برندی برای خود انتخاب کرده و به ارایه خدمات پس از فروش پرداخته است تا مشتری بیشتری جذب کند، باز هم مشتری به دنبال آن است که فروشگاه و فروشنده ای را بیابد تا جنس ارزان تری خریداری کند. 
بنابراین واردکننده رسمی یا باید منتظر باشد تا مشتری از راه برسد که به گارانتی و خدمات پس از فروش اعتماد دارد یا قیمت ها را به قیمت جنس قاچاق نزدیک کند. مصداق این موضوع این روزها درباره گوشی های آیفون و وارداکنندگان رسمی این گوشی ها اتفاق افتاده است. از چند ماه پیش به دلیل وفور گوشی های قاچاق آیفون در بازار، چندین شرکت توانستند از وزارت صنعت و معدن و سازمان حمایت از مصرف کننده مجوز بگیرند. 
این شرکت ها با وجود هزینه ای که برای واردات رسمی می کنند، این روزها با ضرر و زیان بسیاری مواجه شده اند؛ چرا که به دلیل وفور گوشی قاچاق در بازار مجبورند گوشی های شان را زیر قیمت واقعی به فروش برسانند تا بتوانند چرخه خرید و فروش و حضور در بازار را حفظ کنند. 
با وجود هزینه سنگین واردات و از سوی دیگر مشکلاتی که واردات رسمی دارد، عدم جلوگیری از واردات قاچاق باعث شده تا واردکنندگان رسمی بیش از پیش به قضیه قاچاق معترض باشند. 
در حالی که با بحث واردات رسمی آیفون، موضوع اجرای طرح رجیستری هم پررنگ تر شد، اما در طول یک سال و نیم گذشته که این موضوع مطرح شد، علاوه بر وعده و وعیدهای مسوولان اتفاقی نیفتاده و ظاهرا باز هم اجرای طرح رجیستری به دست فراموشی سپرده شده است.
بنابراین با وجود اوضاع کنونی بازار و نبود امیدی به بهبود وضعیت بازار موبایل، کارشناسان پیش بینی می کنند که تا یکی دو سال آینده بسیاری از شرکت ها مجبورند از بازار کناره گیری کنند یا به کسب و کار دیگری روی بیاورند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :