آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20736
تاریخ انتشار : 4 دی 1391 11:23
تعداد بازدید : 402

انتقاد بخش خصوصی از عملکرد سازمان حمایت

سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان نمی تواند هم زمان هم نگاهی به حمایت از مصرف کنندگان داشته باشد و هم حمایت از تولید کنندگان. زیرا حمایت از تولید یعنی آزادسازی، رقابتی سازی اقتصاد، کنترل و تشویق واحد های تولیدی در نوآوری اما حمایت از مصرف کننده در شرایط فعلی یعنی کاهش قیمت ها، افزایش بازرسی ها، کنترل ها و دخالت ها که با ظایف آن در حمایت از تولید کنندگان قابل جمع نیست.

ایسنا- محسن بهرامی، رییس کمیسیون تجارت اتاق تهران در مورد دلایل شکل‌گیری و جایگاه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در اقتصاد کشور با بیان مطلب بالا افزود: طبق ماده 101 قانون برنامه پنجم توسعه دولت حق دخالت در قیمت‌گذاری کالاها و خدمات را ندارد و اگر قرار شد بنا بر ضرورت برای کالایی قیمت‌گذاری کند باید مابه‌التفاوت قیمت دستوری تا قیمت تمام شده و سود متعارف را به واحد تولیدی پرداخت کند.
وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر بدون توجه به این حکم قانونی دولت در زمینه قیمت‌گذاری بسیاری از کالاها دخالت می‌کند و مهم این است این دخالت‌ها به اسم حمایت از مصرف‌کننده صورت می‌گیرد، در حالی که عملا نه موجب حمایت از مصرف‌کننده و نه تولید‌کننده می‌شود.
بهرامی با بیان این‌که نمونه بارز این موضوع قیمت‌گذاری لبنیات است، خاطرنشان کرد: از سال قبل تاکنون قرار بود لبنیات به قیمت سال 1390 عرضه شود ولی در نهایت تعدیل و اصلاح قیمت‌ها انجام نشده و به جای آن شاهد کم فروشی، تغییر در بسته بندی، کاهش چربی لبنیات و غیره بودیم که به زیان مصرف کننده منجر شد.
رییس کمیسیون تجارت اتاق تهران می‌افزاید: بنابر این از منظر قانونی که بحث خصوصی‌سازی و رقابتی کردن اقتصاد مطرح است، دخالت دولت در قیمت‌گذاری ممنوع شده‌ است.
معاون اسبق وزارت ادغامی صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر این‌که اساسا داشتن سازمانی با وظیفه و عنوان هم‌زمان حمایت از مصرف‌کننده و تولیدکننده یک اشتباه است، گفت: حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید به صورت مجزا در انجمن‌های حمایتی انجام شود.
وی ادامه داد: انجمن‌های حمایت از مصرف‌کنندگان باید به صورت آزاد و خود جوش در اقشار مختلف مصرف‌کننندگان و به صورت خودجوش شکل گرفته و در نهایت انجمن ملی حمایت از مصرف کننده در جایگاه حمایت از مصرف‌کنندگان در مقابل بنگاه‌های تولیدی قرار گیرند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :