آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208208
تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1396 10:40
تعداد بازدید : 848

با چاپگر سه بعدی

نوجوان هندی سبک ترین ماهواره جهان را ساخت

یک نوجوان هندی با کمک پرینتر سه بعدی موفق به ساخت سبک ترین ماهواره جهان شد. این ماهواره نه تنها در مسابقات جهانی برنده شده، بلکه حال ناسا قصد دارد تا ماه آینده آن را به فضا پرتاب کند.


ScienceAlert- این ماهواره کوچک 64 گرم وزن دارد و روز 21 ژوئن در یک ماموریت زیرمداری چهار ساعته از مرکز پرواز والوپ ناسا واقع در ویرجینیا به فضا فرستاده خواهد شد. وقتی که این ماهواره در موقعیت بی وزنی قرار بگیرد، هدف اصلی تست دوام پوشش بسیار سبکش خواهد بود که با یک پرینتر سه بعدی چاپ شده است.
به گفته رفعت شاروک 18 ساله، طراحی این ماهواره از ابتدای کار با خودش بوده است. این وسیله نوعی کامیپوتر جدید تعبیه شده روی برد است و هشت سنسور داخلی دارد تا میزان شتاب، چرخش و مگنتوسفر زمین را اندازه گیری کند. 
شاروک اختراع خود را وارد رقابت معکب ها در فضا کرد که ناسا از حمایت کنندگان این رقابت است. چالش امسال این رقابت های دانش آموزی این بود که وسیله ای اختراع کنند که بتواند داخل یک مکعب چهار متری جا بگیرد و وزن آن بیشتر از 64 گرم نباشد و مهم تر از همه این وسیله باید کاربردی فضایی داشته باشد.
این ماهواره کوچک که همه رقیبانش را کنار زد و در مقام اول قرار گرفت «کلام ست» نام دارد که به افتخار دانشمند هسته ای هندی و رئیس جمهور سابق، عبدالکلام، نامگذاری شده است.
سبکی این ماهواره به دلیل فریم پلی مر فیبر کربن تقویت شده، ماده‎ای که نسبت قدرت به وزن فوق العاده بالایی دارد، آن است. این ماده در همه وسایل از مهندسی هوا و فضا گرفته تا تور ماهیگیری استفاده می شود.
در روز 21 ژوئن، این ماهواره در طی یک پرواز زیرمداری به فضا پرتاب خواهد شد تا سفر چهار ساعته خود به دور زمین را تکمیل کند. کلام ست به مدت 12 دقیقه آنلاین خواهد شد تا عملیات خود را در محیط میکروگرانشی فضا انجام دهد. زیرمداری بدین معناست که این ماهواره به بالا پرتاب می شود و در نهایت به پایین بازخواهد گشت در حالی که مداری بدین معناست که ماهواره به چرخش خود به دور کره زمین ادامه خواهد داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :