آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20689
تاریخ انتشار : 5 دی 1391 10:11
تعداد بازدید : 593

راه‌اندازی مرکز توسعه نرم‌افزارهای بومی و متن باز

دولتی ها ملزم به استفاده از نرم افزارهای بومی می شوند

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران از تصویب آیین نامه ای در کارگروه مدیریت فاوای دولت خبر داد که براساس آن با راه اندازی مرکز توسعه نرم افزارهای بومی کشور، دستگاه های دولتی ملزم به استفاده از نرم افزارهای بومی تولید داخل می شوند.

خبرگزاری مهر- علی‌اصغر انصاری با اشاره به راه‌اندازی مرکز توسعه نرم‌افزارهای بومی و متن باز در کشور گفت: آیین‌نامه این مرکز و شرح وظایف آن توسط دولت به تصویب رسیده است.
وی گفت: با تصویب این آیین‌نامه و راه‌اندازی مرکز توسعه نرم‌افزارهای بومی و متن باز کشور از این پس دستگاه‌های دولتی باید در خرید، توسعه و استفاده از نرم‌افزارها تحت چارچوب‌هایی که این مرکز اعلام می‌کند عمل کنند.
انصاری حمایت از صنعت و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه تولید نرم‌افزار را از جمله اهداف راه‌اندازی مرکز توسعه نرم‌افزارهای بومی عنوان کرد و گفت: براساس این آیین‌نامه، فهرست نیازمندی‌های دستگاه‌های دولتی در زمینه نرم‌افزار را اعلام می‌کنیم تا بخش خصوصی در این حوزه سرمایه‌گذاری کند و دستگاه‌های دولتی نیز ملزم شوند از همین محصولات استفاده کنند.
وی بازار دولتی را یکی از بازارهای مهم برای بخش خصوصی دانست و با بیان اینکه در قالب این آیین‌نامه فهرست نیازمندی‌های بخش دولتی هر چند وقت یک‌بار اعلام خواهد شد، گفت: براساس شروط مربوط به تولید محصولات و نرم‌افزارهای بومی، این محصولات تولیدی باید در چارچوب استانداردهای مدنظر مرکز توسعه نرم‌افزارهای بومی باشند و در آزمایشگاه‌هایی که از سوی این مرکز معرفی می‌شوند تست شوند و به لحاظ امنیتی و کارآیی سطوح لازم را داشته باشند تا اجازه عرضه در بازار را به دست آورند.
معاون سازمان فناوری اطلاعات بومی سازی نرم‌افزار در کشور و ایجاد فضای رقابتی را از دیگر اهداف راه‌اندازی مرکز توسعه نرم‌افزارهای برشمرد و گفت: به مروز زمان برای الزام دستگاه‌ها به استفاده از نرم‌افزارهای بومی و جایگزینی با نرم‌افزارهای خارجی زمان‌بندی را براساس نوع محصول، اعلام خواهیم کرد.
انصاری افزود: از نرم‌افزارهایی که کمترین وابستگی را در دستگاه‌های دولتی دارد شروع کرده و به مرور به سمت الزام برای استفاده از نرم‌افزارهای پایه بومی مانند سیستم‌عامل‌ها و فایروال‌ها خواهیم رفت؛ براین اساس قرار است تا سه سال آینده و حداکثر تا پایان برنامه پنجم توسعه، مهاجرت صددرصدی به سمت نرم‌افزارهای بومی را انجام دهیم و به مرور این نرم‌افزارهای داخلی را جایگزین محصولات خارجی کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :