آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206872
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1396 10:30
تعداد بازدید : 846

از پهپادها و ماهواره‌های اینترنت‌رسان تا ساخت رابط مغز-کامپیوتر

آرزوهای بزرگ زوکربرگ برای ده سال آینده فیس بوک

مارک زوکربرگ، در ده سال نخست فعالیت موفق شد فیس بوک را از یک پروژه دانشجویی به پلات فورمی چندمیلیارد دلاری تبدیل کند. او در این مدت، فرصت ها و پیشنهادهای زیادی داشت که سهامش را بفروشد و از این شرکت خارج شود، ولی سرسختانه بر سر رویاهایش ایستاد و بسیاری از آنها را محقق کرد. پیشنهاد 75 میلیون دلاری ویاکام در همان روزهای ابتدایی فیس بوک و بعدها مبلغ وسوسه انگیز 5/1 میلیارد دلاری همین شرکت که شامل پیش پرداخت نقدی 800 میلیون دلاری می شد، تنها دو نمونه از این پیشنهادهاست که مارک جوان در مقابل آنها مقاومت کرد. پیتر تیل (Peter Thiel) سرمایه گذار معروف در این زمینه می گوید: زوکربرگ درک نمی کرد که این همه پول به چه دردش می خورد و اگر هم فیس بوک را می فروخت، احتمالا یک سایت شبکه اجتماعی دیگر راه اندازی می کرد.

حالا زوکربرگ برای ده سال دوم فیس بوک (که یک سالش گذشته) برنامه های گسترده و جاه طلبانه ای تدارک دیده که می تواند از از این شبکه اجتماعی یک غول تریلیون دلاری بسازد.
درواقع برنامه جامع ده ساله فیس بوک را می توان در 8 برنامه مشخص به این شرح خلاصه کرد:
- ساخت پهپادهایی که انرژی شان را از نور خورشید تامین می کنند. این پهپادها دسترسی به اینترنت را در هرکجا تضمین می کنند.
 ساخت سخت افزارهایی که اتصال به اینترنت را در مناطق پرجمعیت شهری تسهیل می کنند.
 پرتاب ماهواره برای توسعه دسترسی به اینترنت در آفریقا
 ایجاد هوش مصنوعی با قابلیت یادگیری و درک محتوا و مفهوم تصویر یا ویدیوهای کاربران
 ایجاد شبکه های عصبی در سامانه Tourch فیس بوک
 ساخت هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در ابعاد و به شکل عینک های معمول
 کار روی تجربه اجتماعی جدید با استفاده از واقعیت مجازی به عنوان پلات فورم اجتماعی
 ادامه کار روی ساخت رابط کامپیوتر- مغز به نوعی که کاربران با افکارشان تایپ کنند
در این مورد اخیر، فیس بوک برنامه هایش را اعلام کرده و با استخدام 60 مهندس مشغول توسعه این رابط است تا راهی برای تبدیل افکار به متن و انتشار آن روی فیس بوک یافته شود. فیس بوک سعی دارد که از طریق تصویربرداری نوری غیرتهاجمی در هر ثانیه یکصد بار مغز کاربر را اسکن کند. هدف هم این است که امکان تایپ 100 کلمه در دقیقه ( 5 برابر سرعت متوسط کنونی تایپ روی موبایل) فراهم شود.  البته فیس بوک در سال نخست از برنامه ده ساله اش،  اقدامات دیگری هم انجام داده که ازجمله می توان به امکان ایجاد چت بات ها روی پیام رسان فیس بوک، قرار دادن Live API در دسترس توسعه دهندگان و سیستم تصویر برداری 360 درجه پرداخت. ایجاد زیرساخت ابری، گسترش حضور در مناطق کمتر برخوردار و توسعه پلات فورم فیس بوک نیز جزو برنامه های سه ساله فیس بوک است.
منبع: بیزینس اینسایدر


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :