آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206469
تاریخ انتشار : 4 اردیبهشت 1396 10:37
تعداد بازدید : 595

استفاده از بطری های بازیافتی در ساخت باتری موبایل

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که کاربران هنگام خرید تلفن همراه یا تبلت به آن بسیار توجه می کنند، کیفیت باتری و طول عمر آن در این دستگاه ها است. از این رو اخیرا دانشمندان با استفاده از بطری های باز یافتی توانسته اند باتری های با کیفیت تر و با طول عمر بالاتری تولید کنند.

کلیک- باتری هایی که در آنها از آنود ( الکترود برای قطب مثبت) سیلیکونی استفاده شده است مسلما دارای قدرت بیشتری هستند. گروهی از محققان دانشگاه ریورساید کالیفرنیا نشان داده اند که این باتری ها نه تنها طول عمر و قدرت بیشتری دارند بلکه می توان از آنها به عنوان باتری های دوستدار طبیعت نیز نام برد.
استفاده از باتری های لیتیومی در دستگاه های مختلف از گوشی های هوشمند گرفته تا وسایل نقلیه الکترونیکی باعث شده است تا قدرت این دستگاه ها در حفظ شارژ بیشتر شود. در این باتری ها از آنود گرافیتی و کاتود ( قطب منفی) لیتیومی استفاده شده است. اما با وجود اینکه استفاده از این نوع باتری ها در صنایع مختلف بسیار فراگیر شده و مفید بودن آن برای همگان ثابت شده است، دانشمندان در پی یافتن راهی برای استفاده از سیلیکون به جای آنود در این نوع باتری ها هستند. زیرا به عقیده این دانشمندان استفاده از سیلیکون در قطب مثبت باتری باعث می شود تا کمکی به حفظ پاکیزگی طبیعت شود.
باتری هایی که به این روش ساخته می شوند قابلیت نگهداری انرژی تا ۱۰ برابر باتری هایی را دارند که در آنها از گرافیت به جای قطب مثبت استفاده شده است. آنودهای سیلیکون دوام چندانی ندارند. یکی از مواردی که باعث دوام پایین آنها می شود، انقباض و انبساط در آنها و ایجاد ترک خوردگی و شکستگی است. از این رو دانشمندان برای غلبه بر این مشکل این سیلیکون ها را خورد می کنند.برای اینکه این باتری های دوام بیشتری داشته باشند، تیم تحقیقاتی دانشگاه ریورساید کالیفرنیا، منبع جدید برای سیلیکون در تولید باتری ها یافته اند. این منبع جدید سیلیکون همان بطری هایی است که به عنوان باتری های بازیافتی شناخته می شوند. این دانشمندان ثابت کرده اند که می توان از بطری های بازیافتی برای ساخت سیلیکون مورد استفاده در آنود باتری ها استفاده کرد.
در تولید این باتری ها در ابتدا بطری های به صورت تکه های بسیار ریز خرد می شوند. در واقع این شیشه ها به نحوی تبدیل به پودر می شوند. در مرحله بعدی اکسید سیلیکون تبدیل به سازه های نانو سیلیکونی می شود. برای به دست آوردن این سازه های نانو از منیزیوم کمک گرفته می شود و در نهایت این تکه های نانو با کربن پوشیده می شود. این کار باعث می شود تا اولاً پایداری سیلیکون افزایش یابد و در ثانی حجم ذخیره انرژی در آنها بیشتر می شود.
این روش برای ساخت باتری های سکه ای که تا ۴۰۰ بار قابلیت شارژ دارند استفاده شده است. استفاده از سیلیکون در این باتری ها باعث می شود تا حجم این باتری ها به ۱۴۲۰ میلی آمپر بر ساعت در هر گرم برسد. در واقع این میزان افزایش حجم و ظرفیت نشان دهنده بهبود بسیار زیادی در قابلیت نگهداری انرژی در این باتری های است.
محققان معتقدند استفاده از این روش برای ساخت نسل بعدی باتری های لیتیومی نه تنها باعث دوام بیشتر این باتری ها می شود بلکه باعث می شود روند تولید از نظر اقتصادی به صرفه تر باشد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :