آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20787
تاریخ انتشار : 6 دی 1391 10:38
تعداد بازدید : 802

به منظور تسهیل واردات کالا:

فرآیند تاییدیه اسناد تجاری حذف می شود

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس هیات مقررات زدایی از بررسی کاهش موانع مقرراتی در واردات کالا و ضرورت حذف فرآیند تاییدیه اسناد تجاری خبر داد.

ایرنا- ‌بهروز علیشیری در حاشیه سی و هشتمین نشست هیات نظارت بر مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزها و پروانه فعالیت‌های اقتصادی افزود:‌ دستور کار این نشست بررسی زمینه‌های کاهش موانع مقرراتی در فرآیند واردات کالا از طریق حذف تاییدیه اسناد تجاری توسط نمایندگی‌های سیاسی کشور در کشورهای مبدا (کشورهای صادرکننده) بود.
علیشیری افزود: در این نشست الزامات فنی، قانونی و مقرراتی و تاثیرات عملیاتی فرآیند تسجیل اسناد تجاری واردکنندگان ایرانی توسط نمایندگی‌های سیاسی ایران در خارج از کشور مورد بررسی قرار گرفت.
وی افزود: از جمله مباحث اصلی و محورهای گفت‌وگو در جلسه، بررسی حذف این مرحله و یا اصلاح آن با هدف افزایش سرعت و کاهش هزینه‌های بخش خصوصی در فرآیند واردات کالا بود که مورد اتفاق نظر تمامی دستگاه‌های اجرایی دولتی و بخش خصوصی و وزارت خارجه به عنوان متولی و مدافع اصلی وجود فرآیند تسجیل اسناد تجاری قرار گرفت.
علیشیری گفت: افزایش هزینه‌ها، نبود یا سختی دسترسی به نمایندگی‌های سیاسی ایران در برخی کشورها، تاخیرات زمانی که به نوعی منجر به افزایش هزینه‌های واردات می‌شود و عدم کاربرد و فایده امر تسجیل برای واردکننده در هنگام بروز مشکلات احتمالی از اهم مواردی بود که به عنوان دلایل و توجیهات لزوم حذف این فرآیند و عمدتا توسط بخش خصوصی مطرح شد.
به گفته وی، نقش تسجیل به عنوان فرآیندی برای رسمی سازی اسناد تجاری عادی، تایید اصالت و امضای سند و ایجاد قابلیت رسیدگی و استناد در محاکم قضایی حسب مورد از اصلی‌ترین دلایل ضرورت وجود و عمد حذف این فرآیند مطرح شد.
بر اساس این گزارش، در این نشست علاوه بر اعضای هیات نظارت بر مقررات‌زدایی، نمایندگان وزارت خارجه، گمرک، بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و تهران، اتاق تعاون و کاشناسان و مشاوران مستقل ایران حضور داشتند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :