آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207175
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1396 1:5
تعداد بازدید : 414

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین:

ردپای قاچاق را در گردش مالی میلیاردی جست وجو کنید نه در واحدهای صنفی

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه کالاهای بی کیفیت چینی موجود در بازار قاچاق است، گفت: برای کنترل قاچاق نباید به سراغ مغازه های سطح شهر رفت، بلکه باید گردش مالی حساب های میلیاردی بررسی شود.

فارس- مجیدرضا حریری با بیان اینکه حدود ۲۰ درصد از کالاهای وارداتی قانونی از چین جزو کالاهای ساخته شده است، گفت: در مورد بخش عمده ای از کالاهای وارداتی ساخته شده از چین امکان ساخت در داخل وجود ندارد.
وی افزود: به عنوان مثال چوب بستنی از جمله کالاهای وارداتی از چین است که تکنولوژی ساخت آن فقط در چند کشور دنیا وجود دارد و کشورهای تولید کننده، آن را به تمام دنیا صادر می کنند.
وی با تاکید بر اینکه چین بزرگ ترین شرکت صادراتی و بزرگترین مبدا وارداتی ایران است، بیان داشت: ۲۵ درصد صادرات غیرنفتی ایران به چین است.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه ۲۳ درصد واردات ایران از چین است، گفت: دلیل این میزان واردات آن است که چین بزرگترین صادرکننده و دومین اقتصاد بزرگ دنیا است.حریری اظهار داشت: بنابراین در شرایطی که ما با اولین اقتصاد بزرگ دنیا رابطه نداریم، مسلم است که نقش دومین اقتصاد بزرگ دنیا در اقتصاد ما بزرگ تر می شود.
وی همچنین در مورد روابط بانکی با چین اظهار داشت: در شرایطی که به علت تحریم ها و عدم برقراری روابط بانکی با غربی ها مشکلاتی برای نقل و انتقالات مالی وجود دارد، امکان برقراری روابط بانکی با برخی بانک های چینی وجود دارد و همین مساله برقراری روابط تجاری بیشتر با چین را فراهم کرده است.
نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین افزود: ممکن است در صورتی که امکان برقراری روابط بانکی با کشورهای اروپایی فراهم شود، میزان واردات از چین هم تغییر کند.حریری در مورد واردات قاچاق از چین، گفت: اتفاقا کالاهایی که به عنوان اجناس بی کیفیت چینی در بازار معروف است، کالاهایی است که به صورت قاچاق به کشور وارد می شود. نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: تجهیزات الکترونیکی از جمله کالاهای قاچاق وارداتی از چین است.وی با تاکید بر اینکه نظارت های استانداردی بر کالاهای وارداتی از مبادی رسمی حتما انجام می شود، افزود: اتفاقا استاندارد بسیار سخت گیرانه ای برای کالاهای وارداتی از چین نسبت به مشابه آن کالاها از کشورهای دیگر وجود دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :