آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207508
تاریخ انتشار : 19 اردیبهشت 1396 11:8
تعداد بازدید : 2343

مخترع نمایشگر لمسی

هر سه شنبه در ستون قاب یکی از مدیران یا مخترعان فناوری های موبایل را معرفی می کنیم.


شاید بارها برای تان این سوال پیش آمده باشد که چه کسی نمایشگرهای لمسی را اختراع کرد. احتمالا تصور می کنید که آیفون نخستین گوشی هوشمندی بوده که به این نوع نمایشگر مجهز شده و اپل مخترع نمایشگر لمسی است. اما با وجود اینکه اپل انقلابی در صنعت موبایل ایجاد کرد، اما مخترع این نوع نمایشگرها، کمپانی اپل نبود. 
تاچ اسکرین، نمایشگری است که به لمس انسان یا قلم استایلوس حساس است و قدمتی حدود نیم قرن دارد.ماشین های ATM، سیستم های GPS، ثبت کننده های پول نقد، مانیتورهای پزشکی، کنسول های بازی، کامپیوتر، تلفن ها و فناوری های جدید، همه و همه از نمایشگرهای لمسی بهره می برند.
یی.ای. جانسون نخستین توسعه دهنده نمایشگرهای لمسی در سال 1965 است. پتنت نمایشگرهای لمسی در سال 1969 به ثبت رسید و این نمایشگرها تا سال 1995 فقط در سیستم کنترل ترافیک هوایی مورد استفاده قرار می گرفت.
بنت استامپ و فرانک بک، دو مهندس کمپانی CERN بودند که نمایشگرهای خازنی و شفاف را در دهه 1970 ساختند. این نوع از نمایشگرها بر اساس فشار کار می کردند و برای استفاده از آنها لازم بود به نمایشگر فشار وارد کرد.
در سال 1971 ساموئل جی.هارست نمایشگر لمسی مقاومتی را ساخت. برخلاف نمایشگرهای خازنی که به فشار حساس بودند، نمایشگرهای مقاومتی از چندین لایه تشکیل شده بودند و به لمس با انگشت یا قلم استایلوس واکنش نشان می دادند.
لایه بیرونی از سیم هایی رسانا تشکیل شده بود که با هر لمسی به لایه های دیگر این تماس را منتقل می کرد. هم اکنون نیز در گوشی های هوشمند این نوع نمایشگر و البته بسیار پیشرفته تر مورد استفاده قرار می گیرد.فناوری چند لمسی در سال 1982 در دانشگاه تورنتو اختراع شد.
بر این اساس IBM Simon نخستین گوشی هوشمندی است که به نمایشگر لمسی مجهز شد. این گوشی سال 1992 تولید و راهی بازار شد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :