آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206470
تاریخ انتشار : 4 اردیبهشت 1396 10:39
تعداد بازدید : 607

به مناسبت چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران – اروپا انجام می‌شود

تهران میزبان نمایندگان 35 بانک و موسسه مالی اروپایی

چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران - اروپا در روزهای 9 و 10 اردیبهشت در مرکز همایش های صدا و سیما برپا خواهد شد.

فناوران - علی دیواندری، رییس پژوهشکده پولی و بانکی در نشستی خبری به تشریح جزییات این همایش دو روزه پرداخت. وی در این زمینه از حضور 35 بانک، شرکت و موسسه مالی اروپایی در چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران - اروپا خبر داد و گفت: رویکرد این دوره بررسی روند پیشرفت مبادلات مالی و بانکی یک سال پس از برجام و فرصت های سرمایه گذاری در ایران است.
وی در پاسخ به سوالی پیرامون مسدود شدن حساب بانکی کاربران ایرانی در انگلیس، با ابراز بی اطلاعی گفت: به طور طبیعی بانک های اروپایی سخت گیری هایی را در زمینه گزارشگری مالی و تطبیق با استانداردهای روز بانکداری بین الملل دارند و در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم سخت گیری های بیشتری اعمال می کنند.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی خاطر نشان کرد: ممکن است برخی بانک ها به طور سلیقه ای یا ناشی از نداشتن شناخت کافی از شرایط، سخت گیری های بیشتری را روی برخی مشتریان اعمال کنند.
وی ادامه داد: این موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد و البته در این همایش مباحثی از این دست برای رفع موانع از مسیر مراودات تجاری و مالی ایران و کشورهای اروپایی مورد بحث قرار می گیرد.
وی با بیان پیچیده تر و سخت گیرانه تر شدن قوانین مرتبط با جرائم مالی و پول شویی گفت: براساس دستورالعمل هایی که به بانک های اروپایی داده شده است، آنها باید از 28 ژوئن آینده (7 تیر 96) خود را منطبق با مقررات شماره چهار پول شویی کنند؛ هرچند این مقررات بیشتر آثارش بر روی روابط کارگزاری بانکی است و چندان افراد و اشخاص را در بر نمی گیرد.

 ابهام زدایی از نظام مالی ایران 
دیواندری نتایج برگزاری سه دوره این همایش را ابهام زدایی از عملکرد نظام مالی ایران دانست که می تواند به توسعه همکاری های بانکی و مالی ایران با کشورهای اروپایی کمک کند.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه این همایش هر سال در دو نوبت یعنی یک بار در ایران و یک بار در هفته مالی اروپا در شهر فرانکفورت آلمان برگزار می شود، گفت: در این همایش ها کارشناسان بانکی ایران اطلاعات خود را در زمینه تطبیق با مقررات بین المللی و مبارزه با پولشویی به روز کردند. 
وی یادآور شد: برای کشور ما که نزدیک یک دهه به دلیل تحریم ها تحت هجوم رسانه ای غرب قرار داشت، برگزاری این همایش ها می تواند فضای رسانه ای را نیز به نفع ایران آرام کند.

 لزوم توسعه مراودات با اروپا 
دیواندری با بیان لزوم توسعه روابط با کشورهای اروپایی گفت: با توجه به اینکه در برخی صنایع خاص، تجارت ایران با کشورهای اروپایی انجام می شود و اینکه در سال های قبل در مراودات ارزی ایران یورو جایگزین دلار شده است، توسعه روابط با اروپایی ها نیاز اقتصاد ایران است هرچند در دوران تحریم بخشی از مراودات تجاری ایران به سمت آسیا سوق پیدا کرد؛ اما همچنان اروپا سهم بسزایی در تجارت خارجی ایران دارد.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: در شرایطی که ذخایر ارزی نیز به یورو نگهداری می شود، ایران به نظام تسویه یورو یعنی تارگت 2 و نیز سیستم مبادله ارزی یورو نیاز دارد ضمن آنکه حتی برای توسعه تجارت با آسیا باید این مراودات ارزی با اروپا تقویت شود.

 محورهای همایش چهارم ایران و اروپا
دیواندری وضعیت کیفی و کمی صنعت بانکی ایران و نظارت بانکی اعم از مقررات گذاری و اجرای استانداردهای بانکی بین المللی را از جمله موضوعاتی برشمرد که در این همایش بررسی می شود.
به گفته دیواندری، اجرای استانداردهای بین المللی در زمینه بانکداری پیش نیاز اتصال مجدد ایران به بانکداری دنیاست، هرچند در زمینه نظارت بر بانک ها و تطبیق با مقررات بین المللی پس از برجام پیشرفت هایی داشته ایم اما هنوز با سطح انتظارات فاصله است.
وی در خصوص اتصال سیستم بانکی ایران به نظام بین الملل و توسعه شبکه به کارگزاری و شعب بانک های ایرانی در اروپا گفت: حدود یک سال و نیم پس از برجام، بانک های ایرانی فعالیت خوبی در حوزه بین الملل داشته اند و اقدام هایی را برای جایگزینی شبکه های کارگزاری به جای شیوه های مرسوم در دوره تحریم ها انجام داده اند که آخرین آمار آن در این همایش ارایه می شود.
دیواندری مطالبات معوق بانکی و انجماد دارایی آنها را از معضلات نظام بانکی ایران دانست که در این همایش از تجارب بین المللی برای رفع این مشکلات استفاده می شود.
وی یادآور شد: در این همایش شرکت های حسابرسی که با بانک های مرکزی کشورهای اروپایی همکاری می کنند، حضور خواهند یافت که رهنمودهای آنها در کنار تبیین پیشنهادهای صندوق بین المللی پول و بانک جهانی برای برون رفت نظام بانکی ایران از شرایط کنونی مفید است.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی (IFRS) و شفافیت را از دیگر موضوعات مورد بحث در همایش تجاری و بانکی یاد کرد و گفت: رعایت این استانداردها نیز از پیش نیازهای اتصال مجدد ایران به نظام بین الملل بانکی است که شفافیت نظام بانکی را ارتقا می دهد؛ در این زمینه بانک مرکزی و بانک های ایرانی اقدام هایی را انجام داده اند که اگر چه با چالش هایی رو به رو بود؛ اما مسیر خود را پیش برده است. 
دیواندری در ادامه «فرصت های سرمایه گذاری در ایران» را رویکرد دیگر چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران و اروپا برشمرد و اظهار داشت: با توجه به دعوت از شرکت های مالی و سرمایه گذاری، برگزاری چنین همایشی می تواند در زمینه تامین مالی و سرمایه گذاری توسعه ارتباطات، نفت، گاز و پتروشیمی اثرگذار باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :