آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20734
تاریخ انتشار : 4 دی 1391 11:20
تعداد بازدید : 506

تولید در اوج است، قیمت‌ها هم بالاست

بازگشت توفانی صنعت HDD

صنعت و بازار جهانی هارد درایو پس از توفان های سال گذشته در شرق آسیا، به ویژه تایلند، دچار مشکلات بسیاری شد که همچنان با آثار آن درگیر است؛ اما به نظر می رسد اوضاع رفته رفته به روال طبیعی برمی گردد.

فناوران- تحلیل‌گران می‌گویند حجم تقریبی ورود هارد درایو به بازار در سال 2012 میلادی نزدیک به 524 میلیون قطعه بوده است. این رقم در مقایسه با 5/502 میلیون قطعه در سال 2011 میلادی به میزان ¾ درصد افزایش نشان می‌دهد. به این ترتیب بازار هارد دیسک در سال 2012 یک رکورد تازه هم ثبت کرده و به بیشترین حجم در تاریخ این بازار دست یافته است.
پیش از این نیز نشانه‌های بهبود وضعیت بازار هارد دیسک مشاهده شده بود به طوری که در سه ماهه دوم سال 2012، تولیدکنندگان 157 میلیون قطعه هارد درایو به بازار فرستاده بودند که هشت درصد از سه ماهه اول سال 2012 بیشتر بود.
در این میان، وسترن دیجیتال توانست سریع‌تر از رقیب‌اش، یعنی "سی گیت" مسیر بهبود را طی ‌کند. این شرکت که از "سی گیت" عقب افتاده بود، در سه ماهه دوم سال 2012 با تولید 71 میلیون قطعه هارد دیسک، جایگاه اول را از رقیب دیرینه پس گرفت و اول شد.
این در حالی است که "سی گیت" در این مدت موفق به تولید 9/65 میلیون قطعه هارد درایو شده است. از نظر درآمد نیز وسترن دیجیتال 8/4 میلیارد دلار درآمد را به ثبت رساند؛ در حالی که میزان درآمد "سی گیت" 5/4 میلیارد دلار از محل فروش هارد دیسک بوده است. البته وسترن دیجیتال مدت کوتاهی نزدیک به شش ماه را از سی گیت عقب افتاد که دلیل اصلی آن سیل و توفان تایلند در اواخر سال 2011 میلادی بود.
از نظر سهم بازار نیز وسترن دیجیتال 45 درصد و سی گیت 42 درصد بازار جهانی هارد دیسک را در سه ماهه دوم 2012 در اختیار داشته‌اند و توشیبا نزدیک‌ترین تعقیب کننده آنها بوده که افت تولید داشته و حجم تولیدش از 6/20 میلیون به 1/20 میلیون قطعه رسیده است.

 بازار رو به رشد
تحلیل‌گران عقیده دارند که بازار هارد دیسک از نظر حجم تولید و فروش همچنان به رشد ادامه می‌دهد.
به گفته آنان، در آینده رشد سالانه بازار HDD را به دلیل افزایش تقاضا در بخش مصرف کننده و شرکت‌های بزرگ شاهد خواهیم بود. هر دو این بخش‌ها برای ذخیره‌سازی حجم رو به افزایش داده، از موسیقی و ویدیو گرفته تا انواع و اقسام محتوای شبکه‌های اجتماعی، به خرید هارد دیسک نیاز خواهند داشت که کاهش مداوم قیمت محتوای قابل دانلود هم به این روند کمک می‌کند.
اما عامل دیگری که به رشد بازار HDD می‌انجامد، ورود سیستم عامل ویندوز8 و رشد عرضه لپ‌تاپ‌های متکی به این سیستم عامل است.
در این میانف توشیبا نیز امیدوار است با افزایش تقاضا برای هارد درایوهای هیبریدی، بتواند در دو سه سال آینده، سهم بازارش را به دو برابر افزایش دهد. هارد درایوهای هیبریدی که شامل تراشه‌های حافظه فلش در کنار هارد دیسک می‌شود، توجه صنعت کامپیوتر شخصی را جلب کرده است. این صنعت برای رقابت با محصولاتی مثل تبلت‌ها، نیازمند حجم بالاتر فضای ذخیره‌سازی با قیمت پایین‌تر در کنار سرعت بالاتر آغاز به کار سیستم است و این کاهش قیمت و سرعت عمل را می‌تواند با استفاده از حافظه‌های فلش را به دست آورد.

 بهبودی کامل؟ کمی صبر کنید
درست است که بازار هارد درایو در مسیر بهبودی است و از نظر حجم اوضاع‌اش درست شده، اما تحلیل‌گران همچنان معتقدند، بهبودی کامل چرخه صنعت تولید و فروش هارد درایو تا سال 2014 اتفاق نخواهد افتاد.
به عقیده این تحلیل‌گران، قیمت‌ها که پس از توفان‌های تایلند به شدت بالا رفته بود، موقتا کاهش یافته، اما افت درآمد تولیدکنندگان هارد درایو تا سال 2014 جبران نخواهد شد.
از سوی دیگر، ادغام‌های بزرگی که ابتدای سال 2012 اتفاق افتاد؛ یعنی ادغام سی گیت و سامسونگ از یک سو و وسترن دیجیتال با هیتاچی از سوی دیگر، سهم بازار دو غول اصلی صنعت را از 62 درصد به بیش از 87 درصد رسانده که باعث شده این دو حاکم بازار دست بازتری برای قیمت‌گذاری داشته باشند و به این ترتیب می‌توانند حاشیه سودشان را بدون نگرانی از رقیب‌های دیگر بالا نگه دارند.
مشاهده این روند در کل، می‌تواند این نتیجه را بدهد که با وجود افزایش حجم تولید و تقاضا، همچنان قیمت‌ها حالت تورمی داشته باشد و تا پایان 2013 این وضعیت حفظ شود.
منابع: zdnet و isuppli


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :