آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20738
تاریخ انتشار : 4 دی 1391 11:26
تعداد بازدید : 865

درگیری مغازه داران با بازرسان طرح شبنم

دیروز در پی حضور بازرسان طرح شبنم در یکی از مراکز بزرگ خرید و فروش موبایل که به منظور جمع آوری گوشی های قاچاق انجام شد، برخی از فروشندگان به مقابله با این اقدام پرداختند.

موبنا- طی روز گذشته هم‌زمان با حضور بازرسان و ماموران طرح شبنم و با پخش حضور بازرسان بیشتر فروشگاه‌هایی که دارای گوشی‌های بدون طرح شبنم بودند به تعطیلی مغازه‌های خود پرداختند.
یکی از فروشندگان گوشی‌های موبایل فاقد طرح شبنم در این باره گفت: زمانی که 90 درصد از سهم بازار تلفن همراه تهران فاقد طرح شبنم هستند که به نوعی گوشی‌های قاچاق به شمار می‌آیند ثبت و ضبط گوشی‌ها بی‌معناست.
وی افزود: به دلیل گستردگی قاچاق، هم‌زمان با حضور ماموران و بازرسان طرح شبنم تمامی مغازه‌ها به صورت موقتی تا زمان خروج بازرسان از مراکز به حالت تعطیل در می‌آیند.
این فعال بازار افزود: برای جمع‌آوری گوشی‌های قاچاق در ابتدا باید به واردات گسترده گوشی‌های گارانتی‌دار و شبنم‌دار پرداخت به طوری که ویترین مغازه‌ها مملو از گوشی‌های قانونی و گارانتی‌دار باشد سپس به مبارزه با فروشندگان
 پرداخت.
در همین حال یکی دیگر از فعالان بازار موبایل با اشاره به حضور بازرسان طرح شبنم برای جمع‌آوری گوشی‌های فاقد این برچسب گفت:‌ بازرسان این طرح نمی‌توانند به جمع‌‌آوری گوشی‌های قاچاق بپردازند چراکه در این صورت بیشتر مغازه‌های موبایل خالی از گوشی می‌شوند.
شبکه بازرسی و نظارت مردمی به اختصار “شبنم” طرحی است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران برای نشان دادن اصالت یک کالا و عدم قاچاق بودن آن استفاده می‌شود؛ در حقیقت طرح شبنم سامانه‌ای است که در آن مردم می‌توانند با داشتن گوشی تلفن همراه دوربین‌دار و استفاده از نرم‌افزار طرح شبنم با عکس‌برداری از بارکد دو بعدی نصب شده به روی کالاها از سامانه مذکور استعلام کرده و اطلاعات کالا را بر روی تلفن همراه خود مشاهده کنند و به این طریق از اصالت کالای خریداری شده اطمینان حاصل کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :