آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208296
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1396 10:4
تعداد بازدید : 1504

با پایان انتخابات ریاست‌جمهوری

سایت کارورزی دولت رفع فیلتر شد

سامانه کارورزی دولت که در ایام انتخابات ریاست جمهوری به دلیل شائبه انتخاباتی بودن مسدود شده بود، دیروز رفع فیلتر شد.


فناوران - سامانه کارورزی دولت دیروز و یک روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در دسترس قرار گرفت.
پیگیری ها از دادستانی درباره مسدود شدن سامانه کارورزی و سایت کارانه در ایام انتخابات به دلیل شائبه تبلیغاتی بودن، حکایت از این دارد که با توجه به پایان برگزاری انتخابات، روز گذشته ۳۰ اردیبهشت ۹۶ ابلاغیه رفع فیلتر این سامانه برای وزارت ارتباطات ارسال شده است.معرفی رایگان بنگاه های اقتصادی و امکان جست وجوی کارورزان و فرصت های شغلی از امکانات این سایت به نشانی karvarzi.mcls.gov.ir  است.
آذرماه سال گذشته در جلسه کمیسیون تخصصی اشتغال شورای عالی اشتغال، پنج دستور برنامه های ملی اشتغال بررسی شد که یکی از آنها زیر برنامه ملی اشتغال با عنوان طرح کارورزی بود. این طرح به منظور ایجاد زمینه های لازم برای به کارگیری نیروهای تحصیلکرده با هدف مهارت آموزی و هدایت آنها به سمت بازار کار در دستور کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار گرفت.
چندی بعد شورای عالی اشتغال در جهت حمایت از توانمندسازی فارغ التحصیلان دانشگاهی و افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش آموختگان از طریق انتقال مهارت، برای تهیه پیش نویس آیین نامه نظام هماهنگ اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی اقدام کرد.
ناگفته نماند در پنجمین جلسه شورای عالی اشتغال دولت نهم نیز دستورالعملی تحت عنوان طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی به پیشنهاد وزارت کار و امور اجتماعی وقت به تصویب رسیده بود که بر اساس تعریف صریح این دستورالعمل کارورز به آن دسته از دانش آموختگان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گفته می شد که دارای مدرک کاردانی یا بالاتر در کلیه رشته های تحصیلی به جز رشته های علوم پزشکی بودند.
به موجب این مصوبه حداکثر ۵۰ درصد حداقل دستمزد تعیین شده از سوی شورای عالی کار به عنوان کمک هزینه کارورزی مجری طرح برای پرداخت به کارورزان به واحدهای پذیرنده پرداخت می شد و چنانچه واحد پذیرنده تمایلی به استخدام کارورز نداشت، موظف بود ۵۰ درصد هزینه پرداخت شده به کارورز را به مجری طرح پرداخت کند.
همچنین بر اساس این طرح، تمامی واحدهای پذیرنده موظف به انعقاد قرارداد با کارورز بودند و کلیه کارورزان طی دوره کارورزی توسط وزارت کار تحت پوشش بیمه حوادث قرار می گرفتند. البته بین طرح پیش گفته و طرح کارورزی وزارت کار دولت یازدهم تفاوت های بسیاری از حیث محتوا و رقم به چشم می خورد که آنها را از یکدیگر متمایز می کند.
در جریان تدوین لایحه برنامه ششم توسعه و به پیشنهاد وزارت کار، دولت طرح کارورزی را تحت عنوان معافیت بیمه ای کارفرمایان در صورت جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی در لایحه گنجاند و نمایندگان مجلس نیز در جلسه رسیدگی به جزییات لایحه برنامه ششم توسعه و در بخش اصلاح مواد ارجاعی از کمیسیون تلفیق برنامه، ماده ۸۶ برنامه را به شکلی به تصویب رساندند که بر طبق آن برای ترغیب کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی، آن دسته از کارفرمایانی که نسبت به جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی با مدرک حداقل کارشناسی، به صورت کارورزی اقدام کنند، از پرداخت سهم بیمه کارفرما برای مدت دو سال از تاریخ شروع به کار معاف می شوند.
به گفته نوبخت سخنگوی دولت بر اساس این طرح به کاراموزان واحدهای صنعتی و تولیدی ۳۰ تا۴۰ درصد حداقل حقوق پرداخت می شود و افرادی می توانند از کارانه استفاده کنند که در یک واحد تولیدی کارآموزی کرده باشند؛ لذا در این طرح فرد هم حقوق حداقلی دریافت می کند و هم در محیط کارورزی مهارت کسب می کند.وزارت کار مصمم است با اجرای طرح کارورزی دست کم ۲۰۰ هزار جوان جویای کار و فارغ التحصیل را در گام نخست و پس از مهارت آموزی راهی بازار کار کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :