آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206472
تاریخ انتشار : 4 اردیبهشت 1396 10:43
تعداد بازدید : 935

هدف برنامه هوش مصنوعی ایلان ماسک چیست؟

تورهای عصبی که با مغز رشد می کنند و ما را باهوش تر می کنند

چندی پیش خبرهایی رسید مبنی بر اینکه ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت خودروسازی تسلا و همچنین شرکت فضایی اسپیس ایکس شرکتی را با نام Neuralink خریده که در زمینه هوش مصنوعی و رابط کاربری مغز- انسان فعالیت می کند. حالا ماسک برنامه های این همکاری مشترک را تشریح کرده و گفته است که هدف از این مشارکت، توسعه فناوری هایی است که برای برقراری ارتباط بین مغز انسان و کامپیوتر کاربرد دارند.

فناوران- تیم اوربان (Tim Urban)، بنیانگذار وب سایت WaitBuyWhy، بعد از مصاحبه هایش با ماسک، پستی را روی این وب سایت گذاشت که در آن جزئیات بیشتری درباره برنامه های آینده ماسک تشریح کرد. گفتنی است که ماسک روابط کاری قوی با WaitButWhy دارد. این وب سایت طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می دهد و ماسک برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵، اوربان را ملاقات کرد و از آن به بعد علاقه خاصی به وی و وب سایتش پیدا کرد و حتی گفت که می خواهد دو مطلب را درباره اسپیس ایکس و تسلا در این سایت منتشر کند. این در حالی است که ماسک با کمک نورالینک دست به پروژه ای زده اند که به نظر پروژه عظیمی است و تحولی در پی خواهد داشت. 
به نوشته Inverse، نام نورالینک که یک شرکت کالیفرنیایی است، نخستین بار در مجله وال استریت ظاهر شد. اکنون تمام سرمایه آن را ماسک متقبل شده است. البته هنوز هم خبرهایی مبنی بر جذب سرمایه گذاران دیگر هم به گوش می رسد اما با این حال، این گزارش نشان می دهد که نورالینک سرمایه اش را از صندوق موسس «پیتر تیل» (Peter Thiel) دریافت کرده است. جالب است بدانید که تیل همیشه از ایده های عجیب و غیرمعمول پشتیبانی کرده است و بیشتر شهرتش نیز به همین دلیل است. منظور از ایده های عجیب و غریب، جزیره آزادی است تا گردباد مصنوعی و درنهایت هم تورهای عصبی. 
اوربان در وب سایتش راجع به برنامه های آینده ماسک شرح می دهد: هرچه در ذهن خود درباره آینده ساخته اید و فکر کرده اید، پاک کنید. لباس مناسب بپوشید تا درون گرداب شیرجه بزنیم. 
نورالینک ژوئیه سال گذشته به عنوان یک شرکت تحقیقاتی پزشکی در کالیفرنیا به ثبت رسیده است؛ اما مشخصا، موانع توسعه چنین دستگاه ها و سیستم هایی بسیار زیاد است. محققان علوم اعصاب می گویند که درک کنونی از چگونگی ارتباط نورون ها در مغز بسیار محدود است. مورد دیگر اینکه روش های کنونی برای گردآوردی داده های نورون ها هنوز در مراحل ابتدایی خود است. در این باره، حتی ایده استفاده از افراد داوطلب مطرح شده است.
اما تور عصبی چیست؟ تور عصبی شامل ایمپلنت تراشه هایی در مغز است که توانایی یادگیری و رشد به همراه مغز انسان را داشته باشد. این فناوری به مغز انسان قابلیت های عجیبی ازجمله اتصال مستقیم به اینترنت و همکاری و در آینده ادغام با سیستم های هوش مصنوعی را خواهد داد. البته چنین رابط های بین مغز و کامپیوتر هنوز در قلمرو علمی تخیلی قابل درک است. ما نمونه این رابط ها را در پزشکی داریم که شامل الکتروها و ایمپلنت ها برای کمک به بیماران پارکینسونی و دیگر بیماری های عصبی می شود. اما باید گفت که این سیستم ها اساسا با ایده ماسک تفاوت دارند.
نورالینک تاکنون افراد برجسته ای را در حوزه علوم اعصاب به خدمت گرفته است، همچنین در وب سایت نورالینک، 15 فرصت شغلی فهرست شده اند. این شرکت هم همچون تسلا یا اسپیس ایکس قصد دارد پیش از آغاز فعالیت های بلندپروازانه اش، نمونه اولیه ای برای اثبات فناوری و ایمن بودن آن توسعه دهد. در این باره، نمونه اولیه شرکت نورالینک به احتمال زیاد ایمپلنت مغزی خواهد بود که توانایی درمان بیماری هایی همچون صرع، پارکینسون یا افسردگی درمان را دارد.
گفتنی است که محققان دانشگاه هاروارد هم در حوزه تور عصبی وارد شده اند و نمونه قابل تزریقی را توسعه داده اند که می تواند سیگنال های الکتریکی را از نورون های مغز دریافت کند. این محققان قادر به تزریق تور عصبی الکترونیکی با سرنگ یا سرسوزنی به قطر یک میلی متر به مغز موش شدند. این تور عصبی از جنس فلز پیچیده شده در پلیمرهاست و ضخامت آن تنها چند میلی متر است که آن را ۱۰۰ هزار برابر انعطاف پذیرتر از ابزارهای الکترونیکی دیگر می کند.
اما همانطورکه گفتیم، ایلان ماسک از کار روی تورهای عصبی هدفی علاوه بر مسایل پزشکی را دنبال می کند. وی توری های عصبی را همچون راهکاری برای رقابت با ماشین ها می داند. وی می گوید: ما با ادغام تکنولوژی می توانیم یک رابطه همزیستی با هوش مصنوعی داشته باشیم.ماسک اخیرا در جریان کنفرانسWGS  در دبی گفت: فکر می کنم با گذشت زمان، شاهد ادغام هوش بیولوژیکی و هوش مصنوعی و درواقع شاهد افزایش سرعت ارتباط میان مغز و نسخه دیجیتالی مان خواهیم بود. به گفته وی، این ترکیب، هوشمندتر از باهوش ترین انسان ها خواهد بود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :