آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20768
تاریخ انتشار : 6 دی 1391 10:8
تعداد بازدید : 1331

برگزاری نخستین نشست خبری رییس مرکز ملی فضای مجازی

اخوان بهابادی: نگفتم فیس بوک رفع فیلتر می شود

دبیر شورای عالی فضای مجازی دیروز با برگزاری نشستی خبری در سالن آمفی تاتر پژوهشگاه تازه تغییر نام یافته فضای مجازی درباره واگذاری این پژوهشگاه به مرکز ملی فضای مجازی و موضوعات دیگر فضای مجازی و فناوری اطلاعات با اخبرنگاران صحبت کرد.
البته مهدی اخوان بهابادی در این نشست مقدمه و هیچ توضیحی ارایه نکرد و از خبرنگاران خواست سوالات خود را مطرح و پاسخ را دریافت کنند.
مشروح این نشست را می خوانید.

هیچ بخش دیگری از وزارت ارتباطات به شورا منتقل نمی‌شود
مهدی اخوان بهابادی، دبیر شورای عای فضای مجازی درباره احتمال الحاق بخش های دیگر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به این شورا گفت: ما پیگیر این موضوع نیستیم. البته در زمینه پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات پیگیر بودیم  و حدود شش ماه پیش این بحث را مطرح کردیم اما طی این مدت برخی دوستان کج سلیقگی کردند.
وی افزود: از آنجا که در چند ماه گذشته درگیر ایجاد ساختار پژوهشگاه فضای مجازی بودیم، نیاز واقعی به انتقال این پژوهشگاه نداشتیم و فکر می‌کردیم اگر این مجموعه در خدمت ما باشد، شاید نتواند مورد استفاده حداکثری قرار گیرد. به همین دلیل گفتیم بهتر است مدتی بگذرد.
اخوان گفت: در حال حاضر هم برای پیوستن بقیه بخش‌های وزارت ارتباطات به شورای عالی فضای مجازی برنامه‌ای نداریم چرا که شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی قصد ورود به مباحث اجرایی ندارند و در زمینه پژوهشگاه هم ما براساس نیازی که داشتیم این کار را کردیم.

بررسی شورا روی بودجه سال 92
وی در خصوص تصویب بودجه فضای مجازی کشور در بودجه سال آینده کشور گفت:‌ در پیوست حکم مقام معظم رهبری یکی از وظایف شورای عالی فضای مجازی تقسیم بودجه بخش‌های مختلف فضای مجازی است که این بودجه در بخش‌های مختلفی از جمله محتوا، IT و امنیت سایبری تقسیم خواهد شد.
به گفته اخوان،  در این زمینه شورای عالی فضای مجازی تاکنون دو جلسه خود را به بررسی بودجه 92 اختصاص داده و با وجود بررسی‌های صورت گرفته هنوزدر زمینه بودجه تعیین تکلیف نشده است.

درباره ادغام اظهارنظر نمی کنیم
این عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در خصوص نظر شورا درباره ادغام یا انحلال وزارت ارتباطات گفت: راجع به بحث ادغام اظهارنظر خاصی نمی‌کنیم  و همان طور که قبلا در این زمینه دخالت نکرده بودیم، اکنون هم دخالتی نمی کنیم. البته در حد وظیفه، صحبت‌هایی با رییس جمهور و رییس مجلس داشته‌ایم. با این وجود تا این لحظه ورود رسمی به این بحث نکرده‌ایم و بنا هم نداریم وارد شویم و به آن چه دولت و مجلس بر سر آن به توافق برسند ما هم احترام می‌گذاریم.
اخوان بهابادی در خصوص اینکه آیا شورا تصمیم دارد جای وزارتخانه را بگیرد، گفت: قطعا در حوزه سیاست‌گذاری و تصمیم گیری تمرکز ایجاد خواهیم کرد. چرا که پیش از این وزارت ارتباطات تنها تصمیم گیرنده در این زمینه بود اما از این پس با تشکیل شورای عالی فضای مجازی قطعا این گونه نخواهد بود. در این میان باید به این نکته هم توجه داشت که ورود شورا به موضوعات در سطح تصمیم‌گیری خواهد بود و نه اجرا.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در ادامه درباره وضعیت شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: شاید این شرکت پس از شرکت پست بزرگترین زیر مجموعه وزارت ارتباطات باشد که بالغ بر چند ده هزار کیلومتر شبکه در داخل کشور ایجاد کرده است. اما با توجه به مسوولیت این شرکت ما قطعا نمی‌توانیم متولی این بخش اجرایی باشیم.

نگفتم فیس‌بوک رفع فیلتر می‌شود
اخوان در خصوص نقل قول‌هایی از خود در خصوص احتمال قانونی شدن استفاده از شبکه اجتماعی فیس‌بوک در کشور نیز گفت:‌ چه در گذشته و چه امروز هیچ گاه ادعای آزادی فیس بوک را نکرده‌ام.
وی افزود: به عنوان یک شبکه اجتماعی که در خارج از کشور فعالیت دارد، فرقی بین این شبکه با سایر شبکه‌های اجتماعی قائل نیستیم و پیش از این هم اعلام کرده‌ایم که عضویت در این شبکه‌ها به طور طبیعی جرم نیست. اما دور زدن سامانه فیلترینگ کشور طبق قانون جرم محسوب می‌شود.
اخوان بهابادی گفت: اصل وجود شبکه‌های اجتماعی براساس نظر متخصصان امر مورد تایید قرار گرفته است. چرا که این شبکه‌ها استفاده‌های متعددی دارند. اما باید به این نکته هم توجه داشت که هر یک از آنها توسط گروهی خاص و با اهدافی ویژه طراحی شده‌اند که این شبکه اجتماعی خاص هم از این قاعده مستنثی نیست و هرچند فوایدی دارد؛ اما مضرات خود را هم به دنبال دارد.
رییس مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد: به طور کلی درباره شبکه‌های اجتماعی و نظام پالایش کشور باید بررسی دقیقی صورت بگیرد و در شورای عالی فضای مجازی به صورت عملیاتی روی این موضوع بحث و تصمیم گیری شود. ما مدعی نیستیم که نظام پالایش کشور شیوه خوبی دارد. با این وجود از اصل فیلترینگ دفاع می‌کنیم چراکه هیچ کشوری نمی‌تواند ادعا کند که فیلترینگ را اعمال نخواهد کرد؛ به هر حال تمام کشورها ملاحظات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی خاص خود را دارند و ما هم از این قاعده مستنثی نیستیم و نمی‌توانیم اجازه بدهیم هر مطلب مبتذلی در اختیار کودکان قرار بگیرد. در عین حال بر این نکته هم تاکید داریم که نظام فیلترینگ کشور قابلیت اجرا به شکل بهتر از این را هم داراست.
او گفت: معمولا در مباحث قانونی خدشه‌ای به این موضوعات وارد نیست اما در اجرا ممکن است تیم‌های مجری به دلیل مشکلات و محدودیت‌های فنی به شکلی برخورد کنند که منجر به نارضایتی کاربران شود که درباره این موارد باید چاره‌اندیشی شود و ما نیز در حال حاضر در شورای عالی فضای مجازی در حال چاره‌اندیشی برروی این موضوع هستیم تا ببینیم چه راهکارهایی فنی وجود دارد که در عین اینکه جلوی دسترسی کاربران به محتوای مفید گرفته نشود، استفاده از سایت‌های مضر هم میسر نباشد.

در جابه‌جایی وزیر ارتباطات نقشی نداشتم
دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین درباره چگونگی پیوستن پژوهشگاه ICT به شورای عالی فضای مجازی گفت: شاید برای بررسی این موضوع بد نباشد کمی به عقب برگردیم و از جابه جایی وزیر ارتباطات شروع کنیم.
وی توضیح داد: چند هفته پیش پس از برگزاری جلسه شورای عالی فضای مجازی با فاصله زمانی حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه حکم جابه‌جایی وزیر ارتباطات صادر شد. در این زمینه شایعات مختلفی مبنی بر درگیری در جلسه شورای عالی مطرح شد که به شدت این موضوع را تکذیب می‌کنم. چرا که در آن جلسه هیچ گونه موضوع تنش‌زایی مطرح نشد و جلسه در آرامش کامل برگزار شد.
اخوان بهابادی ادامه داد: علاوه بر این، تقی‌پور از خدمتگزاران راستین نظام است و همواره در صحنه‌های مختلف نقش‌آفرین بوده‌؛ چه در زمانی که در حوزه فضایی کار می‌کرد و چه در وزارت ارتباطات.
دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: به هر حال توسط ریاست جمهوری تدبیری اندیشیده شد و این موضوع بدون اینکه ارتباط مستقیم به شورای عالی فضای مجازی داشته باشد، پیگیری شد و در کل نیز جابه‌جایی وزرا و ادغام در اختیار رییس جمهوری و مجلس قرار دارد و شورا تاکنون در این زمینه‌ها دخالت نکرده است.
اخوان ادامه داد: به هر حال از نظر ما تنها سنگر خدمت آقای تقی‌پور فرق کرده است. ایشان پیش ازاین به عنوان وزیر عضو حقوقی شورای عالی فضای مجازی محسوب می‌شدند و اکنون ما امیدواریم زمانی برسد که به عنوان عضو حقیقی در جلسات مان پذیرای ایشان باشیم و از تجربیات شان استفاده کنیم.
رییس مرکز ملی فضای مجازی در خصوص چگونگی پیوستن مرکز تحقیقات مخابرات به بدنه مرکز ملی نیز گفت: درباره جابه‌جایی و انتقال پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به پژوهشگاه فضای مجازی، مدت‌ها پیش این بحث در شورای عالی فضای مجازی مطرح شده و رییس جمهوری نیز به اعضای شورا وعده داده بود که این مهم به زودی محقق شود. اما روال اداری این گونه است که باید این موضوع توسط  شورای عالی اداری دنبال می‌شد و گرنه این از اختیارات شورا نبوده که بخواهد بخشی را در اختیار خود بگیرد.
وی در عین حال به ساختار پژوهشگاه ICT سابق اشاره کرد و گفت: این موسسه دارای چهار پژوهشکده بود که ما نیز در بررسی‌هایی که داشتیم به این نتیجه رسیدیم که اگر یک پژوهشکده دیگر به آن اضافه شود، می‌توان در پژوهشکده فضای مجازی اهداف مرکز ملی فضای مجازی را دنبال کرد. البته اصل موضوع ایجاد این پژوهشگاه نیز پیش از این تدوین شده و توسط مقام معظم رهبری مورد تایید قرار گرفته بود.

دوستان مطبوعاتی مزاح کردند
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره تایید احتمال معرفی او به عنوان وزیر یا سرپرست جدید ارتباطات گفت: دوستانی که در مطبوعات مزاح کرده و این موضوع را مطرح کردند؛ مگر آن زمان نظر من را پرسیدند که حالا از من می‌خواهید در این‌باره نظر بدهم.
دفتر وزارتی شیطنت کرد
اخوان‌ بهابادی در ادامه این نشست در ارتباط با جابه‌جایی مرکز تحقیقات مخابرات به نکته جالبی اشاره کرد و گفت: این موضوع در جلسه روز شنبه که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، اعلام شده و براساس مصوبه شورای عالی اداری وارد مرحله عملیاتی شد. در این میان هماهنگی کامل با سرپرست وزارت ارتباطات و سایر عزیزان نیز صورت گرفته بود. اما پس از جابه‌جایی‌ها دفتر وزیر ارتباطات بدون هماهنگی با سرپرست جدید نامه‌ای را ارسال کرد که شیطنت کوچکی محسوب می‌شد و بلافاصله با ارسال نامه جدید توسط سرپرست، محتوای نامه قبلی تکذیب شد و دستور اجرای مراحل قانونی صادر شد و الحمدالله امروز شما در پژوهشگاه فضای مجازی نشسته‌اید؛ ما هستیم و هیچ مشکلی هم وجود ندارد.

فعالیت کمیسیون تنظیم مقررات وزارت ارتباطات زیر نظر شورا
دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص احتمال انحلال سازمان تنظیم مقررات ارتباطات گفت: قطعا این سازمان منحل نمی‌شود چرا که ما به سازمانی برای قانون‌گذاری نیاز داریم. اما اینکه این سازمان براساس مصوبات چه مرجعی اقدام خواهد کرد، موضوع دیگری است.
وی ادامه داد: در حال حاضر ما یک کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات داریم که در وزارت ارتباطات فعالیت می‌کند و علاوه بر آن یک کمیسیون تنظیم مقررات هم زیر نظر شورای عالی فضای مجازی تشکیل شده است که در این میان کمیسیون تنظیم مقررات وزارت ارتباطات ملزم است در مسیر مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی گام بردارد.

فیلترینگ یک تصمیم سیاسی صرف نیست
اخوان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع فیلترینگ اشاره کرد و گفت: قطعا این موضوع بحث ساده‌ای نیست و اگر شما جای ما باشید، از یک سو می‌خواهید کاهش مضرات داشته باشید و از سوی دیگر تاکید دارید در زمینه دسترسی به سایت‌های مفید مشکلی وجود نداشته باشد. اما انجام این کار تنها یک تصمیم گیری سیاسی نیست و امکانات فنی در این زمینه مهمترین حرف را می‌زند. در این بخش هم به غیر از سرمایه‌گذاری راهکار دیگری وجود ندارد و لازم است سرمایه‌گذاری‌های مناسب صورت بگیرد تا مجهز شویم و بتوانیم فیلترینگ را به شکل مناسبی انجام دهیم.
وی افزود: نظر ما براین است اگر در یک متن 100 صفحه‌ای مفید یک عکس غیر اخلاقی وجود داشت نباید کل مطلب فیلتر شود بلکه باید از راهکارهای فنی فقط همان صفحه را فیلتر کرد و در حال حاضر نیز شورای عالی فضای مجازی کشور در حال بررسی این موضوع است.
وی بیان کرد: مطمئن باشید سیاست ما اعمال حداقلی فیلترینگ خواهد بود.

مجلس می‌تواند مصوبه را لغو کند
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره اظهارات نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه شورای عالی اداری جلسه‌ قانونی برای واگذاری پژوهشگاه ICT برگزار نکرده و این اقدام آن غیرقانونی محسوب می‌شود، گفت: ما براساس روال خود کار را پیش برده‌ایم، حال اگر دوستان خدشه‌ای به این موضوع دارند می‌توانند موضوع را پیگیری کنند.
اخوان‌بهابادی در خصوص شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: صدور پروانه جدید برای اپراتور خدمات خدمات چندرسانه‌ای باند وسیع اولین گام در راستای بهره‌برداری از شبکه ملی اطلاعات است و ما امیدواریم با اجرایی شدن این موضوع مردم این شبکه را به طور ملموس‌تری حس کنند و به جایی اینکه چندین بار تاریخی اعلام شود و با وجود آن کاربران هیچ تغییری در استفاده از اینترنت نبینند، شرایطی فراهم شود که کاربران با خدمات جدید و کیفیت متفاوتی مواجه شوند.

دفتر رهبری اطلاعیه‌ای مبنی بر تایید صفحه فیس‌بوک منتشر نکرده است
دبیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص عضویت دفتر رهبری در سایت فیس‌بوک گفت: اطلاعیه‌ای مبنی بر تایید صفحه فیس‌بوک منتسب به مقام معظم رهبری تاکنون منتشر نشده است.  
دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود:‌ معمولا این نوع حرکات، حرکات خودجوشی است که در داخل کشور توسط مردم صورت می‌گیرد. اکنون هم شاهدیم که برخی حرکات خاص که به قصد دفاع از مقام معظم رهبری توسط مردم صورت گرفته و صفحه‌ای در فیس بوک ایجاد شده است.
اخوان در عین حال گفت: زمانی که نظام شبکه اجتماعی فیس‌بوک را به رسمیت نمی‌شناسد، درباره تغییر و تحولات آن هم اظهارنظر نمی‌کند.
رییس مرکز ملی فضای مجازی در خصوص اینکه وارد شدن به سایت‌های فیلتر شده و استفاده از فیلترشکن جرم محسوب می‌شود چگونه صفحه‌ای تحت این عنوان در شبکه اجتماعی فیس بوک ایجاد شده است، عنوان کرد: نه در ارتباط با صفحه مقام معظم رهبری بلکه به طور کلی فعالیت‌های زیادی در این فضا صورت می‌گیرد و در این میان قسمت مهمی از جامعه نیز مجبور هستند برای استفاده از این فعالیت‌ها فیلترینگ
 را دور بزنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :