آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207169
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1396 0:53
تعداد بازدید : 375

پیش نیازهای محلی برای ورود به عصر گیگ

پیش نیازهای محلی برای ورود به عصر گیگ

 صادق فیض آبادی
رییس اتحادیه الکترونیک و سیستم های حفاظتی
 اجرای پروژه فیبر نوری در عین گستردگی، بسیار مطلوب است. با این حال، در کنار مزیت هایی که این فناوری دارد باید چالش های موجود و پیش آمده در آینده را نیز درنظر گرفت. به عنوان نمونه، اگر این پروژه را بتوانیم تا در منازل و اداره ها تقویت کنیم و آن را پوشش دهیم باید منازل و اماکن صنعتی و اداری نیز برای این پروژه مهیا باشند. در حالی که می بینیم هنوز این بستر قدیمی است و این نیاز وجود دارد که تمامی مراکز از لحاظ معماری و ساخت آماده اجرای چنین برنامه ای باشند. 
از نگاه دیگر باید هم خونی متناسبی بین سیستم سیم کشی ساختمان ها با فیبر نوری برقرار شود. نکته دیگر اینکه زمانی که چنین پروژه ای در ابعاد بزرگ اجرایی شود افراد بیشتری می توانند از حجم اینترنت پرسرعت استفاده کنند. به عبارتی، کاربران بیشتری می توانند در قالب این فناوری تعریف شوند. این گستردگی می طلبد که صنعت فیبر نوری در کشور ما بیشتر تقویت شود. 
نکته مهم دیگر اینکه افرادی که در سیم کشی و کابل کشی ساختمان ها هستند باید آموزش های لازم کسب کنند تا در بخش الکترونیک بتوانند هم پوشانی بیشتری با این پروژه داشته باشند. 
نکته ای دیگری که به ذهن می رسد مربوط به اهمیت استفاده از فضای مجازی به عنوان یک زندگی جدید است؛ زندگی جدید که قالب جدیدی از توسعه اشتغال را نیز رقم خواهد زد. براساس پیش بینی ها، به زودی دنیای دیجیتال بخش زیادی از ظرفیت های مشاغل خدماتی کشورهای توسعه یافته را تسخیر خواهد کرد و حتی در برخی فعالیت های خدماتی تا ۱۰۰ درصد امور دیجیتالی می شود. به عنوان نمونه، فروشگاه های اینترنتی تا مرز ۱۰۰ درصد دیجیتالی عمل می کنند و مکانیزم فروش، جذب مشتری، ارسال کالا و... همه بر بستر اینترنت انجام می شود. به عبارتی دیگر، در عصر دیجیتال شغل های جدیدی به وجود می آیند، نیاز به بسیاری از شغل ها به کلی از بین می رود، برخی تغییر شکل می دهند و برخی دیگر اگر نتوانند خود را در دنیای دیجیتال بازسازی کنند، محو خواهند شد. 
هم اکنون نیز می توان برخی از این تغییرات را مشاهده کرد که بی توجهی به این موضوع موجب می شود کارجویان یا حتی کار آفرینان دچار مشکلات جدی شوند، زیرا اگرچه این فناوری تعدادی از مشاغل را به کلی حذف می کند، اما نگاهی تیزبینانه به آن فرصت های شغلی بی شمار جدید را به دنبال خواهد داشت. بدیهی است با استفاده از فیبر نوری چالش زیرساخت های اینترنتی از زمره چالش ها و موانع کسب وکار حذف خواهد شد.
منبع: روزنامه گسترش صنعت


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :