آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20741
تاریخ انتشار : 4 دی 1391 11:30
تعداد بازدید : 976

غول جست و جو و دردسرهای همکاری با موبایلی ها

گوشی سفارشی گوگل در دستان موتورولا

وال استریت ژونال گزارش داد که مهندسان موتورولا سخت روی ساخت گوشی پیشرفته ای کار می کنند که قرار است با نام “X phone” به بازار عرضه شود و از سوی دیگر گوگل در تلاش است تا رقابت سخت تری را با اپل آغاز کند.

ترجمه: ساحره چمنی
منبع: وال استریت‌ژونال
تقریبا هفت ماه از خرید موتورولا توسط گوگل با قیمت 5/12 میلیارد دلار می‌گذرد که موتورولا اقدام به طراحی گوشی ویژه‌ای متفاوت با گوشی‌هایی که تاکنون ساخته کرده و قرار است این گوشی سال آینده راهی بازار شود.
از آنجا که گوگل غول وب به شمار می‌رود به سختی با واحد سخت‌افزاری و زنجیره تامین موتورولا پیوند خورده و این همکاری باعث شده که دوباره به برنامه‌هایش فکر کند و برای ساخت گوشی “X phone” از ابزارهایی مثل صفحه نمایش انعطاف‌پذیر استفاده کند.
فاش نشدن تلاش‌های توسعه گوگل یکی از ترفندهای استراتژی این شرکت برای افزایش تدریجی سلطه بر بازار تلفن همراه است. بر این اساس انتظار می‌رود که این استراتژی بر عملکرد موتورولا اثر بگذارد و با افزایش کیفیت محصولات این شرکت آمریکایی کمیت تولید آن کاهش یابد.
گزارش‌ها حاکی است، موتورولا از این پس دو نوع محصول تولید می‌کند، یک نوع از آن محصولاتی است که برای فروش توسط ورایزون وایرلس تولید می‌کند، مثل گوشی‌های سری Droid و گوشی‌های سری X phone. و از سوی دیگر این شرکت قصد دارد تبلتی هم از سری “X” راهی بازار کند.
بر این اساس، کار گوگل دشوارتر می‌شود، زیرا لازم است ارتباط پیچیده‌اش با تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند را که از سیستم‌عامل آندرویید استفاده می‌کنند نیز مدیریت کند. ضمن این که به دلیل همکاری گوگل با سامسونگ برای ساخت گوشی‌ و تبلت گوگلی، انتظار می‌رود سامسونگ به بزرگ‌ترین رقیب موتورولا تبدیل شود و از سوی دیگر موتورولا انتظار دارد با کمک گوگل عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده موبایل را به خود اختصاص دهد.به گفته دنیس وودساید، مدیر فروش گوگل که هم‌اکنون سمت مدیر اجرایی موتورولا را برعهده دارد، این شرکت تیمی تشکیل داده و روی فناوری‌ جدیدی کار می‌کند که گوشی تولید کند تا با محصولاتی که تاکنون تولید کرده متفاوت باشد.
وی می‌گوید: اگرچه موتورولا شرایط سختی را می‌گذراند اما هم‌اکنون تحت پشتیبانی سرمایه‌گذاران گوگل قرار گرفته تا محصولات بزرگی تولید کند و از آنجا که از هفت میلیارد نفر کاربر موبایل دنیا یک میلیارد نفر گوشی هوشمند دارند، این فرصتی باورنکردنی برای موتورولاست.بر اساس این گزارش، X phone تحت نظارت مدیر محصول گوگل که روی تیم نقشه‌های گوگل هم کار می‌کند قرار است توسعه یابد و موتورولا ویژگی‌های منحصربه‌فردی همچون دوربین پیشرفته و نرم‌افزار عکس را با اشباع رنگی بهتر و امکان عکسبرداری پانوراما در این گوشی ارایه خواهد کرد.
افزایش عمر باتری در این گوشی ویژگی‌ دیگری است که درگوشی‌هایی مثل آیفون5 هم ارایه شده است.
بر این اساس موتورولا قصد دارد در این گوشی از نمایشگر انعطاف‌پذیر و ابزاری مثل سرامیک استفاده کند که این گوشی را در برابر ضربه مقاوم‌تر می‌کند و از شکل و رنگ‌های خاصی در این گوشی استفاده کند. گزارش‌ها حاکی است موتورولا قصد دارد در این گوشی از قابلیت‌هایی مثل تشخیص حرکت نیز بهره ببرد.
 پی‌آمدهای همکاری گوگل و موتورولا
در پی همکاری موتورولا و گوگل، این تولیدکننده آمریکایی که کمتر از سه درصد از فروش گوشی‌های آندروییدی را در سه ماهه سوم سال داشت قصد دارد موقعیت بهتری در عملکرد مالی خود به دست بیاورد.
بر این اساس گوگل اقدام به تعدیل چهار هزار نفر یعنی 20 درصد از نیروی کار موتورولا کرد و از سوی دیگر موتورولا موافقت کرد که بخش تلویزیون خود را به قیمت 35/2 میلیارد دلار به فروش برساند.
خرید موتورولا توسط گوگل باعث به وجود آمدن مباحث بسیاری شد زیرا استفاده از امتیازات ثبت شده توسط شرکت‌های مختلف در گوشی جدید موتورولا در مقابل رقبا ممکن است پای این شرکت اینترنتی را به دادگاه بکشاند.از سوی دیگر از زمانی که گوگل اقدام به خرید موتورولا کرد، سهم موتورولا در بازار تلفن همراه با کاهش روبه‌رو شد.از سویی شرکت‌های سخت‌افزاری که از سیستم‌عامل آندرویید بهره می‌برند از سرویس‌های مختلف جست‌وجو، نقشه و مرورگر کروم گوگل استفاده می‌کنند.همچنین سامسونگ با سری گوشی‌های گلکسی عنوان بزرگ‌ترین همکار گوگل را با سهم 3/40 درصد سهم بازار آندرویید دارد و گوگل چندین بار جدیدترین نسخه‌های آندرویید را با همکاری سامسونگ و روی محصولات این شرکت راهی بازار کرده است.
گزارش‌ها حاکی است، در پی همکاری گوگل و موتورولا برخی از مدیران گوگل نگرانند که سامسونگ در ساخت محصولات‌اش نرم‌افزارهای مبتنی بر آندرویید را که از پیش نصب شده‌اند، کنار بگذارد.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :