آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20788

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت:

بندهای بسته جدید حمایت از تولید در شورای پول و اعتبار تصویب شد

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت معتقد است که بودجه نباید فهرست “آمال و آرزوها” باشد، از تصویب برخی بندهای بسته جدید حمایت از تولید در شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: اختصاص 5/3 میلیارد دلار از منابع بانک ها نزد بانک مرکزی به تولید نیز مورد موافقت ابتدایی شورای پول و اعتبار قرار گرفته است.

خبرگزاری مهر- مسعود موحدی در مورد جزییات سهم تولید در بودجه سال 92 کل کشور گفت: در مورد قانون بودجه سال 92 کل کشور، نکاتی در ملاقات با مجلسی‌ها تقاضا شده است و در وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در حال پیگیری است.
قائم ‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال مهر افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال این است که یک سلسله نگاه واقعی در قانون بودجه سال 92 اتفاق بیفتد؛ چراکه به تعبیر وزیر صنعت، معدن و تجارت بودجه نباید فهرست آرزو و آمال باشد.
وی گفت: در چارچوب برنامه پنج ساله توسعه باید به فکر این باشیم که جریان پولی و ارزی کشور را مدیریت کنیم تا برای بخش تولید و صنعت کشور، مشکلات کاهش یابد، ضمن اینکه جریان ارز و ریال را نیز به سمت بخش تولید برسانیم.
به گفته موحدی، در این راستا پیشنهاداتی به دولت ارایه شده است و به زودی نظر نهایی را کسب خواهیم کرد. اما از جمله پیشنهاداتی که در بودجه سال 92 کل کشور برای حمایت از بخش تولید از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد شده است، این است که سهم صندوق توسعه ملی برای بخش تولید همچنان در نظر گرفته شود.
وی افزود: همچنین پیشنهاد دیگر وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که سهمی از منابع بانک مرکزی که در قانون بودجه سال 91 نیز پیش‌بینی شده بود، در قانون بودجه سال 92 نیز در نظر گرفته شود. موحدی پیشنهاد سوم وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از تولید در بودجه سال 92 کل کشور را تجدید ماده 29 قانون بودجه دانست و افزود: همچنین سهمی نیز از سوی بانک مرکزی به بانک‌های تخصصی ارایه شود تا در اختیار بخش تولید قرار گیرد.
وی افزود: اعتبارات صیانتی نیز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پیش‌نویس قانون بودجه سال 92 پیشنهاد شده است؛ ضمن اینکه ارتقا و بهبود بهره‌وری نیز در نظر گرفته شده است. قائم‌ مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد مذاکرات وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اصلاح بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر بازپرداخت وام‌های حساب ذخیره ارزی به نرخ مبادله‌ای گفت: ما نیز این مشکل را از سمت بخش خصوصی دریافت کرده‌ایم و تجزیه و تحلیل آن آغاز شده است.
وی گفت: کارگروهی در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای این امر تشکیل شده است چراکه مشکلات بخش تولید دو دسته است. برخی از سرمایه‌گذاری‌هایی که با تسهیلات ارزی انجام شده است، ما به ازای ارزی دارد که بازپرداخت آنها به نرخ مبادله‌ای مشکلاتی را ایجاد نمی‌کند.
موحدی گفت: اما برای بخش دیگری از تولید اجرای این بخشنامه مشکلاتی را ایجاد می‌کند که امیدواریم کارگروه به نتایج قطعی در این رابطه دست یابد.
وی از تدوین و تصویب بسته جدید حمایت از تولید در شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: برخی از بندهای این بسته حمایتی هم‌اکنون در دستور کار شورای پول و اعتبار برای بررسی و تصمیم قرار دارد.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در تابستان امسال مصوب شده بود که بانک مرکزی با حمایت وزارت‌خانه‌های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و نیز اتاق بازرگانی بسته جدی حمایت از تولید را طراح وی به شورای پول و اعتبار ارایه کند که بخش اول این بسته با همکاری بانک مرکزی اکنون به نتیجه رسیده، در شورا مورد بحث قرار گرفته و مواردی از آن به تصویب رسیده است. ضمن اینکه بخش دوم و سوم آن نیز در دستور کار تصویب قرار گرفته است.
وی گفت: هم‌اکنون جلسه بانک مرکزی برای نهایی کردن بسته دوم در حال برگزاری است.
به گفته موحدی در بسته اول آیین‌نامه موضوع ال‌سی ریالی تعیین وضعیت شد ضمن اینکه آیین‌نامه تنزیل مجدد نیز مورد تصویب قرار گرفت. قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: چارچوب موضوع خرید دین نیز از سوی بانک مرکزی تعیین وضعیت شده و البته پیشنهاداتی نیز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارایه شده تا خرید دین بانک‌ها از سوی بانک مرکزی نیز صورت گیرد که این موضوع در حال بررسی است و بانک مرکزی ملاحظاتی دارد.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگر بتوان جریان تولید و تجارت را مدیریت کرد به طور قطع می‌توان اجرای فاز دوم را نیز با موفقیت انجام داد ضمن اینکه ما بسته‌های حمایتی را برای بخش تولید با کمک بخش خصوصی در حال بازنگری و مناسب‌سازی داریم.
وی میزان قراردادهای صدور خدمات فنی و مهندسی را 2/2 میلیارد دلار عنوان و گفت: میزان محصولات صنعتی صادر شده در هشت ماهه 10 میلیارد و 935 میلیون دلار بوده که سهم 1/39 درصدی از کل صادرات را به خود اختصاص داده است.
موحدی ارتقای سهم صنعت از صادرات را 51 درصد در هشت ماهه نخست امسال عنوان و گفت: در حوزه معدن از یک میلیارد و 445 میلیون دلار صادرات هشت ماهه سال 90 به یک میلیارد و 800 میلیون دلار در سال 91 رسیده‌ایم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :