آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206805
تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1396 11:18
تعداد بازدید : 876

دولت ترکیه ویکی پدیا را بست

دانشنامه آزاد ویکی پدیا در ترکیه از دسترس خارج شد. دولت آنکارا دلیل مسدودکردن مهم ترین دانشنامه اینترنتی را اعلام نکرده، اما به گزارش برخی رسانه های ترکیه این اقدام برای تحت فشار گذاشتن ویکی پدیا صورت گرفته است.

فناوران- از بامداد دیروز مراجعه کنندگان به وب سایت ویکی پدیا با پیامی مواجه می شوند که حاکی از فیلترینگ این دانشنامه اینترنتی است. خبرگزاری ها به نقل از «بلاکس ترکیه» (Turkey Blocks) گزارش دادند که این اقدام به به دستور مقامات ترکیه صورت گرفته است. بلاکس ترکیه بر سانسور اینترنت در ترکیه نظارت می کند و خود را «پروژه شفاف سازی دیجیتالی» ترکیه می نامد.
براساس گفته های یک گروه مستقل و ناظر، شرایطی که در ترکیه برای ویکی پدیا پیش آمده است، با دیگر سایت هایی که در این کشور فیلتر هستند، همخوانی دارد و کاربران ترکیه ای با پیغام در دسترس نبودن این سایت مواجه می شوند.
گروه های فعال سیاسی در ترکیه باور دارند که دولت رجب طیب اردوغان، رییس جمهور این کشور، مسوول از دسترس خارج شدن ویکی پدیا در این کشور است، ولی هنوز خود دولت اظهار نظری رسمی در این رابطه نکرده است. 
روزنامه «حریت» به نقل از مقامات دولتی گزارش داد که فیلترینگ دانشنامه آزاد پس از بررسی موارد حقوقی آن و طبق موازین قانونی رخ داده است. حریت و بلاکس ترکیه نوشتند که چنین اقدامی نیازمند حکم دادگاه است. 
به گزارش روزنامه حریت، ترکیه در حال مذاکره با ویکی پدیاست. موضوع مذاکره، حذف توضیحاتی در این دانشنامه اینترنتی است که ترکیه را به تروریسم ربط می دهد.
به گزارش شبکه تلویزیونی NTV، دولت ترکیه از ویکی پدیا دعوت کرده است که در این کشور دفتر نمایندگی دایر کند و به قوانین و مقررات ترکیه پایبند باشد. 
قوانین ترکیه فیلترینگ سایت های اینترنتی را بدون پرس وجو از مسوولان مربوطه امکان پذیر می سازد. دولت این کشور هرازچندگاهی برای شبکه های اجتماعی، به ویژه یوتیوب و توییتر محدودیت ایجاد می کند. این محدویت ها به طور معمول در آستانه حرکات اعتراضی جمعی علیه سیاست های دولت صورت می گیرد، اما در حالت عادی اخبار و ویدیوهای انتقادی هم باعث فیلترینگ می شوند.
یوتیوب آخرین بار به مدت کوتاهی به دلیل انتشار کلیپی انتقادی علیه رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، مسدود شد. طولانی ترین فیلترینگ این وب سایت به اشتراک گذاری ویدیو در سال ۲۰۰۸ رخ داد که بیش از دو سال طول کشید. آن زمان چند تن از استادان رشته حقوق در دانشگاه های مختلف ترکیه علیه این سانسور به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت کردند که در آن پرونده، دادگاه به نفع شاکیان رای داد و تاکید کرد که دسترسی به یوتیوب حق مردم است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :