آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206885
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1396 10:55
تعداد بازدید : 562

دریافت کارمزد؛ راهکار مهم نجات بانک ها

«بانک های کشور درآمد ندارند.» این جمله ای است که دو روز قبل رییس کل بانک مرکزی بیان کرده و برخی هم به آن انتقاداتی وارد کرده اند. مردم هم شاید در نگاه اول با توجه به زرق و برق شعبه های بانک ها و تبادل عمده پول در نظام بانکی چنین گزاره ای را باور نکنند؛ اما از نگاه کارشناسان بانکی این یک واقعیت محض است و یکی از دلایل مهم قرار گرفتن نظام بانکی در وضعیت فعلی هم به همین مساله درآمد نداشتن بانک ها باز می گردد.

مــنـصـور اولــی
@Mansooroola
در کشورهای پیشرفته که نظام های پولی و مالی شان را بر اساس استانداردها و شفافیت اداره می کنند، بانک ها از محل ارایه خدمات بانکی به مردم با دریافت کارمزد مشخص درآمد کسب می کنند. این مساله باعث می شود بار تامین هزینه های بانک ها از دوش واسطه گری وجوه به عنوان یکی از وظایف مهم بانک ها برداشته شود و قیمت تمام شده پول در این کشورها در نظام بانکی کاهش پیدا کند. 
در ایران اما درست بر عکس این استانداردها عمل می شود. بانک های ایرانی در 15 سال گذشته خدمات مختلف بانکی الکترونیکی و اینترنتی و مجازی خود را در کنار سایر خدمات سنتی گسترش داده اند؛ اما از محل ارایه این خدمات درآمد آنچنانی کسب نمی کنند که هیچ؛ بخش بزرگی از هزینه های آن را هم از محل سپرده گذاری مردم تامین می کنند که خود این علاوه بر کاهش درآمدهای بانک ها باعث افزایش عدم شفافیت در نظام بانکی و افزایش هزینه پول می شود.به اعتقاد کارشناسان بانک ها برای عبور از تنگای درآمدی که در حال حاضر با آن درگیر هستند، یکی از مهم ترین راهکارها و ضرورت هایی که باید مورد توجه قرار دهند، برقراری نظام کارمزدی است. بانک ها باید بتوانند از محل ارایه خدمات بانکی کسب درآمد کنند. 
احمد حاتمی یزد، کارشناس بانکی  درباره کسب درآمد از کارمزد خدمات بانکی بر این باور است: بانکی که وضعیت بهتری دارد و مردم از خدمات و سرویس دهی آن استقبال می کنند، باید بتواند کارمزد بالاتری دریافت کند. این اقدام نمی تواند یکباره صورت گیرد؛ زیرا مردم تا پیش از این سرویس مجانی دریافت می کردند و در صورت این رویه، مجبور هستند هزینه آن را پرداخت کنند.
وی در خصوص رد این قضیه از سوی مجلس در سال گذشته گفت: مجلس باید کم کم این موضوع را بپذیرد که تجارت آزاد باشد و بانکی که وضعیت بهتری دارد و مردم از خدمات و سرویس دهی آن استقبال می کنند، باید بتواند کارمزد بالاتری دریافت کند و آن بانکی که استقبالی از آن نمی شود و کارمندان آن به مردم پاسخگو نیستند، کارمزد کمتری بگیرد. از نظر اقتصادی کشور ما سال ها ست که شعار خودکفایی سر می دهد اما معنی آن در دنیای امروز این است باید منزوی باشیم. در صورتی که با خارج تعاملی نداشته باشیم و تکنولوژی نخریم و با آنها در تعامل نباشیم باید تمامی اختراعاتی را که بشر داشته، از نو یکی یکی خودمان اختراع کنیم تا خودکفا شویم. این در حالی است که خودکفا شدن در امر تکنولوژی امری غیر ممکن است.
در نهایت این که به اعتقاد برخی از کارشناسان اقتصادی اگر نظام بانکی نتواند به سمت درآمدزایی از خدمات بانکی برود، علاوه بر افزایش هزینه ها، دستیابی به شفافیت در گزارش عملکرد هزینه ها و درآمدها هم به مخاطره خواهد افتاد ضمن اینکه تعیین نشدن سرنوشت دریافت کارمزد از خدمات مالی باعث جلوگیری از شکل گیری شرکت های خصوصی ارایه دهنده این خدمات خواهد شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :