آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20727
تاریخ انتشار : 4 دی 1391 11:7
تعداد بازدید : 1000

اخوان رییس پژوهشگاه ICT را برکنار کرد، نیکزاد حکم به ابقای براری داد

نبرد در انتهای امیرآباد

کارکنان اداری و پژوهشگران صبح امروز که از دروازه مرکز تحقیقات ICT می گذشتند تا پا به فضای معمولا آرام و بی سر و صدای این مرکز در انتهای خیابان امیرآباد شمالی شوند، گمان نمی کردند که یک روز توفانی را در این مرکز پیش رو داشته باشند، اما روند سریع تغییر و تحول در این مرکز اکثر آنان را شوکه کرد. در حالی که با اعلام برکناری وزیر ارتباطات، اعلام تصمیم رییس دولت برای ادغام وزارت و سپس مصوبه مجلس برای جلوگیری از ادغام، فضای بلاتکلیفی در موسسات و مراکز و شرکت های وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حاکم شده و همه منتظرند تا نظر نهایی شورای نگهبان اوضاع را مشخص کند، ناگهان خبر رسید که مرتضی براری، رییس مرکز تحقیقات ICT برکنار شده است؛ آن هم به دست مهدی اخوان بهابادی، رییس مرکز ملی فضای مجازی!

اخوان بهابادی صبح دیروز در نامه‌ای کوتاه خطاب به مرتضی براری چنین نوشت:
“جناب آقای دکتر براری
با توجه به تصوییب‌نامه مورخ 11/9/1391 شورایعالی اداری، بدین وسیله از زحمات جنابعالی در طول مدت مسوولیت در موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات تقدیر و تشکر به عمل می‌آید.”
اخوان، که در طول ماه‌های گذشته جنگ پنهانی بین او و براری بر سر ریاست مرکز جریان داشته، سپس کارکنان مرکز تحقیقات را فراخواند تا برای آنان سخنرانی کند.
وی در سخنانی، با اعلام تغییر نام “پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات” به “پژوهشگاه مرکز عالی فضای مجازی” زیر نظر مرکز عالی فضای مجازی، اعلام کرد که این مرکز از این پس به عنوان بازوی عملیاتی مرکز ملی فضای مجازی فعالیت خواهد کرد.
او در این جلسه عمومی ضمن اعلام برکناری رییس مرکز که منصوب تقی‌پور، وزیر برکنار شده ارتباطات بود، برکناری مستوفی معاون توسعه منابع انسانی، را نیز اعلام کرد و گفت که خود او تا معرفی رییس جدید، سرپرست پژوهشگاه مرکز عالی فضای مجازی خواهد بود.
اخوان اما خبرهای دیگری هم داشت. او از تغییر ساختار در این پژوهشگاه خبر داد و گفت که 200 ردیف سازمانی در مرکز ملی فضای مجازی تعریف و تصویب شده و از این پس با انتقال بخش‌های اداری پژوهشگاه به مرکز عالی فضای مجازی، یک پژوهشکده جدید با عنوان “پژوهشکده محتوا” در پژوهشگاه شکل خواهد گرفت و تعداد پژوهشکده‌ها را از چهار به پنج می‌رساند.
وی همچنین گفت: چهار نفر از معاونان سازمانی در مرکز تحقیقات تغییر خواهند کرد اما بقیه نیروی انسانی کماکان در مسوولیت‌های خود ابقا می‌شوند.
اخوان همچنین با اعلام افزیش حجم کاری در پژوهشگاه  به علت متولی شدن آن در حوزه اجرایی فضای مجازی در تمامی وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های دولتی، گفت: مسوولیت نظارت، ‌تعریف پروژه و برون‌سپاری به پژوهشگاه فضای مجازی سپرده شده و تسهیم بودجه IT تمامی سازمان‌ها نیز به عهده این پژوهشگاه خواهد بود و حتی در مورد بودجه سال 92 نیز این پژوهشگاه اقدام خواهد کرد.
به گفته اخوان، با تعریف جدید پژوهشگاه فضای مجازی، فقط گروه ماهواره در پژوهشکده CT باید تغییر کارکرد دهد چون کاری برایش در پژوهشگاه جدید وجود ندارد.

مبنای اقدامات اخوان چه بود
اما چگونه می‌شود که اخوان بهابادی، اقدام به برکناری رییس مرکزی کرده که منصوب وزیر ارتباطات است.
موضوع به مصوبه جلسه 11/9/1391 شورایعالی اداری مربوط می‌شود. مصوبه‌ای که به امضای محمود احمدی‌نژاد رسیده و بیان می‌دارد:
“موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات به پژوهشگاه فضای مجازی تغییر نام یافته و وابسته به مرکز ملی فضای مجازی اداره می‌شود.”
این مصوبه که در تاریخ 23 آذرماه ابلاغ شده است.

نیکزاد وارد می‌شود
اما هنوز مرکب امضای اخوان بهابادی خشک نشده بود که علی نیکزاد، وزیر راه و مسکن و سرپرست وزارت ارتباطات رسما اعلام موضع کرد.
سیدعباس محمدی، مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت ارتباطات با ارسال نامه‌ای به براری، با اعلام اینکه مصوبه شورایعالی اداری هنوز ابلاغ نشده، از مرتضی براری خواست که بر صندلی خود بماند.
نامه محمدی، منتقل کننده نظر علی نیکزاد است که سرپرستی خود او بر وزارت ارتباطات در صورت تایید مصوبه مجلس، غیرقانونی خواهد بود. این نامه که خطاب به براری صادر شده، به این شرح است:
“جناب آقای دکتر براری
رییس محترم پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
با سلام؛
حسب دستور سرپرست محترم وزارت جناب آقای مهندس نیکزاد تا زمان ابلاغ مصوبه شماره 190912 مورخ 23/9/91 از طرف ایشان هیچ‌گونه تغییر و جابه‌جایی قانونی نیست و جنابعالی کما فی السابق کسوول پژوهشگاه بوده و کلیه مدیران و پرسنل می‌بایست تحت امرتان باشند.”

کی به کی است؟
خبرها حاکی از این است که به احتمال قوی، اخوان بهابادی به سرپرستی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب خواهد شد و این چیزی نیست که علی نیکزاد از آن بی‌اطلاع باشد.
از سوی دیگر هم نیکزاد و هم اخوان را شخص رییس‌جمهور منصوب می‌کند و هم رییس‌جمهور است که پای مصوبه شورایعالی اداری امضا گذاشته و ابلاغ کرده است. حال مشخص نیست نامه نیکزاد خطاب به براری در چه فضایی نوشته شده است. آیا این صرفا برای رعایت روال قانونی امور انجام شده و به زودی با ابلاغ مصوبه 23/9/91 از سوی نیکزاد به زیرمجموعه وزارت، پژوهشگاه به اخوان تحویل داده خواهد شد یا اینکه نامه نیکزاد را باید یک اشتباه لپی قلمداد کرد.
با توجه به اینکه سرپرستی نیکزاد بر وزارت ارتباطات تا 15 روز پس از تایید احتمالی مصوبه مجلس در شورای نگهبان همچنان پابرجا خواهد بود، البته به شرط اینکه در این مدت رییس‌جمهور شخص دیگری را برای سرپرستی معرفی نکند، می‌توان انتظار روزهای پرکشمکشی را در پژوهشگاه فضای مجازی کشید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :