آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 206976
تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1396 10:18
تعداد بازدید : 1341

ارتباط گوشی های قاچاق از اول تیرماه قطع می شود

در حالی که حدود یک سال و نیم از وعده اجرای طرح رجیستری گذشته و پس از اینکه تاریخ های مختلفی برای اجرای آن داده شد و هرگز رنگ واقعیت به خود نگرفت، بار دیگر سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد که زیرساخت های فنی برای اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل آماده شده است و از اول تیرماه گوشی های قاچاق در شبکه مخابراتی کشور، قابل استفاده نخواهند بود.

مهر - قاسم خورشیدی با بیان اینکه پروژه ثبت و شناسه دار کردن گوشی های موبایل (رجیستری) با هدف ساماندهی بازار تلفن همراه کشور در سه حوزه گمرک، وزارت صنعت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حال پیگیری است، گفت: زیرساخت های فنی اجرای این پروژه از سوی وزارت ارتباطات آماده شده و این وزارتخانه اجرای پروژه را از طریق برگزاری مناقصه برون سپاری کرده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون شرکت هایی که قرار است این پروژه را اجرا و پشتیبانی فنی کنند، مشخص شده اند، گفت: قرارداد وزارت ارتباطات با این شرکت ها نهایی شده و براساس پیش بینی صورت گرفته مطابق با قول وزیر ارتباطات، این پروژه از تیرماه امسال به صورت کامل و سراسری در کشور اجرایی می شود.
خورشیدی با بیان اینکه این پروژه از لحاظ فنی به شرکت های نرم افزاری و خدمات الکترونیکی سپرده شده است، افزود: مجموع پروژه رجیستری گوشی های موبایل در ۳ سامانه مستقل گمرک، وزارت صنعت و وزارت ارتباطات پیگیری می شود که هریک از این سامانه ها باید در شرایط ایده آل قرار گیرند تا امکان اجرای پروژه به صورت کامل وجود داشته باشد.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: هر یک از این سامانه ها براساس یک کد مشترک، در ارتباط با یکدیگر قرار می گیرند و این موضوع باعث می شود از اول تیرماه، گوشی هایی که وارد شبکه ارتباطی کشور می شود در صورتیکه به صورت قاچاق وارد شده و در سامانه گمرک ثبت نشده باشند، امکان دریافت خدمات سیم کارت از اپراتورهای موبایل را نداشته باشند.
وی با بیان اینکه واردکنندگان گوشی های موبایل از آذرماه سال ۹۴ مکلف شده اند که شماره سریال گوشی هایی را که وارد کشور می شود، در سایت مربوط به گمرک به ثبت برسانند، اضافه کرد: چنانچه شماره سریال گوشی هایی که وارد کشور می شود در سامانه گمرک ثبت نشده باشد، قاچاق تلقی می شود و امکان فعال سازی در شبکه مخابراتی کشور را نخواهند داشت.
خورشیدی با بیان اینکه این طرح شامل گوشی هایی که هم اکنون در اختیار مشترکان قرار دارد و در حال استفاده است، نمی شود، افزود: در این طرح، تنها گوشی هایی مدنظر قرار گرفته است که از تیرماه برای نخستین بار سیم کارت در آنها قرار بگیرد.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: در عین حال برای گوشی هایی که به صورت قاچاق وارد بازار شده اند هم یک فرصت در نظر گرفته شده است که در صورت تمایل می توانند با پرداخت حقوق و عوارض در سامانه رجیستری کشور ثبت شوند.
وی با بیان ارتباط ایجاد شده میان سامانه گمرک و سامانه وزارت صنعت و معدن با سامانه رگولاتوری، گفت: تمامی اطلاعات و دیتای مربوط به گمرک و معاملات گوشی های موبایل، در سامانه وزارت صنعت ثبت می شود و در صورتیکه هر گوشی در شبکه مخابراتی کشور فعال شود، به صورت الکترونیکی و در کسری از ثانیه از سوی سامانه رگولاتوری از سامانه وزارت صنعت استعلام می شود.
خورشیدی با بیان اینکه در این پروژه با وجود نرم افزارهای رمز شده، امکان جعل شناسه های گوشی به صفر رسیده است، افزود: برای هر گوشی ۳ شناسه با قابلیت یک کد یکتا تعریف شده است که امکان جعل شناسه را غیرممکن می کند. این امکان سبب می شود مشکلی که پیش از این برای رجیستری گوشی های موبایل اتفاق افتاده و شناسه گوشی قابل جعل بود، برطرف شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :