آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206794
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1396 10:48
تعداد بازدید : 604

باج ندهند چه کنند؟

علی اصلان شهلا- درخواست معاون حقوقی پلیس فتا از قربانیان باج افزارها مرا یاد فیلم های گانگستری انداخت. در آن فیلم ها پلیس از خانواده قربانیان آدم ربایی می خواهد باج به آدم رباها نداده و اجازه دهند پلیس با پهن کردن طعمه آنها را به دام بیندازد.

تنها تفاوت صحبت های سرهنگ رمضانی آنجاست که برخلاف وضعیت آدم ربایی، در اکثر موارد هیچ راهکار دیگری جز پرداخت باج برای نجات داده های با ارزش به گروگان گرفته شده توسط باج افزارها وجود ندارد.
در واقع معاون پلیس فتا از قربانیان خواسته بی خیال داده های شان شوند و از آنجا که ممکن است باج گیر برای پس دادن اطلاعات به عهدش وفادار نماند، کلا ریسک پرداخت پول را انجام ندهند.
این درحالی است که شنیده شده برخی مراکز دولتی و دانشگاهی داده های مهمی را در این راه از دست داده اند و در نهایت ناچار به پرداخت باج به صورت بیت کوین شده اند.
بنابراین شاید به جای آنکه پلیس فتا از قربانیان بخواهد از خیر داده های شان بگذرند، بهتر است برای آگاهی نهادها و سازمان ها و افرادی که هنوز قربانی نشده اند، بکوشد. راه حل این کار هم به طور مشخص انتشار اخبار درباره سازمان های قربانی باج گیرهاست.
پلیس فتا اتفاقا در امر اطلاع رسانی در یک سال گذشته بسیار خوب عمل کرده و بسیاری از پرونده های حل شده این پلیس در استان های مختلف کشور در جهت عبرت سایرین اطلاع رسانی می شود. اما این اطلاع رسانی هنوز درباره باج افزارها رخ نداده و نقاط ضعف سایبری دستگاه ها و سازمان ها، حتی پس از ترمیم نقاط ضعف، همچنان موضوعی امنیتی و محرمانه به شمار می رود.
شاید با انتشار اخبار قربانیان باج افزارها، دیگر سازمان ها و نهادها نیز توصیه های معاون پلیس فتا را جدی گرفته و ضمن استفاده از آنتی ویروس های به روز و معتبر، حتما از داده های مهم شان پشتیبان تهیه کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :