آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20697
تاریخ انتشار : 5 دی 1391 10:22
تعداد بازدید : 535

بررسی صادرات خدمات فنی مهندسی در شورای گفت وگو

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان اینکه پنج برابر شدن یارانه نقدی پرداختی به مردم تنها در حد یک بحث در دولت است، گفت: مجلس تصمیم‎ گیر نهایی در این رابطه خواهد بود، چراکه دولت باید این پیشنهاد را در قالب لایحه برای تصویب به مجلس بفرستد.

خبرگزاری مهر- محمد نهاوندیان در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی در جمع خبرنگاران در خصوص اظهارات اخیر رییس‌جمهور مبنی بر پنج برابر شدن یارانه نقدی در سال آینده گفت: موضوع پنج برابر شدن یارانه‌های نقدی که قرار است به مردم داده شود، تنها در حد بحث در دولت مطرح است و تا زمانی که تبدیل به لایحه نشود، به عنوان برنامه جدی نمی‌تواند مورد بررسی قرار گیرد. رییس اتاق ایران افزود: تبعا اگر قرار باشد یارانه نقدی پنج برابر شود، دولت اجازه ندارد مستقیما وارد عمل شود، بلکه باید پیشنهاد خود را در قالب لایحه به مجلس ارسال کرده و مجلس نیز به شور گذاشته شود و در صورت تایید، تصویب نهایی شود. نهاوندیان همچنین در پاسخ به این سوال که آیا نرخ فعلی ارز مبادله‌ای ملاک عمل تعیین نرخ ارز در بودجه سال 92 کل کشور خواهد بود، گفت: معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری که عهده‌دار تدوین بودجه است، باید در این رابطه پاسخگو باشد، اما از نظر منطق اقتصادی، به هرحال اگر در کشور، حرکت‌های مختلفی در نحوه قیمت‌گذاری، بخشنامه‌های گمرکی و رویکرد سازمان امور مالیاتی بر مبنای نرخ ارز مبادله‌ای صورت می‌گیرد، یعنی آرام آرام نرخ مرکز مبادله به عنوان مبنا در محاسبات قرار می‌گیرد. وی افزود: اینکه دولت به عنوان عمده‌ترین عرضه کننده ارز در اقتصاد کشور، از ارایه و عرضه ارز در مرکز مبادلات ارزی اجتناب کند، تبعا قابل توجیه نیست. نهاوندیان گفت: هم‌اکنون 80 درصد تقاضای ارز کشور به بازار آزاد یا مرکز مبادلات ارزی ارسال می‌شود، ولی عرضه آن که در گذشته از سوی دولت صورت می‌گرفته، هم‌اکنون صورت نمی‌گیرد، بنابراین اگر قرار است مبنا مرکز مبادلات ارزی باشد، در عمل از جمله بودجه‌گذاری نیز می‌توان بخشی از کسری درآمد نفتی را از طریق همین درآمد حاصل کرد. وی گفت: مجلس نیز باید نظارت کند که تفاوت نرخ ارز آزاد و مبادله‌ای به کجا می‌رود.
وی با اشاره به برگزاری جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی با حضور معاون اول رییس‌جمهور برای تسهیل در صادرات خدمات فنی مهندسی، گفت: در این جلسه پیشنهاداتی مطرح و قرار شد که پیشنهادات مذکور در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی این مصوبات بررسی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :