آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 207586
تاریخ انتشار : 20 اردیبهشت 1396 10:39
تعداد بازدید : 704

در گزارش دستاوردهای بانک مرکزی اعلام شد

آغاز نظارت مدرن بر بانک ها از هفته آینده

رییس کل بانک مرکزی گفت: در هفته آینده نظام جدید نظارتی بر بانک ها مبتنی بر ریسک هر بانک رونمایی و اجرا می شود.


 فناوران- ولی اله سیف با بیان اینکه در چهار سال گذشته اقدام ها و موفقیت های بسیاری را در حوزه بانکی شاهد بودیم که می توان به آرامش بازارها به ویژه بازار ارز، رشد اقتصادی و کاهش تورم پرداخت، گفت: همت اصلی بانک مرکزی بر ایجاد ثبات در اقتصاد متمرکز شد و دامنه نوسانات نرخ ارز کنترل شد و اکنون با وجود شوک شدید قیمتی در بازار نفت که بسیاری کشورها را با مشکل مواجه کرد، کمترین نوسان را شاهد بودیم.
رییس کل بانک مرکزی افزود: برخی کشورها از جمله روسیه به رغم اقتصاد قوی که داشت، با دخالت 80 تا 90 میلیارد دلاری در بازار خود نتوانست ارزش ارز خود را حفظ کند در آن دوران ارزش روبل در مقابل دلار نصف شد هرچند که اندکی بهبود یافته اما 50 تا 60 درصد تزلزل قیمت داشته است.سیف گفت: بانک مرکزی تلاش کرد در مسیر برنامه ریزی بلند مدت حرکت کند تا در نهایت رشد اقتصادی که در سال 91 بر پایه سال 1383 منفی 6.7 درصد بود، که البته بر مبنای سال پایه 90 به منفی 7.7 درصد رسیده، در آذر پارسال به رشد 11.6 درصد رسید.وی افزود: بخش عمده ای از رشد ناشی از ورود نظام بانکی در حمایت از بنگاه های اقتصادی بود که در همکاری بانک مرکزی با دستگاه های ذیربط حاصل شد به شکلی که منابع محدود نظام بانکی به بخش هایی که بتوانند منجر به رشد اقتصادی بیشتر و تثبیت اشتغال و افزایش اشتغال شود، هدایت شد.
رییس کل بانک مرکزی گفت: بخشی از منابع بانکی به سمت بنگاه های کوچک و متوسط هدایت شد به نحوی که امروز 25 هزار واحد تولیدی در اقصی نقاط کشور با تزریق 17 هزارو 500 میلیارد تومان منابع جدید، از این طرح متنفع شدند، به حرکت درآمدند و اشتغال آنها حداقل تثبیت شد و حتی اشتغال جدید ایجاد کردند.به گفته سیف، پارسال نظام بانکی 548 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرد که نسبت به سال قبل از آن حدود 32 درصد رشد داشت؛ 64 درصد از این رقم صرف تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اختصاص یافته که سهم بخش صنعت از تامین سرمایه سرمایه درگردش 84 درصد است.

 رونمایی از نظام نوین نظارت بر بانک ها
وی افزود: نظام نوین نظارت بر بانک ها طراحی شده و ظرف 10 روز آینده، عملیاتی خواهد شد و بر مبنای تقسیم بندی و رتبه بندی بانک ها متناسب با ریسک هایی که در درون آنها وجود دارد منابع نظارتی هدر نمی رود و در بانک های پرریسک تمرکز خواهد کرد. سیف گفت: اینکه بانک های ما مشکل دارند، بسیار روشن است اما این مشکل در دوسال پیش به شدت بالاتر بود و اقدام هایی انجام شد که بخش عمده مسایل نظام بانکی حل و فصل شده و بانک مرکزی توانسته با گزارش های خود، همه دستگاه ها را نسبت به حساسیت نظام بانکی جلب کند.

 معوقات بانکی به ۱۰ درصد رسید
وی افزود: یکی از مشکلات دولت یازدهم این است که می خواهد با نگاه تخصصی، مسایل ریشه ای اقتصاد را حل و فصل کند، مطالبات معوق نظام بانکی در شروع کار دولت ۱۴.۷ درصد از کل تسهیلات بوده است که این رقم، با دو اقدام کاهش یافت. تلاش بر این بود که واقعیت ها را در صورت های مالی بانک ها شفاف شود.سیف گفت: آخر سال ۹۵ درصد مطالبات معوق به10 درصد رسیده است. ضمن اینکه اقلام جدیدی که صورت های مالی بانک ها بوده است، اضافه شده است، مطالبات معوق در زمان پرداخت تسهیلات ایجاد نمی شود، ولی اگر بهداشت تسهیلاتی رعایت نشده و زمان شروع کار و پرداخت، بررسی دقیق صورت گیرد، اقلام مطالبات معوق در صورت های مالی بانک ها، برای ۴ سال پیش است.

 نمی خواهند ارز تک نرخی شود 
وی در خصوص یکسان سازی نرخ ارز افزود: رفتار بانک مرکزی با مقوله ارز، رفتار بسیار شفاف بوده است، در این شک نکنید. ثباتی که در بازار ارز حاکم شده است، بی نظیر است. هدف بانک مرکزی ثبات در بازار ارز است، بنابراین هر گونه نوسانی که نتواند ماندگار باشد، غیر از اینکه شوک به اقتصاد وارد کند و محاسبات فعالان اقتصادی را به هم بریزد، فایده دیگری ندارد. رئیس شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: در بازار ارز طی چهار سال اخیر باید به نکاتی اشاره کرد، یکسری اهداف سیاسی وجود دارد تا بازار ارز تک نرخی نشود، در طول مذاکرات یکی از بحث های روشن این بود که طرفین مذاکره ما نگاهی به ثبات بازار ارز و سرمایه دارند که از این علامت ها تحلیل های خاص بیرون می آید که خوشبختانه شاهد این بودیم که طرف های غربی به این نتیجه رسیدند که با تحریم نمی توانند خللی در اقتصاد ایران ایجاد کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :