آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208264
تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1396 18:4
تعداد بازدید : 600

قفسه

قفسه

بازیابی امر محسوس
تالیف: مجید اخگر
ناشر: بیدگل
قیمت: 24 هزار تومان
برای آنان که با هنر سر و کار دارند و کسانی که درباره آن می اندیشند، «اهمیت» خاص هنر امری بدیهی به نظر می رسد. در کار بسیاری از متفکران دویست و پنجاه سال گذشته، هنر و اثر هنری به عنوان محل رخ نمایی حقیقت و لحظه گشایشی ظاهر می شود که در جامعه، سیاست و علوم تجربی مدرن یافت نمی شود. اثر هنری همچون تنها استثنا واقعیت سراسری کذب و کژنمایی و بیگانگی ظاهر می شود- لمحه رستگاری در جهانی سراسر هبوط یافته.این در حالی است که سده های متمادی کار هنری نیز فعالیتی متعارف و چیزی در رده مهارت ها و صناعت های دستی تلقی می شد و کسی دعوی آن را نداشت که با پرداختن به هنر با مهم ترین مسایل بشری سر و کار دارد.

مردی از آنادانا
نویسنده: فریبا کلهر
ناشر: آموت
قیمت: 25 هزار تومان
«ضرب المثل همدانی می گوید: زن های همدانی گنجشک را توی هوا می گیرند و ترشی می اندازند. کنایه از اینکه از همه چیز ترشی می اندازند».
در این رمان شخصیت اصلی با شخصیت های سیاسی برخوردهایی دارد. مثلا در کودکی و بعد از کودتای 28 مرداد و دستگیری مصدق، تخت مصدق را می بیند که بالای سرش پرواز می کند و مصدق مفلوک و با عصا روی آن نشسته یا وقتی هویدا اعدام می شود، با شبح او در عکاسخانه اش مواجه می شود و حرف می زند. یکی از شخصیت های اثرگذار این رمان زنی به اسم آناداناست که به او بانوی ترشی های همدانی می گویند؛ قصه گوست و در عالم ترشی ها سیر می کند. درنهایت خودش را توی کوزه سرکه می اندازد و ترشی می اندازد.

هوس مرگ زا
نویسنده: فروزنده عدالت
ناشر: قطره
قیمت: 25 هزار تومان
«کاش یکی بود، یکی از همان اول، ابتدای راه...کودکی، نوجوانی، جوانی،...تا بدانم، بیراهه نروم، نروم به آن جایی که برسم به آخر خط، خط بی سرانجامی. سرم به سنگ زمانه بخورد و کسی نباشد دستم را بگیرد، بلندم کند. در جاده سنگلاخی بیفتم، بدوم، زمین بخورم و هراسان به دور و برم نگاه کنم اما...کاش یکی بود، از همان اول، یکی مثل همین، همین که آمد اما کمی دیر، دیر از کشتن... قتل.. حرام کردن یک زندگی... اما نه... نه آنقدر دیر که با مرگ هم آغوش شده باشم. خدا را شکر که نفسی مانده و قدمی... ماهی ای که از آب گرفته ام ، ممکن است تازه نباشد، اما زنده است و این یعنی... دوباره نقطه سر 
خط».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :