آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206887
تاریخ انتشار : 11 اردیبهشت 1396 11:1
تعداد بازدید : 1130

وعده جدید پژوهشگاه فضایی ایران:

«ناهید 2» سال 97 به فضا می رود

رییس پژوهشگاه فضایی ایران با بیان آماده سازی فاز نخست آزمایشگاه پژوهشگاه فضایی ایران اعلام کرد: فاز دوم این آزمایشگاه نیز در دو مرحله طراحی شده است که مرحله نخست آن برای پشتیبانی دو ماهواره ناهید 2 و سها طراحی شده است که تا چند ماه آینده، مرحله نخست فاز دوم بهره برداری می شود.

وزارت ارتباطات - حسن حداد پور درباره عملکرد این پژوهشگاه گفت: از زمانی که پژوهشگاه  فضایی در حوزه وزارت ارتباطات قرار گرفته است ، حمایت های این  وزارتخانه به حرکت پژوهشگاه شتاب داده است و از نظر بودجه، امکانات و پشتیبانی مشکلی وجود ندارد و  انشاالله با تلاش محققان در این حوزه به نتایج دلخواه می رسیم.
وی با بیان آماده سازی فاز نخست آزمایشگاه پژوهشگاه فضایی ایران گفت: فاز دوم این آزمایشگاه نیز در دو مرحله طراحی شده است که مرحله نخست آن برای پشتیبانی دو ماهواره ناهید 2 و سها طراحی شده است که تا چند ماه آینده، مرحله نخست فاز دوم بهره برداری می شود.
رییس پژوهشگاه فضایی کشور وعده داد: مرحله دوم فاز دو آزمایشگاه، برای ماهواره های عملیاتی سنجشی و مخابراتی هدف گذاری شده است  که تا پایان سال 1397 اجرایی می شود.
وی درباره ویژگی های ماهواره ناهید 1 و 2 گفت: ناهید 1 از سه فناوری کنترل وضعیت سه محوره، ارتباط مخابراتی و پنل خورشیدی باز شونده برخوردار است، اما در ناهید 2 داده های ناهید 1 را تثبیت  و کنترل وضعیت سه محوره  را از ناهید 1 بهتر می کنیم و تعیین موقعیت رادیویی ماهواره را در سطح زمین قرار می دهیم.
حدادپور ادامه داد: تاکنون ماهواره های کشور دارای طول عمر محدود و مدار حرکتی در حال تغییر بوده اند؛ اما در این ماهواره سیستم پیشران نصب شده است و ارتفاع مداری خود را می تواند حفظ کند و همچنین می تواند بین دو نقطه زمین یک ارتباط تلفنی برقرار کند و در کنار اين ویژگی ها، فناوری هایی جدیدی نیز آزمایش می شود.
وی در زمینه تعامل با دانشگاه ها در حوزه ساخت ماهواره نیز با بیان اینکه در چند حوزه در حال تعامل با دانشگاه ها هستیم، افزود: این همکاری ها در حوزه فعالیت های پژوهشی مشترک است که در حال عقد قراردادهایی در این حوزه هستیم و در زمینه  زیرمجموعه های ماهواره نیز با برخی از دانشگاه ها همکاری می کنیم.
رییس پژوهشگاه فضایی کشور گفت: انسجامی که در دنیا علیه ما شکل گرفت، بعد از برجام از هم پاشید که آثار خود را به تدریج نمایان می کند و همین که ایران می تواند هواپیمایی مانند ایرباس خریداری کند و تحویل بگیرد، به این معنی است که یک حلقه از حلقه های تحریم شکسته شده و به تدریج سایر حلقه ها نیز شکسته می شود.
وی درباره مشکلاتی که در حوزه دستیابی به تکنولوژی در پژوهشگاه وجود دارد، خاطر نشان کرد: علاوه بر حوزه پرتاب ماهواره که موضوع جداگانه ای است، در حوزه ماهواره مشکل غیر قابل حلی نداریم و تمام تکنولوژی های مورد نیاز ماهواره های سنجشی و مخابراتی با کمی فاصله در دسترس هستند و با تلاش بیشتر امکان تحقق آنها وجود دارد.
حداد پور گفت : در بعضی از حوزه های این بخش تجربیاتی در کشور وجود دارد و در حوزه های دیگری که این تجربیات وجود ندارد نیز دست یافتن به آنها خیلی هم دور نیست .
وی در زمینه میزان رضایت از عملکرد پژوهشگاه فضایی ایران نیز گفت : طبق برنامه ریزی های انجام شده به اهداف خود در اجرای برنامه رسیدیم و ناهید 1 آماده تحویل شد و امیدواریم در سال جاری نیز دستاوردهای خوبی در این زمینه داشته باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :