آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206883
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1396 10:52
تعداد بازدید : 426

راه‌اندازی سامانه شناسه کالا و سامانه جامع انبارها تا هفته آینده

کالایی که از دو سامانه شناسه کالا و انبارها نگذرد، قاچاق است

چند روزی از اعلام اطلاعیه مشترک ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صنعت درباره اجرای قریب الوقوع قانون ساماندهی نظام توزیع بار در کشور می گذرد. براساس این اطلاعیه، صاحبان و بهره برداران انبارها و مراکز نگهداری کالا موظف اند هرگونه اطلاعات مربوط به انبار یا مرکز نگهداری کالای خود را در سامانه جامع انبارها ثبت کنند چراکه با اجرای قانون ساماندهی نظام توزیع بار در کشور، از حمل بار در اندازه تجاری از مبدا یا به مقصدی که در سامانه جامع انبارها ثبت نشده باشد، جلوگیری خواهد شد.

آن گونه که مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت می گوید: هر کالایی که پس از عملیاتی شدن دو سامانه شناسه کالا و سامانه جامع انبارها وارد چرخه توزیع شود و از این دوسامانه عبور نکند، قاچاق محسوب شده و افرادی که برای حمل ونقل و نگهداری این کالاها مشارکت کنند نیز معاونت در قاچاق داشته اند. در ادامه، گفت وگوی عباس تابش، مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت را با اتاق ایران بخوانید.
از چه زمانی قرار است قانون ساماندهی نظام توزیع بار در کشور اجرا شود؟
ساماندهی نظام توزیع بار متشکل از 10 سامانه مجزاست که همگی باید ایجاد و با هم مرتبط شوند تا این قانون به طور کامل اجرا شود، اما در گام نخست قرار است در هفته جاری یا نهایتا هفته آینده، دو سامانه از این تعداد با عناوین«سامانه شناسه کالا» و «سامانه جامع انبارها» به بهره برداری برسد. با راه اندازی سامانه شناسه کالا، هر کالایی که پس از آغاز فعالیت سامانه در کشور تولید یا از مجاری قانونی وارد کشور شود، پس از ثبت کلیه مشخصات، یک شناسه دریافت می کند. از سوی دیگر، سامانه جامع انبارها هم راه اندازی می شود و براین اساس از انبارداران خواسته شده است که در این سامانه ثبت نام کنند. وقتی کالای تولیدی یا وارداتی دارای شناسه وارد چرخه حمل ونقل شود، شناسه آن کالا و شناسه انباری که کالا به آنجا فرستاده می شود، ثبت و بارنامه صادر خواهد شد. در حقیقت هر کالایی که پس از عملیاتی شدن دو سامانه شناسه کالا و سامانه جامع انبارها وارد چرخه توزیع شود و از این دو سامانه عبور نکند، قاچاق محسوب شده و افرادی که برای حمل ونقل و نگهداری این کالاها مشارکت کنند نیز معاونت در قاچاق داشته اند.
آیا اگر کالایی از راه قانونی یا غیرقانونی وارد کشور شود و از سامانه شما نگذرد، شما قادر به شناسایی آن هستید؟
آن دسته از کالاهایی را که در سامانه ثبت می شوند و کد شناسه گرفته اند، می شناسیم و می گوییم کالاهای غیر از این قاچاق است.
برخورد با کالاهایی که شناسه ندارند و به گفته شما قاچاق تلقی خواهند شد، با شماست یا دستگاه های دیگری اقدام می کنند؟
برخورد، وظیفه ما نیست؛ قانون و آیین نامه می گوید هر کالایی که در این زنجیره شفاف سازی باشد کالای قانونی است و روال طبیعی تجارت را طی کرده و اگر غیر از این باشد، آن کالا قاچاق است. از این به بعد برخورد با قاچاق، کار ما نیست و دستگاه های متولی خودش را دارد که براساس قوانین موجود کشور، کالای قاچاق را تعقیب و بررسی و با آن برخورد می کنند.
این سامانه ها از چه زمانی عملیاتی خواهد شد؟
فعلا هر دو سامانه جامع انبارها و شناسه کالا آماده هستند. ما به مسوولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز کتبا اعلام کرده ایم که آماده شده ایم و منتظر جلسه نهایی و ارتباط وب سرویس میان سازمان راهداری و گمرک هستیم.
مهلت ثبت نام در سامانه جامع انبارها تا چه زمانی است؟
مهلت ثبت نام را تا 15 اردیبهشت تعیین کرده ایم و توصیه می کنیم که حتما نسبت به ثبت نام اقدام کنند؛ چراکه در طول این هفته یا هفته بعد، ایجاد ارتباط وب سرویس میان گمرک و سازمان راهداری، استارت کار زده می شود و کار فرا بخشی آغاز خواهد شد. در این شرایط عملا کار برای کسانی که ثبت نام نکرده اند سخت تر خواهد شد و ممکن است در پروسه حمل کالا یا انبارداری با مشکلاتی مواجه شوند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :