آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207199
تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1396 1:55
تعداد بازدید : 1439

ستاد انتخابات کشور اعلام کرد:

تبلیغات مجازی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری؛ فقط روی «بیتاک»

ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه شماره 9 خود، سامانه ای را برای ساماندهی تبلیغات کاندیداهای انتخابات در فضای مجازی اعلام کرد.

فناوران- ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه شماره 9 خود روند ساماندهی تبلیغات نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و همچنین اولین میان دوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در فضای مجازی و آگاهی از فعالیت های تبلیغاتی در این فضا را تشریح کرد.
در این بیانیه آمده است:  به منظور بهره گیری بیشتر از فرصت های فضای مجازی به ویژه دسترسی مردم به اطلاعات صحیح و قابل اعتماد، افزایش مشارکت مردمی و مقابله با تخریب و شائبه افکنی علیه کاندیداها و همچنین ضابطه مند کردن استفاده از فضای مجازی با هدف پوشش دادن نیازمندی های ذی نفعان تبلیغات انتخاباتی فضای مجازی، دستورالعمل تبلیغاتی در فضای مجازی تنظیم و ابلاغ شده است.  
براساس این دستورالعمل سامانه «بیتاک» به عنوان واسط ارتباطی میان مردم، نامزدهای انتخابات، انتشار دهندگان محتوای تبلیغاتی و ستاد انتخابات کشور، به منظور ساماندهی تبلیغات در فضای مجازی و آگاهی از فعالیت های تبلیغاتی در این فضا
 راه اندازی شده است.
این سامانه در برگیرنده اطلاعات نامزدهای انتخاباتی و صفحات شخصی آنها بوده و کلیه هموطنان برای اطلاع از فهرست نامزدهای انتخاباتی می توانند به آدرس bitaak.ir مراجعه کنند و از کانال های رسمی و رسانه های تبلیغاتی هریک از داوطلبان آگاه شوند.
لازم است نامزدهای انتخاباتی نیز با مراجعه به سامانه بیتاک و استفاده از راهنمای مربوطه، در چارچوب قوانین و مقررات و بر طبق دستورالعمل فعالیت های تبلیغاتی انتخابات در فضای مجازی نسبت به اعلام رسانه های تبلیغاتی خود اقدام کنند.
 بدیهی است هرگونه تبلیغات در فضای مجازی از طریق نامزدهای انتخاباتی تنها پس از ثبت و اعلام رسانه های تبلیغاتی آنها در این سامانه و با رعایت چارچوب های اعلامی مجاز است و همچنین هیچ یک از انتشار دهندگان نیز خارج از ضوابط اعلام شده و بدون ثبت چارچوب تبلیغی توافقی با نامزدها در سامانه بیتاک اجازه فعالیت انتخاباتی نخواهند داشت.
 بیتاک چیست؟
سامانه بیتاک (بستر یکپارچه تبلیغات انتخابات کشور) به عنوان طرح مشترک وزارت کشور و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات (شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران) با هدف بهره گیری بیشتر از فرصت های فضای مجازی به ویژه دسترسی مردم به اطلاعات صحیح و قابل اعتماد، افزایش مشارکت مردمی و مقابله با تخریب و شائبه افکنی علیه کاندیداها، ضابطه مند کردن استفاده از فضای مجازی و پوشش دادن نیازمندی های ذی نفعان تبلیغات انتخاباتی فضای مجازی راه اندازی شده است.
اکنون در این سامانه سه بخش تعریف شده است؛ بخش نخست ویژه نامزهای انتخاباتی (ریاست جمهوری و میان دوره ای مجلس) است و نامزدهای انتخابات می توانند با ورود به بخش ویرایش سایت خود نسبت به تکمیل اطلاعات و بهینه سازی صفحه اختصاصی خود اقدام کنند. همچنین کاندیداها در بخش سفارش تبلیغات می توانند به گستره زیادی از انتشار دهندگان دسترسی یابند.
بخش بعدی هواداران مجاز نامزد نام دارد. هواداران مجاز نامزد که توسط وی در لیست هواداران مجاز جهت انجام تبلیغات در بیتاک تعریف شده اند، می توانند از این بخش برای ارایه سفارش تبلیغات وارد سامانه شوند.
بخش سوم مربوط به انتشار دهندگان است و اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند با ورود به بیتاک، فهرست محصولات و خدمات تبلیغاتی خود را جهت ارایه به نامزد انتخاباتی ثبت کرده و مجوز تبلیغات در انتخابات را دریافت کنند. همچنین انتشاردهندگان می توانند از اینجا به صفحه مدیریت سفارشات خود دسترسی
 داشته باشند.
 الزام نامزدها به استفاده از بیتاک
براساس ابلاغیه ستاد انتخابات کشور، نامزدها باید کلیه فعالیت های تبلیغاتی در حوزه فضای مجازی خود را در بیتاک و از طریق انتشاردهندگان تایید شده انجام دهند. بیتاک علاوه بر نمایش اطلاعات نامزدها در وب سایت و معرفی کانال های رسمی آنها به مردم، امکان دسترسی به انتشاردهندگان تایید شده را فراهم می کند. هرگونه تبلیغ در فضای مجازی از کانالی غیر از بیتاک انجام شود، غیر قانونی اعلام شده و عواقب آن بر عهده نامزد است. البته شورای نظارت بر انتخابات درباره عواقب آن اظهارنظری نکرده است.
 انتشاردهندگان بشتابند
به نظر می رسد بیتاک فرصت مناسبی را در اختیار انتشاردهندگان قرار داده تا امکانات تبلیغاتی خود را به گوش نامزدها برسانند. در این راه کسانی که صاحب امکان تبلیغاتی هستند، می توانند به سامانه بیتاک مراجعه کرده و به تعریف محصولات و خدمات قابل ارایه به نامزدهای انتخاباتی بپردازند. سپس آنها باید به دفاتر پستی مراجعه کرده و مدارک و مجوزهای فعالیت شان را ارایه دهند.
 امکانات بیتاک برای مردم
مسوولان سامانه بیتاک مدعی شده اند مردم می توانند با مراجعه به این سامانه از طریق جست وجوی آسان و کاربردی به نامزد موردنظر خود دسترسی داشته و درباره اخبار و سوابق آنها اطلاعات کسب کنند.
هم زمان با راه اندازی سایت بیتاک، نرم افزار این سامانه با نام «راما» برای گوشی های آندرویید و iOS در اختیار مردم در گوگل پلی و آپ استور قرار گرفته است. نکته عجیب اینکه این نرم افزار در آپ استورهای داخلی مانند بازار و سیبچه قرار داده نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :