آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207197
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1396 1:52
تعداد بازدید : 1521

معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات اعلام کرد:

اخطار به ایرانسل و همراه اول برای کاهش تعرفه اینترنت داخلی

معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، نتایج نظارت بر عملکرد اپراتورهای ارتباطی در اجرای مصوبه کاهش ۵۰ درصدی نرخ دسترسی به اینترنت داخلی بر بستر شبکه ملی اطلاعات را اعلام کرد.


مهر- حسین فلاح جوشقانی درباره عملکرد اپراتورهای ارتباطی برای اجرای مصوبه تفکیک ترافیک اینترنت داخلی از بین الملل گفت: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه ای از اپراتورهای ارتباطی خواست برای ترافیک های اینترنتی که منشاء داخلی دارند، تعرفه ترجیحی اعمال کنند.
وی توضیح داد: در این مصوبه دسترسی به سایت هایی که منشاء داخلی دارند، به عنوان «واجد شرایط» تعریف و مقرر شد تعرفه ترجیحی دسترسی به این سایت ها چه در مصرف آزاد و چه از طریق خرید بسته های اینترنتی، ۵۰ درصد پایین تر از تعرفه اینترنت بین الملل باشد.
معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری با بیان اینکه هدف، سیاست استفاده از سایت های داخلی بر بستر شبکه ملی اطلاعات بوده است، افزود: این مصوبه در اوایل اسفندماه ۹۵ مصوب و پس از آن به تمامی اپراتورها ابلاغ شد و براساس آن سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره ترافیک دستورالعملی به اپراتورها اعلام کرد.
وی با بیان اینکه تقریبا از اواخر اسفندماه ۹۵ شرکت های اینترنتی شروع به اجرای مصوبه کردند، گفت: بررسی ها نشان می دهد که تقریبا تمامی شرکت های اینترنتی و اپراتورهای اینترنت ثابت (FCP) این مصوبه را اجرایی کرده و برای ۱۰۰ تا ۲۰۰ سایت داخلی پربازدید که خودشان به ما معرفی کردند، این تعرفه را اعمال کردند.
فلاح جوشقانی افزود: معرفی سایت های پربازدید داخلی فعلا براساس دستورالعملی که رگولاتوری به اپراتورهای اینترنتی داده است، صورت گرفته اما به زودی دستورالعمل جدیدی از سوی رگولاتوری برای نحوه تشخیص واجد شرایط بودن سایت های داخلی به اپراتورها ابلاغ می شود.
معاون رگولاتوری گفت: این مصوبه توسط اکثر شرکت های اینترنتی اعمال شده و تنها شرکت مخابرات ایران و اپراتور اینترنتی های وب آن را اجرایی نکرده اند که ما براساس پروانه به اینها تذکر و اخطار داده ایم و اجرای مصوبه را پیگیری می کنیم.
وی درباره اعمال این مصوبه توسط اپراتورهای موبایل نیز گفت: مصوبه تفکیک ترافیک داخل از خارج و کاهش ۵۰ درصدی تعرفه اینترنت داخلی در حوزه دیتای موبایل، تنها توسط اپراتور رایتل انجام شده است؛ اما دو اپراتور ایرانسل و همراه اول این مصوبه را به صورت کامل اجرا نکرده اند.
فلاح جوشقانی گفت: ایرانسل و همراه اول گفته اند که از نظر فنی مشکل دارند و این مصوبه را تنها برای مصرف آزاد ترافیک داخلی و خارج از خرید بسته اینترنتی اجرایی کرده اند. البته قول داده اند که با رفع مسایل فنی ازجمله ارتقای سیستم صورت حساب گیری (بیلینگ) این مصوبه را هرچه سریع تر اجرایی کنند.
وی گفت: به هرحال ما به این دو اپراتور موبایل نیز اخطار داده ایم؛ چرا که بالغ بر ۴۰ روز است که از زمان اجرای مصوبه گذشته است؛ اما نتوانسته اند آن را به طور کامل اجرایی کنند. البته مشکلات فنی خود را در جلسات شبکه ملی اطلاعات عنوان کرده اند که امیدوارم به زودی این اقدام صورت گیرد.
این مقام مسوول در رگولاتوری افزود: اپراتورهای ارایه دهنده خدمات وایرلس بی سیم ثابت (TD-LTE) نیز این مصوبه را به صورت کامل اجرایی کرده اند.
معاون رگولاتوری همچنین گفت: مشترکان موبایل می توانند از طریق سامانه «استعلام تعداد خطوط مشترکان ارتباطات سیار» یا پیامک، از تعداد سیم کارت هایی که به نام آنها ثبت شده است، مطلع شوند.
جوشقانی ادامه داد: با توجه به ساماندهی سیم کارت های تلفن همراه و به منظور جلوگیری از سوء استفاده از اطلاعات هویتی مشترکان و کاهش تخلفات توسط افراد سودجو، مشترکان تلفن همراه می توانند با مراجعه به سامانه استعلام تعداد خطوط به آدرسmobilecount.cra.ir از تعداد سیم کارت ثبت شده به نام خود در اپراتورهای مختلف تلفن همراه مطلع شوند.
معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری افزود: علاوه بر مراجعه به این سامانه مشترکان می توانند با ارسال کد ملی خود به سرشماره ۳۰۰۰۵۰۴۹۰۱ یا ۳۰۰۰۱۵۰ از تعداد سیم کارت های ثبت شده به نام خود آگاه شوند.
وی با بیان اینکه دریافت استعلام از طریق سامانه و یا پیامک توسط مشترک هر ۱۰ روز یکبار امکان پذیر است، گفت: درصورت مغایرت اطلاعات درج شده در سامانه، مشترکان باید با کارت ملی خود به دفاتر اپراتورهای تلفن همراه مراجعه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :