آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208292
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1396 9:57
تعداد بازدید : 806

آمازون کارآفرین است یا قاتل کار؟

شمار کارکنان آمازون مدام در حال افزایش است، اما بیشتر مشاغل آمازون دستمزد پایینی دارند. کارشناسان نیروی انسانی، آمازون را قاتل مشاغل می دانند، چون رشد آن، همزمان با از دست رفتن شغل ها در شرکت های رقیب از جمله فروشگاه های زنجیره ای است.


لیسا فیکنشر*
@LisaFickenscher
هم اکنون ۳۴۱هزار نفر به طور پاره وقت یا تمام وقت برای آمازون کار می کنند. اما شمار کارکنان آمازون به مراتب بیشتر از این رقم است. در هر انبار عظیم آمازون، ۸۰۰ تا یک هزار نفر به کار مشغولند که اغلب آنها طرف قرارداد شرکت های مقاطعه کاری هستند. بنا به اسنادی که شرکت های ورشکسته تحویل دادگاه ها داده اند، آمازون در چند سال اخیر، با عرضه ارزان تر کالاها، ۵۰ هزار شغل تمام وقت را در سه فروشگاه زنجیره ای «استیپلز»، «افیس دیپو» و «بست بای» که کالاهای الکترونیکی و تجهیزات و وسایل اداری می فروشند، از میان برده است. رسانه «نظاره بازار» در ماه مارس ۲۰۱۷ برآورد کرد که فعالیت آمازون باعث خواهد شد که طی پنج سال آینده، یک میلیون و ۵۰۰ هزار فرصت شغلی در شرکت های فروشنده کالاهای مصرفی از میان برود.
کامیون های خودران برای جابه جا کردن سریع کالا در شاهراه ها، پهپادهای سریع السیر، برای تحویل کالا به مشتریان در حومه شهرها و مناطق صعب العبور، فروشگاه های اتوماتیک بدون صندوقدار که پول کالا را مستقیما از حساب مشتری ها برداشت می کنند، به زودی به سیستم های خودکار انبارداری و بسته بندی و برچسب زنی اضافه خواهند شد. بنابر محاسبه «مارکت واچ» تکنولوژی های در حال توسعه می توانند شمار شغل هایی را که در اثر فعالیت آمازون در پنج سال آینده از بین خواهند رفت، به دو میلیون برسانند.
اما سوالی که مطرح می شود این است که شرکتی که کنترل خرده فروشی، مشاغل و آگهی ها را در دست دارد، آیا برای اقتصاد آمریکا مفید است یا زیان آور؟
آمازون در استفاده از اینترنت و زنجیره تولید به شدت پیشرفته است، اما برای استخدام از روش های واپس گرا استفاده می کند. یکی از این روش ها، استخدام غیرمستقیم از طریق شرکت های مقاطعه کاری است که کارکنان انبارها و خدمات فروش را برای آمازون تامین می کنند. بررسی حقوق هزار و ۳۰۰ شغل انبارداری که در یک وبسایت تحقیقاتی منتشر شده اند، نشان می دهد که آمازون ۹درصد کمتر از میانگین صنعت خرده فروشی، به کارکنان خود حقوق می پردازد. آگهی های آمازون برای جذب مشاوران خدمات فروش که اغلب از منزل خود کار می کنند، نشان می دهد که دستمزد آنها فقط نزدیک به سه دلار از حداقل دستمزد فدرال بالاتر است.
*نویسنده سایت نیویورک پست


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :