آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207195
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1396 1:47
تعداد بازدید : 970

از دو سال دیگر با هدف ارایه اینترنت به سرتاسر جهان

اسپیس ایکس 4500 ماهواره به فضا می فرستد

اسپیس ایکس هم همانند گوگل اما در ابعاد کوچک تر، عشق بلندپروازی دارد و تاکنون ایده هایی را در قالب طرح های بزرگ فضایی محقق کرده است. اما این بار این شرکت سعی دارد که اینترنت را از طریق پرتاب ماهواره به سرتاسر جهان قابل دسترس کند.

The Verge- این شرکت قصد دارد که از سال 2019 شروع کند و تا سال 2024 حدود 4 هزار و 425 ماهواره را به فضا پرتاب کند تا اینترنت پرسرعت را در سرتاسر جهان دسترس پذیر کند. این شرکت همچنین قصد دارد ماهواره هایی از طریق موشک فالکون 9 در مدار پایینی زمین قرار دهد و از این طریق رویای میلیون ها انسان را برای دستیابی به اینترنت پر سرعت محقق کنند.
قرار است اسپیس اکس امسال و سال آینده میلادی، به صورت آزمایشی این طرح را در برخی نقاط به اجرا در آورد. پاتریشیا کوپر، نایب رییس بخش دولتی ماهواره ها، با اشاره به این نکته، عنوان کرد که با این طرح، طیف گسترده ای از خدمات و اینترنت پهن باند و ارتباطی به ساکنان مناطق محروم، شرکت ها، سازمان ها، موسسات و سایر ارگان ها به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت ارایه خواهد شد.
 گفته می شود که این ماهواره ها به گونه ای طراحی شده اند که امکان به روز رسانی آنها برای اسپیس ایکس وجود دارد و می توان به مرور زمان و با توجه به افزایش میزان استفاده بر تعداد آنها در فضا اضافه کرد. 
کوپر می گوید مجموعا 4 هزار و 425 ماهواره در 83 سطح مختلف با ارتفاع نسبتا کم از سطح زمین، یعنی از هزار و 110 تا هزار و 325 کیلومتری مستقر می شوند. مراکز پشتیبانی زمینی و تاسیسات کاربردی نیز مجموعه زیرساخت این شبکه اینترنتی جهانی را تشکیل می دهند.
گفتنی است که  در حال حاضر کلا هزار و 459 ماهواره به دور زمین می چرخند و اسپیس اکس می خواهد این رقم را سه برابر بیشتر کند.
غول ها به سمت پرتاب ماهواره 
اسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که برای ارایه اینترنت در جهان به پرتاب ماهواره فکر می کند. فیس بوک از سال 2015 به فکر این راهکار افتاد. 
فیس بوک دو سال پیش اعلام کرد که برای تامین دسترسی مناطق دورافتاده آفریقا به اینترنت ماهواره به فضا پرتاب خواهد کرد و برای این کار نیز با یوتل ست فرانسه همکاری کرد. مارک زوکربرگ، مدیرعامل فیس بوک در این زمینه گفت که متصل کردن جوامعی که در نقاط دورافتاده زندگی می کنند با استفاده از زیرساخت های معمول بیش از حد دشوار و ناکافی است به همین دلیل به تکنولوژی های تازه نیاز است. 
شرکت اپل نیز در این زمینه گام هایی برداشته است؛ البته طبق معمول همیشه به صورت مخفیانه و پنهانی. بلومبرگ گزارش داده است که دو مدیری که در آلفابت و روی عملیات های فضایی و مهندسی ماهواره مشغول به کار بوده اند توسط شرکت اپل استخدام شده اند. این دو مدیر در حال پیوستن به یک تیم سخت افزاری در اپل هستند که توسط گریگ دافی، از بنیانگذاران دراپکم ایجاد شده است. گریگ دافی نیز در گذشته در شرکت آلفابت کار می کرد.
گفته می شود که اپل روی راهی برای ارایه اینترنت از طریق فضا کار می کند. بلومبرگ ادعا کرده است که شرکت اپل با بوئینگ در مورد این پروژه صحبت کرده است و ممکن است در نهایت درگیر یک طرح ابتکاری برای ارسال هزار ماهواره به مدار پایین زمین شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :