آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 208303
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1396 10:42
تعداد بازدید : 633

تقویت ۷۳۳ واحدی شاخص کل بورس

بورس به نتیجه انتخابات لبخند زد

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه ۹۶ با افزایش ۷۳۳ واحدی به رقم ۸۱ هزار و ۷۷ واحد دست یافت.

ایرنا - شاخص کل هم وزن با افزایش ۲۵۱ واحدی عدد ۱۷ هزار و ۶۷۳ واحد و شاخص سهام آزاد شناور با افزایش ۹۶۸ واحدی رقم ۸۸ هزار و ۵۹۳ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول با افزایش ۳۷۳ واحدی به رقم ۵۶ هزار و ۱۵۸ واحد و شاخص بازار دوم با افزایش ۲۴۰۱ واحدی به عدد ۱۸۰ هزار و ۳۰۹ واحد رسید. ارزش کل معاملات بورس تهران بالغ بر۳۳۱ میلیارد تومان شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۱۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله در ۵۴ هزار و ۴۸ نوبت داد و ستد بود معاملات سهام در نماد معاملاتی ۳ شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، گروه سایپا و پالایش نفت بندر عباس بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران، پتروشیمی پردیس و توسعه معادن و فلزات بیشترین تأثیر منفی را داشتند. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با افزایش ۱۱ واحدی به ۹۲۷ واحد رسید.
یک تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه بورس در یک ماه گذشته روند رو به رشدی را پشت سر گذاشته است، گفت: فعالان بازار سرمایه تحلیل درستی از نتایج انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم داشته و به پیشتازی روحانی اطمینان داشتند. شاهین چراغی درباره جهش شاخص های بورس در نخستین روز بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت: این تغییرات ناگهانی در شاخص بورس چندان واقعی نیست و همواره در انتخابات ها شاهد این تحولات هستیم. وی در عین حال افزایش امیدواری معامله گران در بازار ارز را پس از روشن  شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری رد نکرد و گفت: اتفاق امروز بورس به طور عمده مربوط به شرکت های سرمایه گذاری و مدیران عافیت طلبی است که به دلیل داشتن برخی ابهامات راجع به نتیجه انتخابات در روزهای قبل به بازار ورود نکردند تا این انتخابات تعیین تکلیف شود. 
چراغی ادامه داد: این دسته از فعالان بازار سرمایه در دوره های مختلف تا مشخص شدن نتایج اولیه انتخابات در انتظار می مانند تا اگر دولت مستقر تجدید شد، در جهت مثبت کردن بازار و انجام معاملات گام بردارند.
این فعال بازار سرمایه افزود: اما اگر دولت مستقر تجدید نشود، این دسته از معامله گران از فعالیت خود در بازار می کاهند که نتیجه آن کند شدن معاملات است. اما پس از مدتی و از آنجا که این نهادهای مالی مجبور به همکاری با دولت وقت هستند، بار دیگر فعالیت خود را از سر می گیرند. وی با بیان وضعیت نماد خودرویی ها یا هلدینگ خلیج فارس در بازار گفت: این ها از جمله شرکت هایی هستند که سهام شناور آنها در بازار سرمایه کنترل می شود و اینگونه نیست که با جهش در شاخص امروز بورس بگوییم مردم برای خرید به بازار هجوم آورده اند.
این فعال بازار سرمایه همچنین گفت: به نظر می رسد در دولت دوم آقای روحانی پیشرفت های خوبی در عرصه اقتصاد حاصل شود و انتظار فعالان بازار سرمایه از دولت این است که اشتباهات دولت نخست را تکرار نکند. وی توسعه بی رویه بازار بدهی را یکی از اشکالات بازار سرمایه در دولت اول روحانی دانست و گفت: زمانی که دولت برای تامین مالی اوراق خزانه نرخ سود 21 درصدی می دهد، نباید انتظار داشت که بانک مرکزی نرخ سود سپرده ها را پایین بیاورد.
چراغی تعیین تکلیف بانک ها و تحول در نظام پولی کشور را از دیگر ضرورت های اقتصادی دولت دوازدهم ذکر کرد و گفت: دولت و بانک مرکزی باید جسارت به خرج داده و وضعیت بازار پولی را سامان دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :