آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206459
تاریخ انتشار : 4 اردیبهشت 1396 10:17
تعداد بازدید : 1391

دادستان کل کشور:

تلگرام صوتی را فیلتر کردیم چون خلاف امنیت کشور بود

دادستان کل کشور با اذعان به اینکه قوه قضاییه دستور فیلتر تماس صوتی تلگرام را داده است، گفت: تمام دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی و انتظامی عنوان کردند که این سیستم به دلایلی خلاف امنیت کشور است.

فناوران - با راه اندازی امکان تماس صوتی تلگرام در اروپا، وزارت ارتباطات کمیته ای تشکیل داد و به این نتیجه رسید که برقراری این امکان  برای 40 میلیون کاربر این پیام رسان در ایران مشکلی ایجاد نمی کند.
این موضوع در کمیته فیلترینگ هم مطرح نشد اما ناگهان تماس صوتی تلگرام به دستور قوه قضاییه فیلتر شد.
محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در برنامه نگاه یک در این باره توضیح داد: مایل نیستیم یکسری امکانات یا احیانا چیزهایی که قابل استفاده عموم است محدود شود ولی به چند نکته باید بپردازم. برای ما در سراسر کشور آنچه خیلی مهم است، بحث امنیت کشور است. در منطقه ای زندگی می کنیم که چهار طرف کشورمان آتش جنگ و خونریزی و جنایت همه را به وحشت انداخته؛ ولی کشور ما آرام است و امنیت ارزشمندی دارد که آسان به دست نیامده و نظام و مردم هزینه های زیادی را متحمل شده اند.
وی ادامه داد: شبکه های خارجی از این فضا حداکثر استفاده را برای ضربه زدن به نظام به کار می بندند. سیستم تماس صوتی که به وجود آمد، بررسی شد و بررسی ها به این صورت بود که تمام دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی و انتظامی عنوان کردند که این سیستم به دلایلی خلاف امنیت کشور است؛ بنابراین مقرر شد که در شورای عالی فضای مجازی مطرح شود که در آنجا نیز به دلایلی تصمیمی بر بسته شدن آن گرفته نشد؛ بنابراین تصمیم گرفته شد که حداقل تا نکات امنیتی از لحاظ فنی صورت گیرد، اجازه ندهیم به سلامت انتخابات مان از این طریق خدشه وارد شود.
منتظری ادامه داد: این روند تا زمانی که مسوولان امنیتی اعلام کنند که خطر امنیتی این سیستم برداشته شده است، وجود خواهد داشت.

 به کارگیری نرم افزارهای جدید برای رصد فضای مجازی در انتخابات
دادستان کل کشور با بیان اینکه به صورت 24 ساعته فضای مجازی در ایام انتخابات رصد می شود و حتی در این هفته یا هفته آینده از نرم افزارهایی استفاده می کنیم که رصد کردن را تقویت می کنند، گفت: شبکه های اجتماعی و کانال ها به چند دسته تقسیم می شوند و برخی از آن ها در ایران هستند و مدیر آن مشخص است و برخورد با این ها خیلی راحت است.
منتظری ادامه داد: برخی از آن ها در داخل کشور است؛ ولی شناسنامه ندارند. به طور قطع آن ها نیز اگر تخلف یا جرمی را مرتکب شوند، شناسایی شده و قطعا برخورد می شود و بسته خواهند شد. آنچه برای ما متاسفانه قطعی و مسلم است، این است که دشمن از طریق فضای مجازی برنامه ریزی کرده و به انحای مختلف انتخابات را زیر سوال می برد و مطالب کذب را منتشر می کند.
وی افزود: در طول هفته چند هزار کانال و شبکه های این چنینی را فیلتر می کنیم؛ ولی مشکل با شبکه هایی است که سرور آن در خارج از کشور است مثل تلگرام که بسترهایی را برای سوءاستفاده فراهم کرده که سعی می کنیم با رصد کردن، آسیب های آن را به حداقل برسانیم.

 ماجرای بازداشت ادمین های تلگرامی
منتظری درباره بازداشت تعدادی از مدیران کانال های تلگرامی نیز گفت: پرونده در دست رسیدگی است و تحقیقات تکمیل نشده؛ لذا به جزئیات نمی پردازم ولی باید گفت که این افراد در راستای مسائل انتخاباتی حرکت می کردند، اطلاعاتی به دستگاه قضایی رسید که یک سری اقدامات مجرمانه مرتکب شده اند؛ لذا دستگاه قضایی ورود پیدا کرد و تعدادی دستگیر شدند. همچنین دلایلی به دست آمد که با اهداف خاصی این اقدامات را انجام می دادند. هم اکنون برخی آزاد شدند و برخی در بازداشت هستند.

 اعتراض عضو کمیته تعیین مصادیق مجرمانه
هم زمان با اظهارات دادستان کل کشور، یک عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت که تصمیم گیری درباره فیلترینگ تماس صوتی تلگرام باید در این کارگروه انجام شود.
محمد کاظمی در گفت وگو با ایسنا گفت: قاعدتا جایگاه قانونی تصمیم گیری درباره فیلترینگ تماس صوتی تلگرام کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه است و موضوع باید در این کارگروه مورد بررسی قرار گیرد.
وی افزود: من و آقای سبحانی فر به عنوان دو نماینده عضو این کارگروه پیشنهاد خواهیم کرد که موضوع فیلترینگ تماس صوتی تلگرام در کارگروه مورد بررسی قرار گیرد تا استدلال ها درباره اقدام به فیلتر آن به بحث گذاشته شود و ممکن است در آینده نزدیک این موضوع در دستور کار کارگروه قرار گیرد.

 روایت متفاوت عضو شورای عالی فضای مجازی
با وجود اظهارات صریح دادستان کل کشور، یک عضو شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد: نصرالله پژمان فر با بیان اینکه به نظر می رسد به دلیل ایجاد مشکلات اقتصادی برای وزارت ارتباطات به دنبال کاهش حجم وسیعی از تماس های تلفنی، این وزارتخانه نیز چندان با فعالیت تماس صوتی تلگرام موافق نیست، به خبرگزاری خانه ملت گفت: «به همین دلیل شورای عالی فضای مجازی چند روز گذشته تشکیل کمیته ای را در شورا برای بررسی این مساله تصویب کرد، تا براساس تحقیقات و نظرات این کمیته درخصوص فعالیت یا عدم فعالیت تماس صوتی تلگرام تصمیم گرفت. اگرچه شکایت اپراتورهای مخابراتی در روند تصمیم گیری شورا برای فیلتر تماس صوتی تلگرام تأثیر دارد اما به یقین تنها به دلیل شکایت آنها رأی به فیلتر تماس صوتی تلگرام داده نخواهد شد و از آنجا که دریافت خدمات ارزان، امن و با کیفیت حق مردم است، مُصر به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات
 هستیم.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :