آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20729
تاریخ انتشار : 4 دی 1391 11:10
تعداد بازدید : 1450

شیرینی آشتی کنان دولت، مخابرات و PAPها با پول مردم!

تعرفه های اینترنت پر سرعت ADSL اعلام شد

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نرخ های جدید تعرفه خدمات اینترنت پرسرعت از طریق فناوری ADSL را برای ارایه دهندگان خدمات اینترنت اعلام کرد که بر مبنای این مصوبه ارایه کنندگان برای دریافت مبلغ ثابت ماهیانه به عنوان هزینه برقراری و نگهداری از مشترکان مجاز هستند. سازمان تنظیم مقررات با این مصوبه برای همیشه به دعوای شرکت های PAP و مخابرات در خصوص تعرفه رانژه پایان داد و هزینه های مربوطه را به گردن مشترکان ADSL گذاشت تا شرکت های تجاری در این خصوص زیانی متحمل نشوند. گفت وگویی کوتاه با رییس کمیسیون PAP سازمان نصر و معاون فناوری اطلاعات شرکت مخابرات در این رابطه داشته ایم که می خوانید.

به گفته رییس کمیسیون PAP سازمان نظام صنفی رایانه‌ای جدول تعرفه‌ای که روز گذشته سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حوزه قیمت‌های ADSL ابلاغ کرد از نظر ما تعرفه خوب و پویایی است.
عبدالمجید بیدختی‌نژاد گفت: این تعرفه از سوی فعالان این حوزه قبلا به رگولاتوری ارایه شده بود و  پس از بررسی‌‌های کارشناسی قیمت‌های جدید نهایی و ابلاغ شد.
وی در خصوص تعرفه رانژه خطوط گفت: براساس این مصوبه شرکت‌های PAP بابت رانژه به شرکت مخابرات سه هزار تومان پرداخت خواهند کرد که البته این مبلغ همان ابتدا از مشترک تنها برای یک بار دریافت می‌شود و مخابرات موظف است طی مدت 72 ساعت کار رانژه را انجام دهد.
وی با اظهار بی‌اطلاعی در خصوص نظر شرکت مخابرات درباره قیمت رانژه گفت: از نظر ما این قیمت کارشناسی شده و منطقی است و ما موافق آن هستیم.
رییس کمیسیون PAP سازمان نظام صنفی در خصوص اینکه عملا با این مصوبه مشکلات شرکت‌های PAP‌ و مخابرات به پایان خواهد رسید، گفت: ما مشکلی در این خصوص نداریم و به نظر می‌رسد این مبلغ منطقی است. وی درباره افزایش قیمت‌ها برای کاربران نهایی گفت: تعرفه‌ای که از سوی رگولاتوری ابلاغ شده سقف تعرفه‌هاست و شرکت‌های می‌توانند تا 60 درصد پایین‌تر‌ از مبلغ سقف تعرفه‌های سرویس‌های خود را تعیین کنند.
بیدختی گفت: این مصوبه موجب واقعی شدن قیمت‌های اینترنت می‌شود و با توجه به اینکه فضای رقابتی افزایش می‌یابد قعطعا موجب افزایش کیفیت سرویس‌ها نیز می‌شود.
وی افزود: در این مصوبه پیش‌بینی لازم در خصوص افزایش قیمت پهنای باند دیده شده و اگر این افزایش انجام شود شرکت‌ها می‌توانند به همان تناسب در تغییر تعرفه‌ها اقدام کنند.
بیدختی با بیان اینکه شرکت‌های PAP به احتمال زیاد پس از بررسی‌های لازم ظرف 15 روز آینده تعرفه‌های خود را براساس جدول جدید تعرفه‌ها تغییر خواهند داد گفت: این تغییرات در قراردادهای قبلی شرکت‌ها با مشترکان اعمال نمی‌شود مگر اینکه شرکت‌ها با مشترکان خود به توافق برسند.

در حال بررسی هستیم
علیرضا صیدی، معاون فناوری اطلاعات شرکت مخابرات ایران نیز با بیان اینکه این مصوبه هنوز به مخابرات ابلاغ نشده است گفت: در حال بررسی هستیم و فعلا نظری در این باره نداریم.
وی در خصوص تعرفه رانژه گفت: این موضوع نیاز به بررسی دارد و تا دو هفته آینده نیز شرکت مخابرات ایران در این‌ باره اظهارنظر می‌کند.

متن کامل مصوبه
کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات در جلسه شماره 152 خود با توجه به بررسی‌های تعرفه خدمات اینترنت پرسرعت از طریق فناوری “ADSL” و براساس قیمت تمام شده این خدمات، نرخ‌های جدیدی را برای ارایه به کاربران مصوب کرد.
براساس این مصوبه ارایه کنندگان خدمات می‌تواند به صورت ثابت ماهیانه حداکثر مبالغی به عنوان هزینه برقراری و نگهداری مطابق با تعرفه‌های مدنظر از مشترکان خود دریافت کنند.    
براساس این مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای کسری از گیگابایت، تعرفه به صورت خطی محاسبه می‌شود و برای حفظ شرایط رقابتی، کف تعرفه 60 درصد سقف تعرفه در هر سطح تعیین خواهد شد.
همچنین در صورت درخواست مشترکان، ارایه کننده خدمات موظف به ارایه خدمات در تمامی سطوح جدول مدنظر هستند.
تعرفه‌های تعیین شده برای حجم ترافیک دریافتی است و با توجه به ماهیت ارایه کننده خدمات موظف است در محاسبه ترافیک، ADSL نامتقارن خدمات مشترکان برای مجموع دریافت و ارسال به میزان 25 درصد حجم ترافیک اضافی برای مشترکان لحاظ کند.
حداکثر ضریب تسهیم خط یک به هشت تعیین می‌شود و ارایه کننده خدمات باید یک هشتم حداقل نرخ بیت خط –سرعت- را برای مشترکان خود تضمین کند.

براساس این مصوبه سقف تعرفه خدمات برای ضرایب تسهیم کمتر از یک به هشت نیز به میزان تعیین شده در این مصوبه خواهد بود.
همچنین ارایه کنندگان خدمات موظف به انجام تعهدات تا پایان قرارداد براساس قراردادهای موجود خود با مشترکان خواهند بود و تغییر قراردادهای موجود مشترکان نیز براساس تعرفه‌های جدید اجباری نبوده و تنها در صورت تمایل مشترکان، ارایه کننده خدمات می‌تواند قراردادهای موجود خود را به‌روزرسانی کند.
ارایه کننده خدمات باید در بسته‌های تعرفه‌ای خود نرخ بیت (سرعت) و مدت زمان ارایه خدمات را به صورت شفاف به متقاضیان ارایه و در قرارداد مشترکان لحاظ کند.
در صورت اتمام حجم خریداری شده و عدم اقدام مشترک برای خرید حجم اضافی، ارایه کننده خدمت باید اتصال مشترک را تا پایان زمان قرار داد حفظ کند، مگر اینکه در قرارداد به نحو دیگری با مشترک به توافق رسیده باشد.

هزینه ها با چه کسی است؟
در همین حال براساس این مصوبه، هزینه مودم به عهده مشترک است و ارایه کننده خدمت مجاز به فروش اجباری مودم به مشترکان نخواهد بود و در صورت استفاده مشترک از مودم‌های استاندارد، ارایه کننده خدمت ملزم به ارایه خدمات به مشترکان است. همچنین در صورت درخواست مشترک هزینه راه‌اندازی تجهیزات انتهایی (مودم) به عهده مشترک است که در این صورت سقف تعرفه راه‌اندازی خدمت مبلغ 95 هزار ریال خواهد بود و در صورت درخواست مشترک، ارایه کننده خدمات موظف به نصب و راه‌اندازی تجهیزات انتهایی مشترکان است. براساس این گزارش، ارایه کنندگان این سرویس موظف‌اند تعرفه خدمات را به نحو مناسب و به طور شفاف و رایگان به مشترکان اطلاع‌رسانی کند و می‌توانند با اطلاع و تایید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بسته‌های تشویقی مختلف را به مشترکان خود ارایه کنند.
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه دایر کردن (رانژه) خطوط مشترکان را حداکثر مبلغ 30 هزار ریال و تعرفه تخلیه خطوط را حداکثر 20 هزار ریال در نظر گرفت و اعلام کرد که شرکت مخابرات ایران موظف است حداکثر ظرف مدت 72 ساعت از تاریخ درخواست شرکت‌های ارایه کننده خدمات، نسبت به دایر کردن و یا تخلیه خطوط مشترکان اقدام کند. در همین حال دریافت این مبالغ منوط به اجرای سامانه مندرج در مصوبه کمیسیون شماره 97 خواهد بود در صورت عدم اجرای آن، اخذ مبالغ مذکور مجاز نبوده و شرکت مخابرات ایران موظف به دایر و تخلیه خطوط مشترکان حداکثر ظرف مدت 72 ساعت است.در این راستا در صورتی که ارایه کننده خدمات، مبالغ دایری و تخلیه خطوط را به شرکت مخابرات ایران پرداخت کند، می‌تواند حداکثر مبلغ 50هزار ریال برای هزینه‌های دایری و تخلیه فقط یک بار در هنگام راه‌اندازی اتصال از مشترکان خود دریافت کند.
همچنین ارایه کننده خدمات مجاز به دریافت هیچ مبلغ دیگری از مشترکان، به غیر از مبالغ مندرج در این مصوبه و مبالغی که حسب قوانین کشور لازم‌التادیه است، نخواهد بود.در صورت تغییر تعرفه پهنای باند اینترنت، سقف تعرفه حجم ترافیک به میزان یک چهارم میزان تغییر تعرفه پهنای باند اینترنت تغییر خواهد یافت و ارایه کننده خدمات موظف است از زمان اعمال تغییر تعرفه، این موضوع را برای مشترکان خود لحاظ کند. در صورت تغییر تعرفه لینک‌های دیتا و انتقال، تعرفه حجم ترافیک نیز به میزان یک ششم میزان تغییر تعرفه لینک‌های دیتا و انتقال تغییر خواهد یافت و ارایه کنندگان خدمات موظف هستند از زمان تغییر تعرفه، این موضوع را برای مشترکان خود لحاظ کند.شرکت‌های ارایه کننده خدمات موظف به راه‌اندازی سامانه اندازه‌گیری سرعت و کیفیت خط در شبکه خود و نیز شبکه اینترنت با امکان کد رهگیری سوابق اندازه‌گیری مشتریان در بازه‌های زمانی سه ماهه و ایجاد دسترسی برخط برای سازمان رگولاتوری هستند.
گفتنی است، این تعرفه شش ماه پس از زمان ابلاغ، با توجه به بازخوردهای حاصل از اجرا و گزارش سازمان تنظیم مقررات مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :