آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20757
تاریخ انتشار : 6 دی 1391 1:38
تعداد بازدید : 737

خدا را شکر برق فیلتر نمی شود!

رضا ساکی - دبیر شورای عالی فضای مجازی در گفت‌وگو با ایسنا گفته است: "زمانی که بدون اطلاع قبلی جی‌میل در داخل کشور قطع می‌شود، به همان اندازه که مردم عصبانی می‌شوند، ما هم عصبانی می‌شویم و وقتی پی‌گیری می‌کنیم، با همان جمله همیشگی مواجه می‌شویم و همین مسؤولان می‌گویند از بالا گفته‌اند. می‌رویم با بالا صحبت می‌کنیم، می‌گویند ما کی گفتیم؟ ما گفتیم فیلمی که توهین به حضرت رسول (ص) کرده، صحیح نیست بگذارید داخل کشور پخش شود. این چه ربطی به ای‌میل دارد؟ بعد می‌پرسیم چرا ای‌میل را قطع کردید، توجیهاتی می‌آورند و مثلا می‌گویند ما از نظر فنی توانایی نداشتیم تفکیک کنیم، همه را قطع کردیم و درنهایت به رده‌های پایین که می‌رسیم، می‌بینیم یک کارشناس است که می‌نشیند و درباره‌ی موضوعات شخصا تصمیم‌گیری می‌کند و بعد هم که از او می‌پرسیم، می‌گوید، بالا."
می‌بینید؟ یعنی یک نفر با تصمیم شخصی پنج شش روز ای‌میل را در این مملکت بسته است! یعنی خودش صلاح دیده ای‌میل را ببندد و بعد ای‌میل را بسته است. به همین راحتی. به همین سادگی. بیچاره مردم که گاهی فکر می‌کنند پشت چیزهایی مثل فیلتر شدن جی‌میل چه توطئه‌ها و تنگ‌نظری‌هایی وجود دارد. حالا تو نگو خود مسؤولان هم در مدت فیلتر شدن داشته‌اند دربه‌در دنبال چرایی قضیه می‌گشته‌اند. باز خدا را شکر که آن کارشناس محترم، کارمند اداره فیلترینگ بوده است و کارمند شرکت برق نبوده است، چون اگر احساس مسؤولیت می‌کرد و فکر می‌کرد قطع برق به نفع اسلام و حکومت است، این کار را می‌کرد و یک هفته برق مملکت را قطع می‌کرد.
به هر حال در جامعه ما از این دست مردم که خودشان اجتهاد می‌کنند و دست به انجام کارها می‌زنند، زیاد وجود دارد. مثل بچه‌ای که هر کاری می‌کند، و گردن بزرگ‌ترها می‌اندازد... یا کارمندی که هر جور می‌خواهد، رفتار می‌کند و می‌گوید رییس گفته است!
اما با توجه به گفته‌های دبیر شورای عالی فضای مجازی، به نظر می‌رسد در ماجرای قطع جی‌میل در ایران جرمی صورت گرفته است و اگر کسی یا کسانی سرخود این کار را کرده‌اند، باید به جرم تشویش اذهان عمومی محاکمه بشوند. هیچ می‌دانید وقتی جی‌میل فیلتر بوده است، چقدر از نوجوانان و جوانان از راه به در شده‌اند؟ یک جوان اگر بخواهد ای‌میل بزند، نیازی به فیلترشکن ندارد، ولی وقتی ای‌میل فیلتر بشود، او به دنبال فیلترشکن خواهد رفت و وقتی فیلترشکن را پیدا کند، شیطان توی جلدش می‌رود و وسوسه‌اش می‌کند سایت های دیگر را هم باز کند که این آغاز فساد است!
راستی هیچ می‌دانید وقتی مسؤولان می‌خواهند به سایت‌های فیلترشده سر بزنند، چه کار می‌کنند؟
ایسنا: "از فیلترینگ جی‌میل گفتید. خود شما به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی در مواجهه با سایت‌های فیلترشده چه می‌کنید؟"
دبیر شورای عالی فضای مجازی: (با خنده) "همان کاری که همه مردم می‌کنند!"
باقی بقای‌تان!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :